Podne pločice u celom stanu - odlična ideja!
U prethodnom tekstu, u okviru serijala Halo oglasaNekretnine posvećenom kompletnom renoviranju stana, proveli smo vas kroz podne obloge, i najavili narednu temu – pločice na podu u celom stanu. U ovom tekstu ćemo se baviti upravo ovim relativno novim trendom, koji se iz Evrope sve brže seli u Srbiju.
Obično se smatra da se pločice postavljaju u kupatilu i u pojedinim delovima kuhinje, kao i na terasi, dok u ostalim delovima stana, ljudi mahom postavljaju parket, laminat ili brodski pod. Međutim, pločice na podu, novi trend za koji se smatra da su prvi “uveli” Italijani, a zatim su ga prihvatile i ostale zemlje. S dobrim razlogom. Pločice na podu su dugotrajne, nisu zahtevne za održavanje i u njima je gotovo nemoguće da se sakrije neka od kućnih bubica.
Keramički pod lak za održavanje
Keramičke pločice su opcija koja nema standardnog održavanja koje, primera radi, traži parket – hoblovanje, lakiranje... Keramičke pločice je dovoljno samo prebrisati. To važi i ako, na primer, zasednete s prijateljima i dogodi se da prospete vino. Ništa zato, jer su keramičke pločice vodootporne i teško se habaju. U slučaju da se pločica i ošteti ili razbije, nije nikakav problem da se ona i zameni. To je i razlog što ih građani sve više koriste za celu dnevnu sobu. Takođe, što je duže prisutan trend - keramika umesto parketa ili laminata, to je i tehnologija izrade ovih pločica sve naprednija.
Keramika na podu već od 700 dinara po kvadratu
Ako vam se dopala ideja i spremni ste da umesto dotrajalog laminata, na primer, stavite keramički pod u dnevnoj sobi, imajte u vidu da to može da vas košta u proseku od oko 700 do oko 3.000 dinara po kvadratnom metru, zavisno od kvaliteta, klase... To znači, da je za veliku dnevnu sobu od 20 kvadrata potrebno od 14.000 do 60.000 dinara samo za pločice. Kad uračunate i lepak, zavisno od toga koliko je sama podna površina ravna, na pomenutu kvadraturu, trebaće vam za ovu stavku još od 4.000 do 6.000 dinara. Ne zaboravite ni trošak za majstora, ili, takozvane “ruke”. Ta stavka košta od 5-10 evra po kvadratnom metru, a ako računate prosečnih 7 evra po kvadratu, za oko 20 kvadrata samo ruke ćete platiti oko 17.000 dinara.
Dezeni i oblici
Pod od keramike može biti različitih dezena, zavisno od ličnog ukusa i potreba, ali među najpopularnijima su, svakako, keramički podovi koji izgledom podsećaju na one od drveta. Danas je tehnologija toliko uznapredovala da je veoma teško na prvu loptu znati da li je pod zaista od drveta ili je reč o keramičkoj “kopiji”, sa jedne strane, a sa druge, pločice koje imitiraju teksturu drveta daju osećaj topline vašem domu. Ipak, takve pločice nisu i jedina opcija. Boje koje pločice imaju, njihove veličine i mogućnosti kombinovanja su zaista raznolike. Primera radi, možete, radi utiska i dekoracije, koristiti mozaik pločice. Podne pločice mogu biti jednobojne, pa ih tako prema boji možete uklapati u ostatak prostorije. Karakteristično kod podnih pločica ove vrste jeste i to što one ne moraju biti ni sitne za mozaik, niti strogo pravougaone. Mogu biti i koso sečene, posebno ako dezenom imitiraju drvo, sa takvim rezom efekat je veći.
Podno grejanje i pločice na podu
Mnogi odbacuju ideju pločica na podu jer im to deluje hladno i samim tim neadekvatno za dnevnu sobu. Međutim, danas većina stanova ima centralno ili podno grejanje kad keramika zaista prestaje da bude hladna. Pločice na podu mnogi baš i koriste kao kombinaciju sa podnim grejanjem iako je podno grejanje moguće postaviti na gotovo svim vrstama podloga. Najpre, zašto uopšte podno grejanje? Zato što je to komforan način grejanja, mnogo bolje izgleda od radijatora i ravnomerno raspoređuje temperaturu u prostoriji. Shodno tome i cena je veća. Računajte da u startu, da morate da uradite toplotnu i hidroizolaciju i uradite sve druge neophodne građevinske radove. Podno grejanje ćete raditi, logično je, ispod pločica i pre nego što ih postavite, a otprilike će vas samo postavljanje podnog grejanja koštati oko 2.000 do 3.500 dinara po kvadratom metru.
Klasika - pločice u kupatilu i kuhinji
Postavljanje pločica u kupatilu i kuhinji traje takođe nekoliko dana, a cena ugradnje je ista kao i prethodna, plus lepak i same pločice. Vodite računa jer i skidanje starih pločica košta i to 1-2 evra po kvadratu, a postavljanje na pragovima i stepenicama, kao i završnih lajsni je od 4-6 evra po dužnom metru.
Ono o čemu takođe morate voditi računa jeste kvalitet pločica koje ste kupili. Možete ih kupiti i za 300 dinara po kvadratu, ali onda proverite da li su krive, jer su druga klasa. Cena može da raste i do nekoliko hiljada dinara za kvadrat. Na vama je da se odlučite za klasu, za domaće, španske, italijanske pločice... a koje mogu da koštaju i do 5.000 dinara po kvadratu.