Saveti za brucoše - kako najlakše pronaći stan
Traženje stana za iznajmljivanje nije ni malo jednostavno, naročito za studente kojima je ovo prva godina u kojoj napuštaju rodni grad. Zato su Halo oglasi nekretnine pripremili za vas niz saveta koje bi valjalo da uzmete u obzir, kako biste što lakše i što „bezbolnije“ prošli kroz taj proces.
Ako obratite pažnju na sve korake koje vam navodimo, nećete imati skoro nikakvih problema kada je iznajmljivanje stana u pitanju, čak i onda kada ste prvi put u Beogradu ili nekom drugom velikom gradu u Srbiji, gde se nalazi vaš fakultet.
Ovaj tekst će vas provesti kroz tri faze – prva je ona pripremna, pre nego što počne potraga, druga je ona koja se odnosi na pretragu oglasa i treća se odnosi na finalne korake onda kada mislite da ste izabrali nekretninu.
Prva faza – priprema
Ono što je poželjno da uradite u prvoj fazi jeste da odredite raspon cene koju ste spremni da platite za mesečni najam stana. Tako će vam biti lakše i da se orijentišete ka tome koji kraj možete sebi da priuštite. Naravno, veliku ulogu tu igra i odluka o tome kakav ćete stan tražiti – da li veći koji ćete deliti sa cimerima ili manji koji će biti samo vaš finansijski teret.
Ono što takođe morate da znate pre nego što počnete da tražite stan jeste i vrsta grejanja – da li želite centralno grejanje ili neku drugu vrstu, jer od vašeg izbora zavise i vaši mesečni izdaci. Naravno, u odnosu na fakultet koji ste izabrali, birajte i kraj u kojem ćete živeti. Ukoliko ste raščistili sa sobom prethodne stavke – budžet, grejanje, suživot ili samostalan život itd. vreme je da se u puzzle uklopi i naselje. Tu imate varijantu da budete blizu fakulteta ili u delu grada koji je dobro povezan linijama gradskog prevoza.
Druga faza – gledanje oglasa, obilasci
Kad ste načelno shvatili šta želite, sledeći korak je da to u praksi i na terenu i nađete. Tu od velike pomoći može da vam bude portal Halo oglasi nekretnine, najposećeniji sajt za nekretnine u Srbiji. U našoj bazi, uz posebno prilagođenu pretragu, možete lako odabrati stavke koje vas interesuju, kako bi vam izlistali samo nekretnine koje spadaju u vašu ciljnu grupu.
Kad pronađete i napravite mini listu nekretnina koje bi mogle da budu baš ono što ste hteli, onda je red i da zakažete gledanje, ali morate biti jako brzi jer se najbolji stanovi izdaju u roku od par sati od kada se oglase. U toj „akciji“ bi trebalo još u telefonskom dogovoru sa vlasnicima, i pre nego što dođete u razgledanje, da tražite i informaciju oko mesečnih izdataka. Raspitajte se koje sve obaveze postoje, ima li kablovskog operatera čije usluge morate da plaćate itd. Zatim sledi ugovaranje termina sa stanodavcem kako biste mogli da pregledate željeni stan ili kuću. Ovaj momenat je veoma važan i mnogi podstanari greše kada reše da se usele u stan bez prethodno detaljnog razgledanja, jer je to vaše pravo kao i dužnost stanodavca.
To je ujedno i prilika da obavestite stanodavca i o svim potencijalnim specifičnostima kada ste vi u pitanju. Recimo, ako želite da živite sa kućnim ljubimcem, poželjno je da se konsultujete, jer mnogi vlasnici stanova to ne odobravaju.
I pre nego što pređemo na treću fazu, poželjno je i da od stanodavca tražite svu neophodnu dokumentaciju koja se tiče te nekretnine, kako biste se uverili da je on zaista i vlasnik. Dešava se da su vlasnici stanova nalaze u inostranstvu, pa u njihovo ime rođaci ili prijatelji izdaju njihov stan. To je zakonski dozvoljeno samo ako postoji i punomoć. Zbog toga je prilikom pregleda dokumentacije neophodno tražiti i ovaj dokument, ako vam se učini da nešto nije u redu. Takođe pitajte i da li gazda stana traži depozit koji je obično u visini jedne kirije, što u većini slučajeva vlasnici traže. Taj „dupli“ trošak prvog meseca će vam dobro doći kada budete odlazili iz tog stana jer se on uglavnom iskoristi kao poslednja mesečna kirija.
Treća faza – našli ste nekretninu i šta sad?
Kad ste već našli stan koji vam odgovara potrebno je da napravite još nekoliko koraka. Najpre, ukoliko ste se odlučili za stan, poželjno je da prilikom useljenja napravite Zapisnik o primopredaji stana u kome ćete navesti sve one nedostatke koji se nalaze u stanu, kako to kasnije ne bi bilo sporno i kako vlasnici ne bi pomislili da ste vi napravili ta oštećenja. Nemojte se ustručavati već detaljno pogledajte i u kakvom se stanju nalazi stan, posebno uređaji, stolarija, parket, zidovi, bojler...
Ono što je možda i najvažniji korak prilikom iznajmljivanja stana jeste sklapanje Ugovora o zakupu, za koji se u Zakonu o stanovanju izričito naglašava da se on zaključuje u pismenoj formi. Ovo je stvar koju mnogi podstanari ne znaju, pa pristaju da stan zakupe na osnovu usmenog dogovora, što vam mi ne savetujemo. Takođe, to što će vlasnik stana napraviti i potpisati ugovor sa vama ne znači da on mora da plaća porez, već će time samo zaštititi sebe i svoju nekretninu, a vi ćete sa druge strane zaštititi neka svoja prava, kao što je naprimer otkazni rok u stanu. Porez se plaća samo ukoliko se taj uguvor overi, jer se u tom slučaju jedan primerak šalje Poreskoj upravi. Zbog toga je sklapanje pismenog ugovora važan kako za stanodavca, tako i za vas jer je to jedini način da se zaštitite od neočekivanih i iznenadnih događaja. Prilikom sklapanja Ugovora o zakupu stana razmenite i fotokopije ličnih karata, jer će vam to u budućnosti skratiti postupak pronalaženja vlasnika, ako dođe do nekih komplikacija.