Samci u proseku troše i do 52% svoje plate na stanovanje
Porast cena izdavanja nekretnina na domaćem tržištu pogodio je sve građane koji žive u iznajmljenim stanovima, a čini se da bi samci u Beogradu mogli da plate najveću cenu ovog trenda. Istraživali smo koliko je novca potrebno za osnovne životne troškove uz mesečnu kiriju, kao i da li je takav scenario održiv za samca sa prosečnom srpskom platom.Pretpostavimo da osoba bez porodice želi da iznajmi stan od 35 kvadratnih metara u nekoj od beogradskih opština. Adrese koje pripadaju užem gradskom jezgru bi odmah mogle da budu isključene iz pretrage, obzirom da im visina zakupa prevazilazi mogućnosti nekoga ko zarađuje oko 73.000 dinara, odnosno republički prosek.
Primera radi, podaci o cenama nekretnina koje su oglašene putem Halo oglasa, kažu da za stan pomenute kvadrature na Voždovcu, u blizini Fakulteta organizacionih nauka, treba izdvojiti 500 evra u proseku. Tragom nižih cena, naš zakupac bi mogao da produži do Kumodraža, gde bi za iznajmljivanje stana iste veličine trebalo da izdvoji prihvatljivijih 180 evra.
Slične okolnosti srećemo i na Novom Beogradu, opštini sa najvećom potražnjom za stanovima, obzirom na veliki broj kompanija koje tamo imaju sedište. Prosečna cena zakupa za 35 m2 u bloku 67a dostiže gotovo 600 evra, dok se u perifernim delovima, poput Ledina, takav stan može iznajmiti za oko 250 evra.
Zakupci malih stanova u ostalim gradovima Srbije sreću se sa nešto povoljnijom situacijom, pa tako za centar Niša treba izdvojiti oko 200 evra, za centar Kragujevca oko 150, dok se cene na atraktivnijim novosadskim lokacijama kreću od 230 do 270 evra.
Uzimajući sve ovo u obzir, naš samac iz Beograda mogao bi se smestiti u odgovarajuću mali stan negde na obodima prve zone gradskog prevoza. Iako će tada za rentu potrošiti 30 odsto svoje plate, kirija je tek prva stavka u njegovim troškovima stanovanja. U neizostavne troškove treba dodati račun za Infostan, koji bi u ovom slučaju iznosi oko 7.500 dinara sa centralnim grejanjem. Sledeća stavka je struja, sa prosečnim računom od oko 3.500 dinara.
Kablovska televizija, internet i mobilni telefon, koji spadaju u opcione teško mogu biti izostavljeni iz obračuna troškova savremenog života. Tako ćemo listi za plaćanje dodati i oko 3.000 dinara za televiziju i internet, dok jeftiniji paket mobilnih operatera sa telefonom iznosi prosečno 1.500 dinara.
Ova računica nas dovodi do troška koji seže od gotovo 52% prosečne plate, već sada, kada smo još uvek na početku preteće energetske krize.
U zavisnosti od lokacije i grada u kome živite, suma novca koju je potrebno izdvojiti za stanovanje drastično se razlikuje i postaje sve viša, dok se cena radnog sata skoro neprimetno povećala tokom 2022. godine. Treba još jednom istaći da je za ovaj obračun korišćena visina prosečnog prihoda, te da je opterećenost osnovnim troškovima života za veliki procenat građana sa nižim primanjima, još i veći.
Beogradska opština Grocka ima najniži prosek cene zakupa, pa se jednosoban stan tamo može pronaći za prosečnih 150 evra. Najskuplja renta u glavnom gradu beleži se u naselju Beograd na vodi, gde bi kirija za istu kvadraturu iznosila čak 615 evra u proseku.