Plaćajte grejanje samo onoliko koliko ste potrošili
7.2.2013.
Najveći mesečni trošak, ali i razlog zbog koga se ljudi veoma često odluče za prodaju veće i kupovinu manje stambene jedinice, jeste - grejanje. Naplata toplotne energije u Srbiji vrši se, uglavnom, prema kvadraturi stambene jedinice i to tako što se mesečno očitavaju isporučene toplotne energije predajnoj stanici (zgradi). Očitavanjem ultrazvučnog merila, koji evidentira predatu toplotnu energiju predajnoj stanici, dobija se zbirno utrošena energija. Daljom raspodelom utrošene energije na površinu svakog stambenog prostora, dobija se koliko je koji stambeni prostor učestvovao u ukupnoj potrošnji energije celokupnog objekta. Ovaj nesavršeni način raspodele utrošene toplotne energije, istina je, nedovoljno stimuliše vlasnike stanova da racionalno koriste toplotnu energiju.
Zbog svega toga, ali i u cilju što ekonomičnije potrošnje, ali i plaćanja grejanja JP “Beogradske elektrane” zalažu se za naplatu grejanja prema isporučenoj količini toplotne energije svakoj stambenoj jedinici koju zagreva. To znači da će se plaćati samo ono što se i potroši, a sve će detaljno biti mereno i izračunato uz pomoć preciznih i posebnih uređaja
Nakon višegodišnjih ulaganja, u ovom preduzeću navode da su se konačno stekli tehnički uslovi za prelazak na merenje i obračun utrošene toplotne energije u svakoj predajnoj stanici „Beogradskih elektrana“, kojih u Beogradu ima više od 8.000.
Ugradnja termoregulacionih ventila
Preduslov za prelazak na naplatu isporučene toplotne energije svakoj stambenoj jedinici je ugradnja termoregulacionih ventila i uređaja za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje na svako grejno telo (radijator).
Termoregulacioni ventil određuje koliku će količinu toplotne energije preuzeti grejno telo dok, takozvani, delitelj toplote registruje koliko je grejno telo preuzelo toplotne energije u jedinici vremena. Pravilnim rukovanjem termoregulacionim ventilom i racionalnim korišćenjem toplotne energije, moguće je ostvariti značajno manju potrošnju toplotne energije. Nabavka i ugradnja ovih uređaja je u nadležnosti svakog vlasnika stambene jedinice.
Postojeći objekti
U postojećim objektima, dakle onima koji nisu novoizgrađeni i koji su priključeni na sistem daljinskog grejanja JKP „Beogradske elektrane“, u cilju prelaska na naplatu prema potrošnji, neophodno je da postoji formiran organ upravljanja objektom, odnosno skupština stanara.
Na osnovu zahteva skupštine stanara, JKP „Beogradske elektrane“ vrše analizu potrošnje iz prethodnog perioda i istu prosleđuju skupštini stanara. Nakon toga ona donosi konačnu odluku o prelasku na naplatu prema potrošnji. Ukoliko skupština stanara odluči da pređe na naplatu prema potrošnji i raspodeli, obavezna je da prema Odluci o snabdevanju toplotnom energijom u gradu Beogradu izabere preduzeće koje će izvesti projektnu dokumentaciju – elaborat o ugradnji termostatskih ventila i uređaja za registrovanje potrošnje. Nakon izrade potrebne dokumentacije i nakon usklađivanja instalacije prema izvedenoj projektnoj dokumentaciji, predmetni objekat može na početku narednog obračunskog perioda, od 01. aprila ove godine, preći u naplatu prema potrošnji.
Dakle, uslov za prelazak na naplatu prema potrošnji i raspodeli toplotne energije u starim zgradama je da, skupština stanara dostavi elaborat o raspodeli, zapisnik o aktiviranju uređaja za raspodelu potrošnje i ugovor sa firmom koja će u ime skupštine stanara vršiti raspodelu, nakon čega se obostrano potpisuje ugovor o isporuci topotne energije (Skupština stanara i JKP „Beogradske elektrane“).
Novoizgrađeni objekti i naplata grejanja prema utrošku
U novoizgrađenim objektima, investitori su već u toku same izgradnje, uglavnom, vodili računa da će se u zgradama grejanje naplaćivati po utrošku, pa su sami objekti tome i prilagođeni. Dakle, oni su priključeni na sistem daljinskog grejanja po novoj metodologiji i JKP „Beogradske elektrane“, u periodu od 01.- 05. dana u mesecu, očitavaju ukupno isporučenu toplotnu energiju, preko mernog uređaja ugrađenog u toplotno-predajnu stanicu.
Investitori u navedenim objektima angažovali su i firme koje u periodu od dve godine (od dana uvođenja u sistem redovne isporuke toplotne energije) vrše raspodelu potrošnje na osnovu redovnog mesečnog očitavanja uređaja za registrovanje sopstvene pojedinačne potrošnje. U cilju naplate isporučene toplotne energije, prema očitanim i raspodeljenim vrednostima, neophodno je formirati skupštinu stanara koja će po isteku dve godine sklopiti ugovor o nastavku usluge očitavanja i raspodele. Ukoliko se, nakon isteka dve godine, ne formira skupština stanara ili se ne sklopi ugovor sa firmom o raspodeli očitanih vrednosti, naplata isporučene toplotne energije, na osnovu očitanih vrednosti merila u predajnoj stanici, vršiće se srazmerno učešću zagrevane površine predmetnog prostora u ukupnoj zagrevanoj površini objekata priključenih na predajnu stanicu.
Dakle, bez obzira da li živite u staroj ili tek završenoj zgradi, mogućnost da se grejanje u vašem stanu naplaćuje prema utrošku postoji, pa vam predlažemo da popričate sa svojim komšijama ili sazovete skupštinu stanara, kako biste o ovoj temi diskutovali, jer su ušteda, ali i efikasnost ovakvog vida naplate prilično ekonomični.
Kome se obratiti za pomoć?
Ukoliko vam se dogodi da imate neki problem ili žalbu na visinu računa, za svaki vaš problem nadležna je određena institucija:
• reklamacija na raspodelu utrošene toplotne energije podnosi se pravnom licu angažovanom od strane organa upravljanja zgradom
• reklamacija na očitavanje primarnog merila podnose se isporučiocu toplotne energije – JKP „Beogradske elektrane“
• reklamacija na obračun podnosi se u JKP „Infostan“
Izvor: Halo oglasi