Ovih pet stvari uradite pre davanja depozita za stan
Potraga za adekvatnim stanom koji biste rentirali na određeni period ume da bude iscrpljujuća. Ipak, to ne znači da kada nađete odgovarajući stan treba da budete impulsivni i nepromišljeno uđete u ugovorni odnos. Halo oglasi savetuju koje važne korake treba da načinite pre nego što vlasniku stana date obavezan depozit.
Depozit je iznos novca koji podstanar daje vlasniku nekretnine kao obezbeđenje za sva eventualna oštećenja koja se mogu javiti tokom trajanja zakupa a izaći na videlo prilikom raskida odnosa podstanar-stanodavac. U tom smislu depozit je važna stavka, jer je vrsta garancije za vlasnika da neće imati dodatnih troškova kada podstanar napusti prostor, poput neplaćenih računa ili štete koja nije nadoknađena. U većini slučajeva, iznos depozita jednak je iznosu mesečne kirije.
Iz ugla podstanara, kako biste što bolje zaštitili vaša prava, evo šta treba da uradite pre nego što stanodavcu ostavite depozit:
- Proverite zaostala dugovanja
Ako ste našli adekvatan stan, spremni ste da rentirate i ostavite odgovarajući depozit, obavezno pre toga tražite na uvid dokaz o uplaćenim prethodnim računima, odnosno proverite da li postoje zaostali dugovi za režije. Zamolite vlasnika da vam da na uvid poslednji račun za struju, Infostan, kablovsku TV, Internet, telefon i ostale troškove koje ćete plaćati tokom najma nekretnine. Računi za Infostan i fiksni telefon na dnu računa imaju prikaz trenutnog stanja i tu se može videti ukoliko postoji dug za prethodni period. Ovo je veoma važan korak jer nema potrebe da plaćate tuđa dugovanja, niti da vam stanodavac kasnije umanji deposit za iznos dugovanja.
- Dogovor o korišćenju depozita
Najbolje je da se sa vlasnikom nekretnine najpre usmeno dogovorite koje su to konkretne situacije kada bi mogao da koristi depozit. Usmeni dogovor nije pravno obavezujuć, ali je poželjan kako bi se dve strane usaglasile oko ove važne stavke pre nego što naprave dogovor na papiru.
Postoje podstanari kojima odgovara da, kada najave izlazak iz stana, depozit bude poslednja mesečna renta, ili da se od depozita regulišu zaostali računi; dok nekima više odgovara povraćaj ukupnog iznosa. Stanodavcima sa druge strane može da bude važno da podstanar ispoštuje otkazni rok, pa je jedan od uslova za povlačenje depozita nepoštovanje dogovorenog roka. Sve vezano za povlačenje depozita trebalo bi da bude deo usmenog dogovora pre nego što se pređe na potpisivanje ugovora o zakupu, koji na najbolji način štiti obe strane.
- Ugovor o zakupu stana
Najbolje je sklopiti ugovor o zakupu gde će sve stavke, pa i razlozi za povlačenje depozita, biti jasno definisane , a potpom ugovor overiti kod javnog beležnika. Na ovaj način su obe strane zaštićene u slučaju kasnijeg spora. Bez obzira na to da li će ugovor zvanično biti overen kod notara ili ne važno je sačiniti ga i uneti stavku o depozitu,
Ugovor o zakupu omogućava vlasniku stana pravo da zadrži deo depozita u slučaju da se neka od odredbi prekrši. To, na primer, može biti u situaciji gde je podstanar garantovao da će ostati duži vremenski period ali je od toga odustao. Svaka situacija koja može rezultirati povlačenjem depozita, u celosti ili samo jednog dela, treba da bude jasno navedena u ugovoru, kako kasnije nijedna strana ne bi bila oštećena.
- Priznanica
Kad nema ugovora poželjno je da postoji potpisana priznanica. Ukoliko stanodavac nije zainteresovan da potpiše ugovor iz bilo kog razloga, svakako bi trebalo da insistirate na tome da potpiše priznanicu, kao pisani trag o iznosu depozita koji je od vas primio prilikom useljenja.
Na ovaj način, vlasnik svojim potpisom garantuje, odnosno priznaje da je od vas uzeo novac, što je važno imati napismeno u slučaju da u nekom stanu provedete duži vremenski period, pa vlasnik, na primer, zaboravi da ste ostavili depozit. Priznanica može biti i rukom pisani i potpisan iskaz, a služi samo kao “podsetnik” da postoji obaveza vlasnika da,po napuštanju stana, vrati zakupcu depozit.
- Zapisnik
Kako bi zakupac bolje zaštitio svoja prava i interese, savet je da zajedno sa vlasnikom stana sačini zapisnik o zatečenom stanju, kako kasnije ne bi bilo nesporazuma po tom pitanju.
Zapisnik bi trebalo da obuhvati predmete koji imaju određenu vrednost i čijim oštećenjem ili nestankom bi vlasnik imao povoda da aktivira depozit. To su različiti uređaji, bela tehnika, pojedini komadi nameštaja, vredne slike ukoliko ih ima. Preporučuje se da se, pored vrednih predmeta u stanu, popišu i oštećeni predmeti, zidovi, podovi, kako vlasnik kasnije ne bi zaboravio da je podstanar i zatekao takvo stanje ili kako se, prilikom iseljenja, ne bi tvrdilo da je u stanu bilo predmeta kojih zapravo nije bilo. Zapisnik o primopredaji stana je dobar mehanizam kako bi se tačno utvrdilo zatečeno stanje, prednosti i nedostaci, i kako bi se kasnije sprečili mogući nesporazumi. Zapisnik se obično sačinjava u prisustvu obe strane, i obe strane potpisuju ovaj dokument.