Održavanje kuće zimi
26.1.2012.
Prvenstveno pred kraj jeseni i tokom zime, zbog opadanja lišća sa drveća, važno je redovno čistiti oluke na kući kako ne bi došlo do taloženja prljavštine, koja se na temperaturama ispod nule može zalediti i dovesti do zapušenja, ali i drugih ozbiljnih problema. Čišćenje oluka se mora vršiti po horizontali ali i po vertikali, što se veoma lako može obaviti ukoliko je kuća prizemna i to jednostavnim ispiranjem oluka vodom ili čišćenjem metlom. Međutim, ako je kuća spratna, ovaj posao zahteva više vremena, kao i penjanje na krov, jer su retke merdevine sa kojih možete dohvatiti gornje oluke, pa vam ne preporučujemo da ovo radite po kišnom i vlažnom vremenu.
Svakako najveći problem tokom zimskih dana, u kućama, prave vodovodne cevi koje usled velikih minusa mogu da zalede i dovedu i do pucanja, a to je “luksuz” koji sebi ne želite da priuštite. Kako se to ne bi dogodilo, savetujemo vas da u svim prostorijama gde cevi prolaze kroz spoljnje zidove održavate temperaturu iznad nule. Ukoliko je ovo nemoguće, predlažemo da u onim delovima kuće u kojima tokom zime ne provodite vreme, zavrnete ventil za vodu i ispustite vodu iz cevi, kako biste se obezbedili od zamrzavanje i iznenadnog pucanja istih. Ako u vašoj kući postoje cevi koje su nezaštićene i pristupačne, morate ih zaštititi adekvatnom izolacijom. Nemojte zaboraviti ni na česme koje se nalaze u dvorištu, jer i njihovo samrzavanje može izazvati prilično velike probleme.
Ukoliko usled košave ili naleta snažnog vetra osetite da su neki delovi kuće hladniji, proverite diht gume koje se nalaze na prozorima, jer se dešava da popuste. Možete ih jednostavno zameniti novim, a sve više se pored gumenih koriste i sunđeraste trake. Pri kupovini i jednih i drugih vodite računa o debljini, kako bi prozor sa njima dobro dihtovao. Ukoliko imate svoj sistem grejanja u kući, bilo da je ono na gas, struju ili čvrsto gorivo, proveravajte da li i kako se prostorije zagrevaju i budite svesni da, kao i u stanovima sa centralnim grejanjem i ovde može doći do kvarova, bilo da su oni vezani za vodenu pumpu, elektroniku ili za osigurače. Važno je naglasiti da, iako ste dimnjak još u jesenjim danima očistili i pripremili za grejnu sezonu, može se desiti da i tokom zime dođe do zagušenja, pa broj dimnjačara uvek imajte pri ruci.
Sneg zimi zna da pada i po nekoliko dana, zato vodite računa da vaš trem ili nadstrešnice, ukoliko ih imate, na kućama ne trpe veliko opterećenje, pa ih s vremena na vreme očistite od napadalog snega. Visina snežnog pokrivača takođe može da zada velike muke i na samom prilazu i ulazu u kuću, pa je neophodno svakodnevno uklanjati sneg makar sa jednog dela staze, kako bi prolaz do glavne ulice bio olakšan. Zbog toga se zimi, život u kući ne može zamisliti bez lopata, ali i veće količine industrijske soli i peska, koji će sprečiti da se pločnici zalede.
Iako je kuću teže održavati u odnosu na stanove velika prednost, tokom zime, je ta što svoj automobil možete smestiti u garažu i bez problema, kao što su skidanje snega i struganje leda sa stakala, možete brzo upaliti svoj automobil. Zato je važno garažu održavati urednom i ukloniti sve nepotrebne sitnice koje su tokom lepših dana upravo tu završile.
Izvor: Halo oglasi