Ponuda studentskih stanova za izdavanje u Novom Sadu dobra, ali požurite
Avgust nije sezonski mesec za iznajmljivanje stanova samo u prestonici, isti slučaj je i u Novom Sadu, koji je takođe univerzitetski grad. I u Novom Sadu svi koji žele da iznajme stan, morali su još pre desetak dana da se uključe u trku jer će u septembru i oktobru biti mnogo teže da dođu do nekretnine koja zadovoljava sve parametre koje podstanari zacrtaju. Halo oglasi nekretnine će vas, nakon što smo predstavili stanje na terenu u Beogradu, u ovom tekstu sprovesti kroz izdavanje stanova u Novom Sadu, a nakon toga i po ostalim gradovima u kojima bi trebalo da iskoristite „sezonu“ i potražite sebi odgovarajući stan.
Pravi odnos cene i kvaliteta moguće je, u najvećem broju slučajeva, postići samo u avgustu, jer navala studenata koji nisu dobili mesto u nekom od domova, tek počinje. Bilo da ste student ili da niste – vi morate da se prilagodite trendu i da pratite takve stvari, jer će u septembru ili oktobru biti mnogo teže da iznajmite pristojan stan po pristojnoj ceni. U ovom trenutnku, na portalu www.halooglasi.com/nekretnine možete naći oko 1.000 aktivnih oglasa u kojima se nudi stan za iznajmljivanje, a mi ćemo vam kroz tekst ponuditi pregled ponude i aktuelnih cena za različite vrste stanova.
Najpopularnija i najskuplja Grbavica
I u Novom Sadu, kada je reč o nekretninama za koje važi da su najtraženije, mogu da se izdvoje manji stanovi, garsonjere i jednosobni za jednu ili dve osobe. Zavisno od opremljenosti, spratnosti, ali pre svega od lokacije, takve stanove je moguće iznajmiti od 80 evra mesečno pa sve do 220 evra. Studentima najviše odgovaraju prostranije garsonjere i spremni su više da ih plaćaju mesečno, ukoliko su u blizini fakulteta ili jednosoban-jednoiposoban stan, gde mogu živeti sa cimerom i deliti kiriju i mesečne troškove po osnovu komunalija. Osim centra, najtraženiji delovi grada su Bulevar oslobođenja, Grbavica i Liman 1 i 2.
Studenti najviše traže stanove na Grbavici zbog blizine fakulteta i centra grada, pa je u tom delu cena nešto viša i za garsonjeru je potrebno odvojiti od 140 do čak 200 evra, a za jednoiposoban stan kirija se kreće od 220 do 240 evra. Za prostran dvosoban mesečna renta ide od 250 evra, pa na više.
Naselje Liman takođe drži cenu, pa je tamo za garsonjeru potrebno odvojiti od 130 evra pa do oko 190 za garsonjeru, dok se za jednoiposoban stan mesečna kirija kreće u rasponu od 190 do 230 evra. Prostran dvosoban stan košta mesečno od oko 250 evra pa na više.
Jeftiniji Detelinara i Novo naselje
Nešto jeftinije je na Detelinari i Novom naselju. Mesečni najam garsonjere na Detelinari se kreće oko 120 do 160 evra, dok je u Novom naselju za garsonjeru mesečno potrebno odvojiti isto toliko novca.
Za prostraniji, jednoiposoban stan, na primer, na Detelinari je potrebno odvojiti od 170 do oko 200 evra, a u Novom naselju od 160 do 180 evra.
Ko želi život u većem stanu, mora da računa da se najam dvosobnih stanova na Detelinari kreće od 190 do 220 evra, a u Novom naselju od 180 do 200 evra.
Kako do većeg stana za male pare?
Čini se da su veći i komforniji stanovi dostupnijii samo onima sa dubljim džepom, ali to važi samo ako insistiraju na tome da žive sami. Ukoliko se udruže, to postaje sasvim realno i šta više – jeftino. Primera radu, tri strudenta koja odluče da budu cimeri i iznajme dvosoban stan u Novom naselju, mogla bi da prođu i sa po 60 evra mesečno, ne računajući trošak komunalija koji bi takođe delili na tri dela. Za “najskuplji” stan na Detelinari od 220 evra, svaki cimer bi trebalo da odvoji nešto više od 70 evra mesečno – a priznaćete, to je način da oni sa malim prihodima ne moraju da žive u lošim garsonjerama. Dakle, iako život sa cimerom zakida na privatnosti, sa druge strane, to je mogućnost da se za male pare živi u komfornom stanu, da se dele troškovi, ali i obaveze oko čišćenja stana, kuvanja...
Savet plus – potpišite ugovor o zakupu
Savet koji će vam dati agenti za nekretnine jeste da prilikom iznajmljivanja stana obavezno potpišete i ugovor o zakupu. Taj ugovor štiti i zakupca od loših vlasnika, ali i vlasnika stana od nesavesnih stanara. Ugovorom je, primera radi, definisan i otkazni rok. To je zakonska obaveza. A važno je, jer stanodavac mora da da pismeni otkaz podstanaru, sa rokom od 90 dana, a u zimskom periodu, od 1. decembra do kraja februara, rok iznosi 120 dana. Dakle, ne može vas gazda izbaciti preko noći. Otkazni rok počinje da teče sledećeg dana, od dana uručenja tog pisma podstanaru. Pismeno se šalje preko Pošte, uz PTT povratnicu, da bi vlasnik stana znao kad je podstanar primio pismo. Sa druge strane, podstanar može da otkaže zakup stana, ali takođe ne preko noći, već sa rokom od 30 dana. Samo da podsetimo da kod nas postoji zabluda da poreska obaveza stanodavca na prihode od izdavanja stanova zavisi od toga da li je potpisan ugovor ili ne. Međutim, bez obzira da li imate potpisan ugovor, ako uzimate stanarinu vi ste u obavezi da platite porez, a ovaj dokument je samo dogovor na papiru, zarad zaštite obe strane.