Selidbe za studente 1.500 dinara
Podstanari, parovi koji su kupili sebi stan, mladi koji su se osamostalili i odlučili da se presele i generalno svako kome predstoji promena životnog prostora, najveću muku muči upravo sa samom selidbom. Halo oglasi nekretnine će vam objasniti koje su prednosti privatnih prevoznika nad samostalnom organizacijom selidbe, kao i koliko koštaju njihove usluge, kako bi vam, što je moguće više, olakšali ovaj problem.
Nije lako promeniti stan, jer čak i kad nađete sebi novi životni prostor, kompletan nameštaj, belu tehniku, garderobu, knjige itd, morate da ponesete sa sobom. Za to računajte da vam treba ceo dan, nekad i dva. Ono što je olakšavajuća okolnost u slučaju da nemate auto ili da jednostavno ne želite to sve da radite sami, jeste što kod nas uveliko posluju firme koje su se profilisale kao prevoznici nameštaja, odnosno – rade selidbe.
Kompanije koje se bave selidbama, tradicionalno imaju najviše posla od septembra do januara, ali prevoznici nerado pričaju o tome, jer im se taj podatak vodi kao poslovna tajna. Generalno, kažu, građani zovu cele godine, samo se u ovom periodu posao baš intenzivira.
Kako bismo vam što bolje preneli kakve usluge u praksi možete da očekujete, koliko će vas one koštati i zašto je bolje da iznajmite profesionalca da obavi taj posao, kontaktirali smo vlasnika firme „Autoprevoznik Marko Janković“ koji se već dugo bavi ovim poslom. Evo šta nam je rekao.
Spratnost stana diktira cenu, ali i broj radnika
Ako se još u startu pitate koliko bi preseljenje moglo da vas košta, Janković objašnjava da to veoma zavisi od, primera radi, broja spratova sa kojih se iznosi nameštaj i unosi, kao i od količine stvari.
„Svaka usluga je individualna pa ne može da se kaže koliko nešto košta zato što zavisi od broja spratova, od količine stvari, od broja potrebnih radnika, veličine vozila. Bukvalno svaka selidba je individualna. A zašto? Na primer, ako je selidba sa trećeg sprata u zgradi bez lifta, na peti sprat u zgradi bez lifta, onda preseljenje može da košta 10.000 dinara, jer je to jedan kombi sa radnicaima i komletna selidba sa demontažom i montažom nameštaja sa pakovanjem u foliji”, objasnio je.
Vi možete da dobijete prevoz i bez radnika, dodaje Janković, a to košta oko 2.500 u gradu, a isti taj prevoz sa radnicima može da košta i 10.000 dinara.
Usluge koriste firme i građani, a studentima i popust
Usluge profesionalaca prilikom preseljenja koriste svi - građani kao fizička lica, ali i firme. Koriste ih i studenti, a to je verovatno kategorija kojoj je takva vrsta usluge i najpotrebnija jer se najčešće sele i menjaju gazde. Istina je i da studenti mahom ne donose nameštaj u univerzitetski grad, ali ima i onih koji su iznajmili stanove bez, primera radi, frižidera ili veš mašine, pa su te komade bele tehnike morali da donesu od kuće ili da kupe. Kad menjaju gazdu i njihova bela tehnika ide sa njima, makar i privremeno na novu lokaciju.
Firme koje se bave ovim poslom imaju razumevanja za buduće generacije, pa studentima daju popust na usluge, što posebno važi ako ne sele bukvalno ceo sadržaj stana na drugu lokaciju. U tom klubu prevoznika koji tako razmišljaju je i naš sagovornik, koji takođe daje popust za studente.
“Ja recimo, imam već godinama takvu priču. I u oglasima dajem popust za studente. U praksi to konkretno znači da, ako je standardna vožnja 2.500 dinara u gradu ja ću studentima voziti za 1.500 dinara. To je solidan popust”, ocenio je on.
Njegove kolege takođe redom kažu da studentima daju popust, a zavisno od osnovne cene, taj popust može da ide i do 1.000 dinara.
Čak i za istanjeni studentski džep, trošak je podnošljiv, a posebno ako ga cimeri podele na dva ili tri dela. Tako bi po osobi za prevoz nameštaja i ostalih stvari mogli da daju po 200 do 500 dinara.
Uradi sam – da li je dobra ideja?
Oni koji imaju auto skloni su da, kako bi uštedeli neki dinar, sami prevezu svoj nameštaj. Prevoznici su protiv toga i bune se iz nekoliko očiglednih razloga. Prvo, to im praktično smanjuje broj klijenata, a drugo, tvrde da na taj način napravite veću štetu nego što vam je korist.
“Zato što vi kada se selite sami obično organizujete neko svoje društvo. Priznaćete, to su neprofesionalni ljudi kojima to nije posao. Zato se obično i događa da izgrebu stvari, izgrebu zidove, namuče se izuzetno, a neretko se i povrede”, objašnjava Janković.
Naš sagovornik podvlači da, kada to svedete na troškove koje ćete da platite kasnije i kroz čast i kroz oštećenja – bolje je da angažujete firmu.