Prosečni troškovi kupovine nekretnine - porezi, provizija agencija, bankarski troškovi (kredit)
Kupovina stana velika je odluka za koju je potrebno dobro promisliti i sagledati sve ponuđene opcije. Često potencijalni kupci nisu svesni koji sve troškovi ih čekaju pre dobijanja ključeva. Zbog toga smo odlučili da umesto vas napravimo analizu i izračunamo koliko bi vam novca bilo potrebno za prateće troškove.
Prema saopštenje Republičkog zavoda za statistiku i broju izdatih dozvola ove godine, građani Srbije se najviše odlučuju za stanove od 72 kvadrata. Zbog toga smo odlučili da analiziramo dvoiposoban stan u Beogradu i proverimo koliko bi iznosili propratni troškovi za njega.
Na sajtu Halo oglasa možete izračunati prosečnu cenu kvradrata na osnovu veličine stana i lokacije na kojoj se nalazi, a na cenu takođe utiče i period u kome tražite takvu uslugu. Za “naš” dvoiposoban stan u Beogradu prosečna cena kvadrata je 1727 evra.
POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA
Iako bi ovaj iznos trebao da plati prodavac, u praksi ovaj trošak snosi kupac, dok ga za to ovlašćuje prodavac. Olakšica kada je u pitanju ovaj porez jeste da su njega oslobođeni kupci prvog stana. Zakon u tom slučaju propisuje da je prodavac u obavezi da plati taj porez. On iznosi oko 2,5 odsto od vrednosti stana. U ovom slučaju to bi bilo oko 43 evra po kvadratu.
POREZ NA DODATNU VREDNOST (PDV)
Sigurno ste upoznati sa tim da je jedan od najvećih troškova prilikom kupovine stana upravo PDV. Novi Zakon predviđa da ukoliko niste kupovali nikakvu nekretninu od 1. jula 2006. godine i ovo vam je prva imate pravo na odlobađanje od poreza. Naravno, da bi se to ostvarilo morate ispuniti nekoliko propisanih uslova. PDV iznosi oko 10 procenata vrednosti stana, što bi za pomenuti stan iznosilo 172 evra po kvadratu.
PROVIZIJA AGENCIJE ZA NEKRETNINE
Ukoliko je u prodaju uključena i agencija za nekretnine potrebno je uračunati i proviziju koja je namenjena njima. Uglavnom je reč o 2 odsto vrednosti stana, što bi u ovom slučaju iznosilo oko 34 evra po kvadratnom metru.
KREDITNI KUPCI
Kupci koji stan kupuju na kredit imaće značajno više troškova u odnosu na one koji se odluče za keš. U ovom slučaju budite spremni na nekoliko obaveza koje treba završiti pre odobrenog kredita.
Trošak izveštaja Kreditnog biroa i trošak menica koji iznose ukupno oko 4 evra
Izvod iz registra nepokretnosti - 10 evra
Taksa za zasnivanje zaloge - 85 evra
Trošak upisa hipoteke - 170 evra
Procena vrednosti - 100 evra
Obrada zahteva za kredite sa NKOSK - 30 evra
Procena vrednosti - 100 evra (svake treće godine)
Kamate se razlikuju od banke do banke, ali trebalo bi da računate na nominalnu kamatnu stopu i efektivnu kamatnu stopu. Nominalna obuhvata novac koji dajete bankama jer su vam omogućile da podignete kredit. Pod efektivnu kamatnu stopu spadaju dodatni troškovi, koji nisu eksplicitno navedeni od strane banaka i klijenti na njih obično zaborave. Važno je da znate da su banke dužne da vas obaveste koliko će efektivna kamatna stopa iznositi.
Ovim obavezama treba dodati i kursnu razliku, a kao dodatni trošak važno je napomenuti i uknjižbu. Upis u katastar vas može koštati oko 50 evra. Kada je u pitanju dilema da li da kredit uzmete u dinarima ili evrima uvek je prva opcija sigurnija, jer neće doći do promene kursa. Takođe nemojte da zaboravite ni overavanje ugovora/predugovora kod notara i njihovu izradu, za šta bi vam bio potreban advokat.
Obaveza prilikom kupovine stana je mnogo, a zavise i od nekretnine koju kupujete, kao i od načina na koji ćete je kupiti. Sigurno je da postoji još troškova koje nismo pomenuli, te bi najbolje bilo da se dobro konsultujete sa stručnjacima pre nego što se odlučite na kupovinu.