Prijava podstanara i plaćanje poreza
26.9.2013.
Sezona zakupa studentskih stanova, kao i onih koje zakupljuju školaraci koji su zbog školovanja u drugom gradu prinuđeni da iznajme stan i žive u njemu, polako dostiže svoj vrhunac. Kako biste bili obavešteni o svim koracima na koje treba obratiti pažnju i to posebno od momenta kada odlučite da iznajmite stan i date depozit, predlažemo vam da na našem sajtu www.halooglasi.com/nekretnine u kategoriji „Vesti/Izdavanje nekretnina“ pročitate sve neophodne savete.
Pre svega saznajte koji su to važni koraci za iznajmljivanje stana, zašto je neophodno proveriti da li su plaćeni svi prethodni računi, da li postoji dug za Infostan, kao i zašto je važno napraviti Ugovor o zakupu stana, ali i sastaviti Zapisnik o primopredaji, naročito ako je u pitanju namešten stan.
Još jedan od važnih koraka je i, više puta spominjana, prijava. Još uvek veliki broj stanodavaca ne želi da omogući podstanaru prijavu boravišta, jer smatra da će na taj način biti u obavezi da plati porez. Međutim, obaveza vlasnika stana da plati porez nastaje onog momenta kada reši da stan iznajmi podstanaru, a ne onda kada mu omogući da se prijavi na toj adresi, potvrdio je za Halo oglasi nekretnine & građevinarstvo advokat i zastupnik Udruženja podstanara „Velegrad“, Mirko Mirković.
Kako na našu e-mail adresu, pitanjacitalaca@halooglasi.com, pristiže svakodnevno veliki broj pitanja o zakupu, pre svega kako da „naterate“ vlasnika stana da vas prijavi, kao i koliko iznosi suma novca za plaćanje poreza, ovom prilikom prenosimo vam jedno od njih. Odogovor i stručan savet gospodina Mirkovića, pomoći će svima vama da ove probleme rešite u najbržem mogućem roku.
Zanima me da li sam ja kao stanodavac, kada izdam stan i prijavim stanare, u obavezi da plaćam porez državi na izdavanje stana i, ako jesam, koliko on iznosi?
„Odgovor je jednostavan: da! Dakle, Vi kao stanodavac jeste u poreskoj obavezi prema državi.
Međutim, ta obaveza ne nastaje prijavom podstanarove adrese u policiji, nego u momentu zasnivanja zakupnog odnosa sa njim.
Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, obavezni ste da podnesete poresku prijavu u mesno nadležnoj filijali Poreske uprave, čim izdate stan u zakup. U suprotnom, činite poreski prekršaj.
Nažalost, poreska inspekcija nije do sada kontrolisala ovu oblast, koja se tretira kao mala privreda. Ali se to može očekivati ubrzo, jer se poreska politika sve više zaoštrava. Udruženje podstanara „Velegrad“ je svesno toga i smatra da tu nema ničeg lošeg, jer svuda u svetu se plaća porez na svaki prihod. Tako da, budući da se svakodnevno približavamo Evropi i da naša država sve više postaje pravna, može se očekivati promena u ovoj oblasti i kod nas.
Takođe, porez o kome je reč, tačnije porez na prihod od zakupa stana, iznosi 20% od visine zakupnine, na godišnjem nivou i plaća se kvartalno, prema poreskom rešenju.“
Kazne za neprijavljivanje i do 50.000 dinara
Izmenama Zakona o prebivalištu i boravištu, koji je stupio na snagu krajem 2011. godine, propisuje se da je podstanar u obavezi da u roku od 8 dana od zakupa stana prijavi svoje mesto boravka u obližnjoj stanici policije, a stanodavac je dužan da mu to omogući davanjem neophodne dokumentacije. Ako jedna od strana to ne učini, predviđene su novčane kazne i do 50.000 dinara. Prijavu može izvršiti i sam podstanar, a potrebno je da u tom momentu kod sebe ima lične karte, kako svoju, tako i vlasnika stana, kao i kupoprodajni ugovor.
Šaljite nam i dalje, na pitanjacitalaca@halooglasi.com, sve vaše nedoumice, probleme i pitanja kada su u pitanju nekretnine, a mi ćemo u najkraćem mogućem roku, uz pravnu pomoć, odgovoriti na njih.
Izvor: Halo oglasi