Popravka stare klime ili kupovina nove?
Na pragu ovog leta postavlja se standardno sezonsko pitanje – šta raditi sa starom klimom – da li je popravljati ili kupiti novu? Jednostavan odgovor sa „da“ ili „ne“ nije potpun, pa je potrebno imati na umušta za vas tačno znači popravka i koliko košta, dok, ako kupujete novu klimu, pitanje je koju kupiti i koliko to košta? Na ova pitanja pokušaćemo da vam damo odogovor.
U proseku, klima uređaji imaju dobrih sedam godina pre nego što nastanu problemi i potrebe za popravkama postanu sve veće, ne računajući redovno čišćenje i održavanje. To je nešto što bi trebalo da imate na umu kad kupujete taj uređaj.
Sa druge strane, novi uređaji koji dolaze na tržište, zapravo su i poslednja reč tehnologije koja donosi sve bolju efikasnost i sve više ušteda. Provešćemo vas kroz popravku stare klime i kupovinu novih modela.
Popravka i održavanje
Klima uređaji se moraju redovno održavati i prolaziti godišnje provere i servis pre početka sezone, kako biste bili sigurni da će dobro raditi tokom leta, jer vam je to u tom periodu i najpotrebnije. Kako bi klima radila bez problema i kako biste bili zaštićeni od različitih štetnih uticaja, usled neadekvatnog održavanja, morate voditi računa o čistoći filtera unutar nje. Stručnjaci savetuju da na svakih mesec dana, naročito ako ste pušač, istresete filter i propustite ga kroz mlaz vrele vode. Naravno, jednom godišnje neophodno je proveriti količinu, kao i stanje freon gasa koji se nalazi unutar klime, ali ovaj postupak prepustite stručnim licima. U poslednje vreme, prema nalozima Evropske Unije klime se sve više umesto freonom pune ekološkim gasom. Godišnji servis klima uređaja koštaće vas u proseku oko 2.000 dinara.
Naravno, pored redovnog čišćenja, verovatno će povremeno biti potrebno zameniti neki deo. Važno je da vodite računa i o tome koliku buku proizvodi vaš klima uređaj, pre svega zato što to može da znači da se uređaj kvari. Još jedan od znakova da se klima kvari jeste povećana potrošnja i zato je savet da pažljivo pratite potrošnju električne energije kad počne sezona. Da li su računi porasli zato što je sezona toplija pa ste klima uređaj više koristili ili su računi porasli jer je za isti nivo upotrebe uređaj trošio više energije? Što je uređaj stariji i što ste ga manje održavali, postajaće sve neefikasniji.
Ukoliko vas ove popravke i održavanja na godišnjem nivou koštaju više od 50 procenata cene novog uređaja, onda je pametnije kupiti novu klimu, čije će održavanje biti mnogo jeftinije, tako da ćete već na srednji rok uštedeti.
Kada dođe vreme za novu klimu
Pre kupovine klime veoma je važno da odlučite kakvu će namenu imati, odnosno da li ćete je koristiti samo za hlađenje i eventualno dogrevanje ili ćete je, osim za hlađenje, koristiti zimi i za grejanje. Ukoliko se odlučite za prvu varijantu, to znači da bi za uređaj trebalo da odvojite otprilike 200 do 300 evra. Bitno je da odlučite kako ćete klimu koristiti, odnosno koju prostoriju nameravate da hladite, da bi tačno odredili koja klima je za vas. Kod nas je najprodavaniji model onaj koji ima oznaku 12, jer može da rashladi površinu od oko 20 - 45 kvadrata. Ukoliko ipak želite da kupite klimu koja će rashlađivati sobu koja ima recimo 15 - 20 kvadrata, biće dovoljno da postavite slabiji klima uređaj, odnosno onaj koji ima oznaku 9.
Izbor klime je važan i zato što pogrešna klima troši više struje. A da li je uređaj pravi ili pogrešan zavisi, kao što smo rekli, od veličine prostorije, izolacije, karakteristika, ali i oznaka na uređaju od A do D koje se odnose na energetsku efikasnost. Klima sa oznakom A će, kao enegetski efikasniji proizvod, trošiti manje kilovata za rashlađivanje, od onih koje imaju oznaku B, C ili D.
Inverteri
Ukoliko se odlučite za kupovinu uređaja koji efikasno i greje i hladi, odnosno inverter klima, računajte na to da su oni skoro duplo skuplji od običnih. Svaka klima, u principu, može i da greje, ali specifičnost invertera je u tome što greje i na minus 15 stepeni. Zato i ne čudi što ove klime koštaju od 350 evra pa na više. U proseku, inverter poznatog proizvođača može da se kupi po prosečnoj ceni od 500 evra, mada, po prodavnicama bele tehnike može da se nađe i za više od 1.000 evra.
Glavna razlika između inverter klime i one koja to nije, pored toga što inverter greje i kada je spoljna temperatura jako niska, jeste u tome što je princip zagrevanja drugačiji. Recimo, kad klima koja nije inverter, postigne određenu temperaturu, ona gasi kompresor sve dok se sobna temperatura ne promeni. Inverter se nikad ne gasi, već samo smanjuje svoj broj obrtaja. Na taj način održava i zapravo sprečava temperaturne promene u prostoriji.
Ugradnja
Ako ste se ipak odlučili da ne popravljate stari uređaj, već da kupite novi, trebalo bi da imate u planu i trošak ugradnje. Ugradnja košta oko 60 evra. Naša preporuka je da ovaj posao ipak prepustite profesionalcima i da ne eksperimentišete, jer sami možete napraviti veći problem nego što vam je korist od uštede troška za uradnju.