Parket ili laminat, koji je vaš izbor?
Renoviranje stana jeste mukotrpan posao, ali se na kraju, kad pogledate promenu još kako isplati, a ako ste pratili naš serijal, stigli smo gotovo do kraja. U prethodnim brojevima smo vas proveli i kroz grube radove, rušenje zidova, moleraj, vodoinstalaterske, električarske, keramičarske poslove. Zatim smo vas proveli i kroz zamenu stolarije, a sada slede parketarski radovi, koji se rade na kraju.
Parketarski radovi mogu da traju nekoliko dana ili nedelja ukoliko radite košuljicu, a na raspolaganju su vam tri opcije – laminat, parket i brodski pod, kao luksuznija vrsta parketa. Pokušaćemo da vam pomognemo da izaberete tip poda po vašoj meri, ali provešćemo vas i kroz to koliko traju i koštaju majstorski radovi da takav pod ugradite u svoj dom.
Laminat
Ako se odlučite za laminat, možete dotrajale podove brzo i jeftino da obnovite, a za to će vam trebati jedan vikend.
Laminat je gotova podna obloga sastavljena od nosivog sloja, lepka, dekoracije i zaštitnog sloja. Možete kupiti različite vrste, koje su imitacija svih vrsta drveta. Fabrički su napravljeni tako da većina sadrži sloj otporan na vlagu, a debljina se kreće od 7 do 12 milimetara. Budući da je fabrički obrađivan materijal od kojeg je napravljen, laminat je otporniji od drveta na ogrebotine i slično. Neki su otporni na vodu i vlagu, tako da u ovom slučaju nemate problem dizanja kao kod natopljenog parketa. Mana u odnosu na parket je što se laminat ne može hoblovati i lakirati, kako bi mu se vratio prvobitan sjaj, već ga morate zameniti kada se pohaba.
Ima ih različitih klasa, a cene se u proseku kreću od 1.000 do 2.500 po kvadratu, dok postavljanje laminata košta oko dva evra po kvadratu. Međutim, ovu vrstu poda možete i sami postavljati.
Kako da sami postavite laminat?
Pre nego što prionete na ovaj posao pobrinite se da izbacite sav nameštaj, ali i da temeljno očistite pod i uklonite lajsne ako postoje. Kako bi sprečili moguću pojavu vlage i dotok vode, potrebno je da sve pukotine i udubljenja popunite silikonom.
Kad ste to završili, prvo o čemu morate misliti ako želite sami da postavite laminat, jeste podloga.
Laminat mora biti postavljen na podloge koje ga štite od oštećenja izazvanog vodom, stvaraju zvučnu izolaciju i pružaju stabilnost poda. Ta vrsta izolacija se postavlja na ravne površine ili na druge već postavljene podove.
Zapravo, postavljeni laminat se ne pričvršćuje za pod, nego se ploče međusobno povezuju, a baš zato, da pod ne bi klizio, važno je postojeću podlogu očistiti, poravnati i ako je potrebno dodatno učvrstiti. To učinite lajsnama koje radije pričvrstite za zid nego za laminat.
Parket – kralj podova
Najbolji izbor za pod jeste parket, ali je zato i najzahtevniji i najskuplji. Za gotove višeslojne parkete kažu da ih odlikuje stabilnost bez premca, svejedno od koje vrste drveta su napravljeni.
Za razliku od laminata koji je izrađen od veštačkih materijala, parket je napravljen od pravog drveta, ali je istovremeno teži i za postavljanje i održavanje. Međutim, mnogi će se složiti i da je parket simbol dostojanstva, pa možda i vredi tolikog truda, a ako je kvalitetan, može vam trajati večno. Upravo je njegova izdržljivost jedna je od najznačajnijih osobina i razlog zašto je parket već decenijama popularan izbor.
Potrebno je da, pre nego što se krene u postavku, parket stoji otpakovan bar 24 sata u prostoru u kojem će se postavljati. Izbegavajte da parket držite direkto izložen na suncu ili direktno na betonskoj podlozi.
Pre početka postavke provetite podlogu, jer ona mora da bude ravna i suva. Dozvoljena vlažnost podloge jeste 2% a ukoliko podloga nije ravna, izravnajte je specijalnim masama.
Budući da je ipak reč o komplikovanijim radovima nego prilikom postavke laminata, savet je da to prepustite majstoru. Postavljanje parketa sa lakiranjem košta oko 7 evra po kvadratu, tačnije kreće se između 6 i 10 evra po kvadratnom metru.
Svet je postao globalno selo, pa se sada i kod nas mogu kupiti brojne egzotične vrste drveta od kojih za neke nismo ni slutili da postoje: tik, kempas, merbau, jatoba, wenge, tali, sucupira, tigerwood, afromorsia, doussie, padouk, sapelli, pynkado, iroko, palisander, bambus, američki orah i trešnja... Najčešće su, ipak, korišćeni parketi oni od hrastovog ili bukovog drveta, a popularan je i jasen.
Cene samog parketa kreću se od 1.000 do oko 1.500 dinara po kvadratu za treću klasu. Druga klasa košta od 1.500 do oko 2.000 dinara, a prva od oko 2.000 do 3.000 dinara po kvadratnom metru. Na to treba još dodati cene lepka i laka.
Brodski pod
Brodski podovi su danas sve više popularni, ali ovo je i najskuplja varijanta, jer je odlikuju daske velikih dimenzija i posebne izrade. Brodski pod je ustvari samo podvrsta parketa, ali specifičnih dimenzija.
Za brodski pod potrebno je izdvojiti od oko 2.500 po kvadratu pa na više, zavisno od kvaliteta. Na našem tržištu mogu se naći brodski podovi od najkvalitetnije vrste drveta, a ako je to vaš izbor, računajte da će vas postavljanje, hoblovanje i lakiranje bez materijala dakle samo za ruke majstora koštati oko 10 evra po kvadratu.
Za razliku od parketa koji se slaže, brodski pod je lakši za montažu jer su ga proizvođači već pripremili za to.
Imajte na umu da sami radovi traju nekoliko dana, ali da, kad je vaš pod postavljen, nemate lakiranje jer je on već fabrički izlakiran.
Povremeno lakiranje i hoblovanje
Prednost drvenih podova u odnosu na veštačke je ta što se mogu i nekoliko puta popravljati, što im značajno produžava životni vek. S obzirom da su dugotrajniji od bilo kog veštačkog materijala koji se umesto njega postavlja mnogo lakše je i obaviti njegovu reparaciju prilikom bilo kakvog oštećenja ili ukoliko je potrebno vratiti mu izgubljeni sjaj i izgled kao da je potpuno nov.
Održavanje znajte može biti zahtevno jer je obavezno uz nadzor majstora. Povremena lakiranja i hoblovanja mogu zahtevati izdvajanje dodatnog novca i to oko 8 evra po kvadratu uključujući i materijal ili upola manje bez materijala.
Završna faza parketarskih radova je lakiranje, s kojim se počinje nakon što se parket ishobluje i ispolira.