Renovirajte stan - više će vredeti prilikom prodaje
23.4.2014.
Zato, proverite u kakvom stanju se nalazi parket, da li je potrebno zameniti elektro i vodovodne instalacije, radijatore, pa tek onda razmišljajte o zameni prozora, vrata, kao i krečenju.
Zamena elektro i vodovodnih instalacija
Kada kažemo zamena elektro instalacija pre svega mislimo na zamenu kablova, klasične table sa osiguračima automatskom, instalacija u zidu, utučnica, sijaličnih mesta, ali i otvaranje novih. Čitav posao nije jednostavan, a za radove je potrebno izdvojiti i do četiri, pet dana. Kada je u pitanju cena, pravilo je da se ovakav posao naplaćuje na osnovu broja izvodnih mesta instalacije, odnosno na osnovu toga koliko ima prekidača, utičnica i sijaličnih mesta, a njihova cena kreće se od 6 do čak 15 evra po izvodu, sa materijalom. Međutim, sve više se ovakve usluge naplaćuju i po kvadratu, pa je pre početka radova neophodno detaljno se raspitati kod majstora o načinu plaćanja.
Za razliku od elektro, zamena vodovodnih instalacija obuhvata zamenu čeličnih (pocinkovanih) cevi u zidu plastičnim, jer je to najbolji način da sprečite pucanje starih cevi i izlivanje vode unutar zidova, što može izazvati veliku štetu kako vama, tako i komšijama. Njihova zamena naplaćuje se po kvadratnom metru i uglavnom iznosi od 150 do 200 evra, a radovi traju oko dva dana. Zamena kanalizacionih cevi, kako u kupatilu, tako i u kuhinji košta u proseku od 55 do 100 evra, a cena zavisi od dosta faktora: da li se postavlja kada ili tuš kabina, koja vrsta rešetke se ugrađuje...
Renoviranje kupatila
Nakon zamene elektro i vodovodnih instalacija sledeći korak jesu radovi u kupatilu. Demontaža i rušenje starih pločica neće trajati duže od jednog dana. Bez obzira da li se ugrađuje kada ili tuš kabina mora se uraditi hidroizolacija koja će učiniti da vaši zidovi ostanu suvi, bez prisustva vlage, a samim tim će i sanitarije duže trajati. Cena postavljanja pločica određuje se po kvadratu i kreće se, u zavisnosti od vrste pločica, od oko 8 evra pa naviše. Nakon postavljanja pločica, potrebno je izvršiti i fugovanje, pa će renoviranje kupatila, u proseku trajati, oko četiri dana.
Zamena radijatora
Zamena radijatora smatra se jednom od najskupljih investicija kada je u pitanju renoviranje stana, jer se cene gusanih, panelnih i aluminijumskih, norveških radijatora dosta razlikuju. Gusani radijatori, teže se zagrevaju, ali isto tako i sporije gube toplotu, pa sve više bivaju zamenjeni drugim tipovima radijatora: panelni, aluminijumski ili norveški. Radijatore možete kupiti sami, ali isto tako većina firmi koja radi ugradnju vrši i njihovu prodaju.
Pre ugradnje novih, neophodno je skinuti stare radijatore. Demontaža ne traje dugo, a koštaće u proseku oko 2.000 dinara po grejnom telu. Ugradnja se naplaćuje po dužnom metru i kada su u pitanju panelni radijatori iznosi od 30 evra (ukoliko sami kupite radijatore), pa sve do 60, 70 evra, gde je uračunata i cena radijatora. Ugradnja aluminijumskihradijatora naplaćuje se po rebru, po ceni od 7 do 10 evra.
Osvežavanje ili zamena stolarije
Ukoliko prozori i vrata u vašem domu nisu dotrajali, tačnije nije ih potrebno menjati, predlažemo da ih makar osvežite lakiranjem. Ovim se povećava izolacija ali i otpornost stolarije.
Međutim, ako je potrebno stolariju zameniti novom, najbolje je to uraditi sa PVC i ALU stolarijom ili njihovom kombinacijom. Potrebno je znati da su ugradnja i prevoz PVC - a, kod većine proizvođača gratis, mada ima i onih koji uslugu naplaćuju od 10 pa do 50 evra. Takođe, demontaža starih prozora se naplaćuje i to oko 10 evra po otvoru.
Cene PVC prozora, zavisno od dimenzija, kreću se od oko 60 evra za najmanju 60x60cm dimenziju, pa i do 200 evra koliko u proseku košta PVC prozor dimenzija 200x140cm. Naravno, cena će varirati u zavisnosti od toga da li želite da kupite jednokriline ili dvokrilne prozore. Za aluminijumsku stolariju potrebno je izdvojiti mnogo više novca, pa tako aluminijumski jednokrilni prozor sa termo - prekidom košta oko 200 evra, dok su oni koji ne poseduju termo - prekid nešto jeftiniji i koštaju od oko 130 evra, pa naviše. Za kupovinu dvokrilnih prozora, u najmanjoj dimenziji, sa termo - prekidom, potrebno je oko 170 evra. Najbolja, ali i najskuplja varijanta prozora jeste kombinacija aluminijuma i drveta.
Osim na prozore, obratite pažnju i na vrata. Za balkonska vrata potrebno je izdvojiti oko 120 - 140 evra, dok je za veće dimenzije potrebno od 150 do 200 evra. Aluminijumska balkonska vrata su skuplja, pa je njihova cena i do 40 odsto viša od PVC-a. Tako je za najmanju dimenziju sa termo prekidom, koja poseduju okretno – nagibni mehanizam potrebno izdvojiti od 200 evra, pa naviše.
Lakiranje i zamena parketa
Paket ćete najbrže osvežiti hoblovanjem i lakiranjem, a ukoliko vam se učini da je potrebno da se on kompletno zameni, možete to učiniti kupovinom novog. Hoblovanje obuhvata nekoliko faza, pa je na početku potrebno parket detaljno usisati, ali i prebrisati i očistiti od prljavštine i masnoće. Nakon toga potrebno ga je brusiti šmirglom kako bi se uklonio stari lak, a onda i sve neravnine, ali i sitna oštećenja, što ovaj postupak čini malo složenijim nego kada je u pitanju hoblovanje novog parketa.
Kada se završi sa hoblovanjem, na red dolazi lakiranje. Površinu je potrebno lakirati barem dva puta, uz obavezno šmirglanje između, ali i sušenje od oko 12 do 24 sata. Nakon toga, na red dolazi poliranje, kao i poslednji sloj laka koji zahteva sušenje i do dva dana.
Ukoliko se posao prepusti majstorima oni će ovu uslugu naplatiti po ceni od oko 3,5 – 4 evra po kvadratu. Takođe, cena ugradnje parketa, ukoliko se koristi vodeni lepak kao i obične, trouglaste lajsnice, koštaće vas oko 8 evra po kvadratu, dok će se ugradnja parketa koji poseduje sokle sa viner lajsnicama koštati 8 evra, plus dodatnih 1, 1.5 evro po kvadratu. Takođe, na sve to potrebno je dodati i cenu parketa po kvadratu.
Poslednja faza: Krečenje
Nakon svih navedenih radova na red dolazi i krečenje. Ako se na zidovima, plafonu ili između lajsni nalaze neravnine, pukotine ili rupe to znači da je pre krečenja neophodno uraditi gletovanje. Ukoliko se ustanovi da zidove nije potrebno gletovati pre krečenja oni se ipak moraju prebrisati mokrom krpom i išmirglati, kako bi se uklonila sva masnoća i nečistoće. Na tržištu se može kupiti nekoliko vrsta farbi, kao što su disperzija, poludisperzija, akrilne, vodo-perive, ali i boje namenjene za kupatila i kuhinje, jer onemogućavaju pojavu vlage i buđi.
Cena poludisperzije i disperzije kreće se od 1.200 dinara pa naviše i kupuju se najčešće u kantama od 25kg, koja je dovoljna da se okreči od 60 do 80m². Najčešće korišćene perive boje su akrilne, koje su vodorazredive, paropropusne i ujedno se lepo razmazuju i brzo suše. Akrilne boje dobro prianjanju na sve podloge i nakon premazivanja postaju vodootporne, pa ih je moguće, već nekoliko dana nakon nanošenja, prati i brisati vlažnom krpom. Jedan kilogram akrilne boje košta u proseku od oko 950 do 1.900 dinara, dok ćete za boje koje sprečavaju pojavi buđi i vlage morati da izdvojite od 1.900 dinara pa naviše. Ako krečite neravnu površinu ili španski zid, znajte da će vam trebati više boje nego kod glatkih zidova.
Izvor: Halo oglasi