Rizici prilikom kupovine stana
Ispuni svoj san kupi stan – Prvi seminar
4.4.2013.
Kao što smo i obećali, Halo oglasi nekretnine & građevinarstvo su bili tamo, pa vam ovom prilikom prenosimo najvažnije, tačnije šta sve morate znati kako bi sama kupovina nekretnine bila oslobođena većih rizika.
Proverite da li je stan uknjižen
„Bez obzira na koji način ćete isplatiti željenu nekretninu, dakle nevažno da li je u pitanju stambeni kredit ili ne, prilikom kupovine možete se suočiti sa nekoliko rizika, koje je potrebno izbeći“, naglasio je Saša Jovanović. Pre svega potrebno je obratiti pažnju na formalno – pravni aspekt, odnosno voditi računa da li je nekretnina koju želite uknjižena ili neuknjižena, čime je rizik kupovine veći.
Najidealnije je da je stan uknjižen, odnosno da je registrovan u katastru nepokretnosti, jer se vađenjem vlasničkog lista, što košta oko 1.500 dinara, može utvrditi ko je vlasnik nepokretnosti. „Iako ste tokom samog procesa provere dokumentacije, jednom proverili status nekretnine, savetujem vam da i na sam dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora ponovo izvadite vlasnički list, jer se dešavalo u praksi da u međuvremenu vlasnici stanova stave hipoteku na tu nekretninu, pa kupci tek nakon isplate novca shvate da su u problemu“, naglasio je Saša Jovanović.
Prodavac može biti fizičko, ali i pravno lice
Čak i kada stan ima sve čiste papire, dakle uknjižen je, potrebno je proveriti ko je prodavac. Ovo je veoma važno, jer ukoliko je prodavac u bračnoj ili vanbračnoj zajednici potrebno je nabaviti sudski overenu izjavu bračnog druga, da u budućnosti neće imati potraživanja prema toj nekretnini, iako je ona stečena u braku. Ovakva potvrda je dokaz da, bračni drugovi prodavaca nekretnine, nemaju više pravo nad tom nepokretnošću, pa ste vi, kao kupac, u potpunosti zaštićeni.
Takođe, može vam se dogoditi da naiđete na uknjižen stan, ali da se on ne vodi na fizičko, već na pravno lice, pa i tu možete biti suočeni sa rizikom. „ Ukoliko vam se ovakva situacija dogodi, prvi korak je da zatražite statut firme, kako bi se videlo ko je ovlašćeno lice za zastupanje te nekretnine“, objašnjava Saša i dodaje, „morate znati da veoma često to nije direktor, iako to ljudi često pomisle, već je potrebno pronaći ovlašćeno lice kako vas sutra, nakon kupovine, ne bi sačekao sudski spor, a onda se problemi samo nastavljaju“.
Oprez kod nezavršenih objekata
Pored uknjiženih, na tržištu se nalazi i veliki broj neuknjiženih stanova. To su one nepokretnosti koje nisu registrovane u listu nepokretnosti. Kod njihove kupovine rizici su veći, u odnosu na uknjižene, jer mogu biti završeni, ali i nezavršeni. Najveći rizik je svakako ako poželite stan u nezavršenoj zgradi, jer postavlja se pitanje: šta ako se objekat ne završi?!
Povoljnija situacija je ako je nepokretnost 80% završena, jer je u tom slučaju moguće dobiti stambeni kredit. To znači da stan nije kompletno završen, nisu postavljeni parket i sanitarije, ali čak i ako investitor u tom momentu ode sa gradilišta radove je moguće samostalno završiti, zaključeno je na seminaru.
Rizik, kod nezavršenih stanova, je i taj što se dešava da investitor ne plati sve neophodne takse, recimo za grejanje ili struju, pa iako objekat poseduje radijatore, grejanje nije moguće. Ovo je još jedan od dokaza kolika je prednost uknjiženih stanova, jer u njihovom slučaju uknjižba govori da su izmireni svi troškovi investitora, kao i da je sve izgrađeno u skladu sa projektom.
„Zbog toga je u interesu svakog kupca da zgrada bude završena, da prođe tehnički prijem, dobije upotrebnu dozvolu, ali i da se kupac uknjiži kao vlasnik, jer samo tada niko drugi neće imati pravo da raspolaže tim stanom“, zaključio je v.d. direktora NKOSK.
Zgrade koje se zidaju iz tzv. projektnog finansiranja
Kupovina stana u izgradnji, veoma često je jeftinija opcija za mnoge kupce, ali kako biste sveli rizik na minimum savetujemo vam da pogledate stanove, odnosno objekte, koji se zidaju iz tzv. projektnog finansiranja. To znači da je poverilac banka, u Srbiji ili inostranstvu, i da ona finansira izgradnju objekta, čime je rizik kupovine stanova u izgradnji najmanji. Banci je u interesu da sve kontroliše, kao i da se takav objekat završi i uknjiži. Kod ovakve kupovine moguće je podići stambeni kredit čak i za one stanove koji nisu 80% završeni, rečeno je na prvom seminaru NKOSK.
Na kraju, navešćemo i to da uknjižene nepokretnosti više vrede na tržištu, jer su svi papiri čisti, pa je u slučaju neuknjiženog stana, veoma važno, u sudu, u centralnom registru proveriti da li je taj isti stan možda već nekome prodat.
Sledeći seminar zakazan je za subotu, 27. aprila, u 10:00 sati, u prostorijama kamene zgrade Ministarstva finansija i privrede, Bulevar kralja Aleksandra 15. Zbog velikog interesovanja, svi zainteresovani svoje mesto mogu rezervisati telefonom, 011/381-7902, ili putem mejla info@nkosk.rs.
Izvor: Halo oglasi