Poskupljenje građevinskog materijala diktira cene nekretnine
Potražnja za nekretninama u Srbiji na zavidnom je nivou, ali povećanje cena svakodnevno muči potencijalne kupce. Prema zvaničnim podacima zabeleženo je poskupljenje nekretnina u poslednje dve godine čak 20 odsto.
Na pitanje šta je uzrokovalo toliku promenu, stručnjaci često navode kao glavni razlog poskupljenje građevinskog materijala. Da bismo to proverili za vas odlučili smo da uporedimo cene materijala, kao i zemljišta sa prethodnom godinom.
TRANSPORT GLAVNI UZROK POSKUPLJENJA MATERIJALA
Prema mišljenju stručnjaka glavni uzrok poskupljenja u periodu otkad se pojavio korona virus jeste cena transporta materijala. Srbija nema domaću proizvodnju što dodatno doprinosi višim cenama. Prvo je poskupelo betonsko gvožđe, za 40 odsto, a najviše je podlegla tržištu rezana građa, čamovina koja je poskupela za vrtoglavih 200 odsto. Zabeležena je i povišena cena aluminijuma za 70 odsto.
Trenutno vlada i nestašica drvene građe, pa su proizvodi od drveta poskupeli od 50 odsto, pa naviše. Za 100 osto su poskupele i OSB ploče, a najveće iznenađenje je stiropor, koji je poskupeo za 60 do 80 odsto u odnosu na januar mesec ove godine. On je tokom prošle godine bio izuzetno povoljan, a mnogi stručnjaci ne pamte kada je bio jeftiniji. Ipak, čini se da se situacija preko noći promenila.
Potražnja za materijalom bila je velika i tokom 2020. godine, te se čini da nije bilo smanjene zarade kada su stovarišta u pitanju. Veliko poskupljenje počelo je sa podizanjem cene gvožđa u januaru ove godine.
DA LI SE ISPLATI KUPITI ZEMLJIŠTE?
Kako su stanovi sve skuplji, mnogi kupci izlaz vide u kupovini zemljišta na kome će izgraditi dom po želji. Cena zemljišta zavisi od lokacije na kojoj se nalazi, te su razlike uočljive i radi se o desetinama hiljada evra.
Na primer, plac u Beogradu, na opštini Surčin procenjuje se na 20.000 evra po aru, dok u centru Beograda u ponudi su i placevi gde ar košta i 100.000 evra.
Sa druge strane, zemljište u Mirijevu, na opštini Zvezdara može se naći i za nešto više od 5.000 evra po aru.
Cene zemljišta u drugim gradovima drastično su niže, pa će vam za jedan ar u okolini Vrbasa biti potrebno samo 708 evra.
Da ste se odlučili za izgradnju kuće na svom zemljištu tokom 2020. godine za dom od 150 kvadrata sa podrumom od 80 kvadrata bi vam okvirno trebalo oko 30.000 evra, bez stolarije. Cena stolarije zavisi od vrste za koju biste se odlučili. Ako nemate svoje zemljište dodajte i trošak oko njegove kupovine. Ceni naravno morate dodati i troškove majstora, što nije nikako beznačajno.
Kako je sada cena materijala poskupela za 40 odsto možete predvideti i sami o kojoj se razlici radi. Nesumnjivo je da su oni koji su sa pazarenjem nekretnina prošle godine uštedeli veliku sumu novca, a ako se odluče za prodaju mogu dobro zaraditi.
Kada su u pitanju stanovi često se navodi da je najveće poskupljenje zabeleženo u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, ali sve više postaju popularna manja mesta poput Vrnjačke Banje, gde je cena kvadrata u novogradnji prestigla 1.400 evra.
Cene nastavljaju da rastu, a stručnjaci smatraju da se neće zaustaviti sve do 2024. godine. Iako su poskupljenja svakodnevna nekrentine se prodaju rekordnom brzinom, a najviše njih je kupljeno za keš. Dobro razmislite o tome kada je pravno vreme da pazarite krov nad glavom, a ako niste sigurni sačekajte i pratite cene na tržištu.