Od sada i stanodavac plaća kaznu za neprijavljivanje podstanara
Trenutno u Beogradu živi oko 150.000 podstanara, a mnogi od njih stanuju u jednom delu grada, a prijavljeni su u drugom. Razlog tome, oni navode nemogućnost prijave svog boravišta na adresi na kojoj stanuju, jer se vlasnici stanova plaše plaćanja poreza. Time što će stanodavci omogućiti podstanaru da se prijavi na njihovoj adresi ne predstavlja pretnju, jer se obaveza plaćanja poreza stiče tek onda kada sa zakupcem stana vlasnik sklopi Ugovor i overi ga u sudu. Sve do tada, plaćanje poreza nije obaveza.
Izmenama Zakona o prebivalištu i boravištu koji je stupio na snagu krajem 2011. godine propisuje se da je podstanar u obavezi, da u roku od 8 dana od zakupa stana, prijavi svoje mesto boravka u obližnjoj stanici policije, a stanodavac je dužan da mu to omogući, davanjem neophodne dokumentacije. Ukoliko jedna od strana to ne učini, predviđene su novčane kazne i do 50.000 dinara.
„Do sada je bilo pravilo da su podstanari imali obavezu da u roku od 8 dana prijave promenu svoje adrese pod pretnjom novčanog kažnjavanja. Stanodavci su takođe imali obavezu da omoguće podstanaru da se prijavi, ali nisu imali novčanu pretnju“, potvrdio nam je Mirko Mirković pravni zastupnik Udruženja podstanara „Velegrad“. U Zakonu je sada jasno precizirano, da ako stanodavac na bilo koji način onemogući podstanaru prijavu boravišta, platiće kaznu od 10.000 do 50.000 dinara.
Prijavu adrese mogu da izvrše podstanar i stanodavac zajedno ili samo podstanar, ako mu vlasnik stana da svu neophodnu dokumentaciju, koja obuhvata: ličnu kartu i kupoprodajni ugovor. Odjava mesta boravišta mora se vršiti lično i to od strane podstanara. Međutim, izmene Zakona omogućile su još jednu veoma važnu novinu, a ona se tiče mogućnosti stanodavca da odjavi podstanara bez njegovog prisustva. Naime, ako je podstanar otišao iz stana, a neće da se odjavi, od sada se primenjuje novina gde stanodavac ima pravo da na zahtev suda traži od MUP-a da izvrši proveru stanovanja na adresi na kojoj je građanin prijavio prebivalište, odnosno boravište. Ako se utvrdi da on jednostavno ne živi tu, a prijavljen je, u prijavno odjavnoj evidenciji u njegovom dosijeu se stavlja zabeleška da on više ne stanuje na toj adresi. Ovakav postupak naziva se „pasiviziranje adrese“. Pasiviziranje nije isto što i odjava, ali omogućava stanodavcima da bez prisustva podstanara, što do sada nije bilo moguće, u MUP-u prijave njegovo napuštanje stana. Na taj način stanodavac neće više dobijati na svoju adresu ništa što je na ime tog lica.
Važno je naglasiti, da ako se podstanar prijavio na određeno vreme, ne mora ni da se odjavljuje, potvrdili su nam u Udruženju podstanara „Velegrad“.
Izvor: Halo oglasi