Ovo su (i dalje) najpoželjnije lokacije za kupovinu stana u Beogradu
Da li znate da je najskuplji kvadrat u Beogradu prodat za čak 10.350 evra? Bilo je to u prvoj polovini tekuće godine, a reč je o novogradnji u kvartu Beograd na vodi, navodi Republički geodetski zavod(RGZ). Dakle, jasno je u kom smeru ide domaće tržište nekretnina. Kada je reč o cenama, smer je jedan, ali kada je reč o ponudi i naseljavanju – tu dolazi do grananja.
Iako Beograd na vodi važi za crèmede la crème kvart u prestonici, nije jedini koji neprestano poskupljuje. Cene koje su munjevito rasle prethodnih godina „pogurale“ su brojno stanovništvo van centralnih i urbanih zona koje su im, doskora, možda i bile dostupne. Drugim rečima, jake cene kvadrata novogradnje – u proseku od 2.230 evra (KO Zvezdara) do 4.460 evra (Savski venac) – ne samo da su podstakle migriranje ka obodima grada, već i dale šansu nekim, možda, zapostavljenim, potcenjenim lokacijama. Kako bi odgovorili na potražnju i zahteve kupaca, pojedini kvartovi morali su da se modernizuju i urbanizuju.
Starogradnja, takođe, nije u boljem položaju, barem što se tiče kupaca, jer tu cene idu od 1.775 evra u Rakovici, do 3.325 evra u Starom gradu.
Periferija sve traženija, ali centar još uvek ne predaje meč
Ako se ponovo pozovemo na podatke RGZ-a koji govore da je novogradnja u nekim, tradicionalno povoljnim opštinama, odavno prešla očekivani cenovni prag, onda je jasno da je izbor pri kupovini stana sve suženiji – u pogledu lokacije, ali i stanja stana, kvadrature, ostalih karakteristika. Na primer, cena kvadrata u Rakovici je u prvih šest meseci 2024. veća za 27 odsto nego 2023, a na Čukarici za čak 42 odsto. I, opet, te lokacije ostaju povoljnije od brojnih drugih u Beogradu, što predstavlja win-win opciju za mlade (porodice).
Zanimljivo je pratiti i opadajući trend kupovine stanova u nekim opštinama u periodu između 2022. i 2024. Uzećemo za primer Savski venac, gde je razlika najveća, te popularni Novi Beograd koji ne prestaje da cveta u pogledu gradnje i naseljavanja.
- Od januara do juna 2022. na Savskom vencu prodata su 764 stana, već naredne godine u istom periodu prodato je 586 stanova, a ove godine samo 212.
- Što se tiče Novog Beograda, u prvoj polovini 2022. prodato je 630 stambenih jedinica, dogodine skoro upola manje (382), a od januara do juna 2024. brojka je spala na 225 prodatih stanova.
Šta je uzrok pada? „Okrivićemo“ cene.
Međutim, rezultati pretraga na sajtovima za oglašavanje nekretnina, istovremeno, govore da se pojedini visokocenjeni prestonički delovi neće predati bez borbe. Naime, najtraženije lokacije u višem cenovnom rangu u 2024. ostaju Crveni krst, Kalenić pijaca, Južni bulevar (Vračar), Vukov spomenik, Lion (Zvezdara), Lekino brdo (Voždovac), Blok 45, Blok 70 (Novi Beograd), Knez Mihailova, Kosovska ulica i ceo Dorćol, kao dominatni igrač, (Stari grad), zatim Banovo brdo (Čukarica) i, naravno, Beograd na vodi (Savski venac).
Šansa za druge krajeve grada
U svetu nekretnina stvari su vrlo jednostavne i funkcionišu po principu ponude i potražnje. Osim toga, mladi, a posebno mlade porodice kao primarni kupci nekretnina danas, moraju razmišljati praktično, ako žele da postignu kompromis.
Zbog povoljnijih cena kvadrata na periferiji, upravo oni su najčešći kupci stanova na Ledinama i Bežanijskoj kosi (Novi Beograd), u Batajnici, Galenici, na Altini ili u Zemun polju (Zemun), zatim u naseljima Vojvode Vlahović, Konjarnik i Braće Jerković (Voždovac), u Mirijevu ili Učiteljskom naselju (Zvezdara), potom u Žarkovu i Železniku (Čukarica), na Karaburmi, u Borči i Višnjičkoj banji (Palilula), ali i na Vidikovacu, Miljakovcu, Kanarevom brdu, Petlovom brdu i Labudovom brdu (Rakovica).
Ima li, uopšte, kompromisa?
„Nakon skoro 10 godina podstanarskog života, suprug i ja sa dvoje male dece tražimo da kupimo stan, po mogućstvu u Rakovici, gde i sada živimo (Miljakovac). Ključni razlog biranja ovog kvarta je, svakako, cena, ali nije jedini. Odgovara nam infrastruktura, ima dosta parkova i zelenila, nema (toliko) nove gradnje, imamo trotoare, škole, vrtiće, Dom zdravlja, dobar prevoz, prodavnice... Daleko od toga da je tu med i mleko, ali je pristupačnije. Iako radimo po dva posla i dosta štedimo, morali smo da prodamo neke nasleđene nekretnine, kako bismo imali kapital za kupovinu. Razmišljamo dugoročno, treba nam veći stan za naš četvoro, ali smo svesni da ćemo morati da pravimo kompromise. Prateći oglase za nekretnine, naš utisak je i da vlasnici nisu baš realni u pogledu formiranja cena. Recimo, na Miljakovcu, kvadrat je već otišao na 2.000 evra. Dakle, ako tražite stan prosečne veličine 70-80 kvadrata, treba vam preko 150.000 evra, plus vas čeka renoviranje“, kaže nam sugrađanka J. Milovanović (36).
Ipak, kaže da dalje od ove lokacije ne bi išli, po cenu manjeg broja kvadrata. Kao razloge za to navodi problematičnu infrastrukturu ili lošiju saobraćajnu povezanost nekih perifernih delova grada, te problem sa snabdevanjem, gubljenje dragocenog vremena itd.
Time možemo i završiti ovaj pregled tržišta i cena, odnosno zaključiti da periferija ne može da „pobedi“ baš uvek, jer cene nisu uvek i svima presudne. Starogradnja će ostati tražena zbog reputacije, kvalitetne gradnje (često iz 1970-ih „zlatnih“ godina), ali i zbog lokacija na kojima je najčešće ima. Sa druge strane, novogradnja će nastaviti da privlači mlađe generacije, posebno pristalice principa „ključ u ruke“.
Oni sa visokom platežnom moći neće praviti pitanje u vezi sa cenom, sve dok imaju ono što im je potrebno (dobru povezanost, opremljenost, komfor, dodir luksuza – kome je to važno), a brojne porodice će nastaviti da žongliraju sa budžetom i kvadraturom, kako bi pronašle najbolje rešenje za sebe. Ni preblizu skupocenog centra, ali ni predaleko, tako da im novi dom donese radost i mir, a ne stres i remećenje svakodnevice.
Izvor: Foto: Canva