Posle pauze, ponovo aktivna kupovina i prodaja nekretnina u Srbiji
Najavljeno ukidanje vanrednog stanja definitivno je oživelo tržište nekretnina koje se polako vraća na nivo pre proglašenja korona virusa. Za sve one kojima je dom potreban, trenutak je sada! Cene su i dalje na istom nivou, ponuda je sve veća, iako je tražnja zbog pandemije do sada bila u trendu opadanja, taj trend se menja jednakom brzinom kojom je i nastao. Halo oglasi nekretnine su pripremili za vas pregled cena i ponude ukoliko želite da se pozabavite kupovinom stana u Beogradu ili Novom Sadu – ubedljivo najprometnijim gradovima, kada je reč o trgovini nekretninama.
Razgledanje stanova je počelo. Agenti za nekretnine sa kojima su Halo oglasi u stalnom kontaktu kažu da je interesovanje za stanove sve veće, posebno imajući u vidu popuštanje mera i polako vraćanje u uobičajene tokove. Prodavci, pre svega stare gradnje, sve više dozvoljavaju agentima da sa kupcima razgledaju nekretninu, naravno, poštujući sve propisane mere zaštite, jer, iako je najavljeno značajno ublažavanje donetih mera, nije još proglašen kraj pandemije. Kupci sve više zovu i proveravaju dostupnost nekretnine, a prodavci oglašavaju stanove. Trka je počela.
Prosečna cena u Beogradu 1.800 evra za kvadrat
Prema kalkulatoru dostupnom na portalu www.halooglasi.com, prosečna cena kvadratnog metra stambenog prostora u Beogradu iznosi 1.800 evra, računajući i cenar grada i ostale top lokacije, kao i prigradska naselja koja spadaju u reon prestonice. Na teritoriji Beograda, u ovom momentu ukupno je raspoloživo 17.000 stanova za prodaju. Novi krug, a stara priča. Agenti tvrde da su najtraženiji stanovi koji u proseku imaju 30 do 40 kvadrata. Reč je o garsonjerama ili jednoiposobnim stanovima, koji su i pre situacije koju je doneo virus, bili ubedljivo najtraženije strukture – više se takvih stanova proda, nego što se stigne da se izgradi. Pardoks ovome je što su uz najjeftinije nekretnine podjednako tražene i one najskuplje!
Top lokacije u Beogradu drže cenu kvadrata na više od 2.000 evra
Prosečna cena na Vračaru, prema našem kalkulatoru iznosi 2.300 evra po kvadratu. Na ovoj lokaciji, tradicionalno je velika tražnja. Novogradnja je mahom prodata i pre nego što je završena, a za kvadrat u staroj gradnji je potrebno odvojiti oko 2.000 evra. Takve cene drže se i na Savskom vencu, ali i “preko mosta” na Novom Beogradu. Cene novogradnje na Novom Beogradu u velikim stambeno-poslovnim kompleksima kreću se od 2.000 do 3.200 evra. A oko 2.000 evra potrebno je i za kvadrat stambenog prostora uz Savu. Pre krize koju je donela korona, neverovatnih 30 kupaca takmičilo se za jedan stan na ovoj popularnoj lokaciji. Najpopularniji delovi na ovoj opštini su, pored savskih blokova, u blizini Hotela Jugoslavija, Hajat. Novi Beograd je postao svojevrsni poslovni centar, što je povuklo sa sobom potrebnu zaposlenih da potpuno koncentrišu život sa te strane mosta, parking i dalje ne predstavlja problem kao u centru grada, što dodatno podiže atraktivnost ove lokacije.
Čukarica je pristupačnnija, sa prosečnom cenom od oko 1.300 evra po kvadratu. Međutim, to ne važi za Banovo brdo, koje je i dalje izuzetno popularno, sa prosečnom cenom od 1.600 evra po kvadratu. Žarkovo i Čukarička padina su naselja u okviru Čukarice gde je moguće relativno bliže centru grada naći stan po ceni ispod 1.500 evra po kvadratu.
Trenutno su, kada je reč o novogradnji pre svega, najpristupačniji stanovi na Mirijevu i Altini gde kvadrat košta oko 1.000 evra.
Novi Sad jeftiniji – prosečna cena za kvadrat iznosi 1.300 evra
Odnos ponude i potražnje je dinamičan i u vojvođanskoj prestonici – Novom Sadu. Tamo je nešto jeftiniji kvadrat nego u Beogradu, ali ipak, uključujući sva prigradska naselja, u ovom gradu prosečna cena je oko 1.300 evra za kvadrat. Za novogradnju u centru grada, potrebno je odvojiti i više novca po kvadratu. Kada je reč samo o staroj gradnji, cena se u proseku kreće od 800 do 1.100 evra po kvadratnom metru, a u zavisnosti od stanja nekretnine i lokacije. Najtraženije lokacije u Novom Sadu su svakako centar grada, Kej, Grbavica, Liman itd. Primera radi, naš kalkulator je pokazao da je prosečna cena kvadrata na Grbavici oko 1.350 evra.
Na periferiji, sa druge strane, kvadrat novogradnje košta oko 1.000 do 1.100 evra. Za staru gradnju, cena se u proseku kreće oko 800-900 evra na periferiji. Kalkulator je pokazao da je prosečna cena kvadrata na Detelinari oko 1.000 evra po kvadratu. Naravno, može da se kupi stan u ovom naselju za renoviranje po nižoj ceni od oko 800 evra po kvadratu. Uz malo ulaganja, tako biste dobili i svojevrsno odlaganje, jer biste renoviranje i opremanje mogli da dozirate u skladu sa raspoloživim novcem.
Na pitanje kakva je situacija sada na tržištu nekretnina u Novom Sadu i kakva su predviđanja, odgovor je dala Violeta Vučenović, direktorka NS-group nekretnina:
„Od prvog dana od kada je počelo vanredno stanje nismo napravili pauzu ni jedan jedini dan, naravno koliko nam je policijski sat to dozvoljavao. Kontaktirali smo sa kupcima, prodavcima se čuli svakodnevno, sa investitorima... i svi su imali isto pitanje – da li je ova situacija uticala na cene nekretnina. Međutim, u toku pandemije nije došlo da pada cena nekretnina. Jeste došlo do nekog smanjenja kupoprodaje, ali cene su ostale gotovo netaknute. Specifično je to što i pre ovog samog virusa, tržište dostiglo neki svoj maksimum. I bez ovog virusa taj rast bi se u ovoj godini sigurno usporio. Ova situacija uticaće najviše na smirivanje cena nekretnina.
Previše je rano govoriti o uticaju virusa uopšteno na tržište nekretnina, kako će biti krajem leta, na jesen, sačekaćemo... Kamate još su uvek iste, klijenti podižu kredite, i dalje ima kupoprodaje, ona nije stala.
Što se tiče starije gradnje, mislim tu će doći do loma cena, jer kako su skakale cene izgradnje i novogradnje, tako je stara gradnja nerealno pratila sve, tako da će tu doći do pomeranja cena... ali što se investiora i građevinskog sektora tiče, ne.“
Da li će cene nekretnina padati?
A glavno pitanje koje ovih dana svi postavljaju je da li će cene nekretnina padati? Sa sigurnošću možemo reći da u ovom trenutku ne možemo očekivati tražnju kao pre korone, jer će tržištu trebati par meseci da se stabilizuje. Ipak, ako smo pre korone na većini lokacija imali od 10 do čak 30 kupaca na jedan stan - računica je jasna. Sada će ta cifra biti nešto manja, ali mi ipak mislimo nedovoljno mala da bi pogurala cene naniže. Banke su zadržale niske kamatne stope na stambene kredite, i kada se sve to uzme u obzir, kao i to da kriza sa koronom ipak nije potrajala, možemo zaključiti da ćemo uskoro nastaviti tamo gde smo stali i pre korone.