Podno, zidno ili plafonsko grejanje - najnoviji trendovi
Za sve one kojima je potrebno renoviranje stana ili kuće, sezona je počela. Ono što ne bi trebalo propustiti, jeste “upoznavanje” sa relativno novim trendovima koji su se ustalili poslednjih godina. Halo oglasi nekretnine će vas kroz ovaj tekst provesti kroz sve popularnije podno grejanje.
Poslednjih godina investitori se sve više odlučuju da prilikom izgradnje stanova ponude i podno grejanje, kao opciju koja pre svega pruža komfor. Oni koji su takvo grejanje koristili, tvrde da su zadovoljni, a oni koji o tome razmišljaju imaju i nekoliko dilema. Svakako, glavna prednost na koju se ukazuje jeste ta što ovakav vid grejanja ne zauzima prostor, zatim što je za podno grejanje potrebna niža temperatura vode, koja dugo zadržava temperaturu i kad se grejni kotao isključi. U slučaju grejnih kablova nemate protok vode, ali budući da je završni sloj obično keramika, koja je odličan provodnik, takođe se zadržava toplota. Iako ima mnogo varijacija na temu, evo suštine ovog načina zagrevanja prostorije.
Šta bi trebalo da znate o postavljanju
Kada je reč o podnom grejanju, najbolje je da računate da proces postavljanja traje bar dva dana duže nego kod klasičnog grejanja. Kad renovirate stan, imate i ograničenje u vidu podloge. Tačnije, vaš izbor za podno grejanje mogu biti grejni kablovi, mreže i trake. Cevi uglavnom nisu za one koji renoviraju, jer je za njih visina instalacija od 10 do 12 centimetara– zbog ugradnje kvalitetne izolacije koja će usmeriti grejanje samo ka vašem stanu, a ne ka komšiji ispod vas. U pomenutu visinu trebalo bi uračunati podlogu, cevi, zatim i ravnajući sloj oblogu. To je obično najlakše izvesti kad se podno grejanje montira u fazi izgradnje zgrade, a ne prilikom renoviranja. Kada je reč o grejnim kablovima i mrežama kao i trakama, tu je moguće smanjiti upola visinu potrebnu za ugradnju. Na primer, razlika između kablova i mreže je ta što kablove možete sami da rasporedite, da odredite razmak, dok su u grejnim mrežama kablovi već raspoređeni. Trake su najtanje i prilikom njihove ugradnje nema potrebe da se pod mnogo podiže. Treba imati na umu da cevi zahtevaju i neku vrstu kotla ili toplotnih pumpi koje postižu temperaturu tako što greju vodu koja kroz cevi prolazi. Kablovi i trake napajaju se strujom, ali nemaju vodu i nije potrebna takva vrsta baze.
Od 10 do 40 evra po kvadratu
Cena podnog grejanja kreće se otprilike od 10 do 40 evra po kvadratu, zavisi od niza specifičnosti koje želite i firme sa kojom biste sarađivali. Na cenu utiče i vrsta cevi, odnosno kabla, vrsta podloge, a važno je i da li se radi regulacija temperature i protoka za svaku sobu pojedinačno ili samo jedna regulacija za ceo objekat.
Ono što je dobra strana, jeste što nakon inicijalnog ulaganja u podno grejanje, možete da računate na niže račune za ovu stavku i to oko 30 odsto.
Polazimo od toga da bi temperatura polaznog voda za podno grejanje trebalo da iznosi do 40 stepeni, kako bi na samoj površini imali maksimalnih 28 stepeni. Temperatura iznad 28 stepeni celzijusovih na podu nije preporučljiva. Ali, budući da toplotni talas kreće od poda i ima tendenciju da se kreće ka plafonu, komfor je izvestan.
Završna podloga
Kada je postavljanje podnog grejanja gotovo, ostalo je da se uradi i završna podloga. Najčešći izbor je keramika, odnosno pločice, jer su sjajan provodnik toplote, debljina pločice je mala, a ujedno se i teško habaju. Dobri provodnici su takođe mermer i granit, ali to je više izbor za grejanje terase nego za, primera radi, dnevnu sobu.
Ako ste postavljali grejne cevi a ne kablove, vaš izbor može da bude i dvoslojni ili troslojni parket.
Wi-Fi štelovanje
Kako je podno grejanje postajalo popularnije, tako su iznalaženi novi načini da se život učini komfornijim. I naravno, kao što inače većinu stvari ne radimo bez pametnih telefona, tako je ova sprava našla put i do štelovanja temperature. To je moguće za različite vrste grejanja, recimo, priključivanjem vaših grejnih tela na wi-fi utičnice ili korišćenjem pametnih termostata možete da štelujete temperaturu i kada niste kod kuće. Tako možete da postignete znatne uštede, jer možete da uključite grejanje tek kad krenete sa posla kući, umesto da ono radi ceo dan. Ovaj sistem može i primenjuje se na podno grejanje.
U upotrebi i grejanje zidova i plafona
Ono što se navodi kao mana podnog grejanja jeste to što se po njemu zapravo hoda, pa temperatura poda ne bi trebalo da prelazi 28 stepeni. Ovo ograničenje može da se prevaziđe postavljanjem kablova ili cevi na zid ili plafon, što će preusmeriti toplotni talas. Grejanje plafona i zidova je tek odnedavno u upotrebi.