Sezona izdavanja nekretnina je u punom jeku, da li će biti povećanja cena zakupa?
Studenti iz unutrašnjosti već u junu, po završetku školske godine, počeli su da se vraćaju u svoja rodna mesta kako bi uštedeli na iznajmljivanju stanova u većim gradovima, a sada je ponuda slobodnih nekretnina veća nego inače. Ono što muči podstanare, međutim, ali i stanodavce, jesu najavljene strožije kontrole poreznika koje bi mogle da podignu trenutne cene najma.
Halo oglasi nekretnine provešće vas kroz trenutne cene najma po većim mestima, ali i kroz neke već vidljive promene na tržištu, zbog najavljene kontrole prijava podstanara i plaćanja pripadajućeg poreza od 20 odsto.
Najtraženije garsonjere
Praznih stanova u ovo doba godine, tradicionalno, ima na pretek, pa je sada idealno vreme da nađete sebi stan, kolikim god novcem da raspolažete za tu namenu.
Najtraženije su garsonjere i mali stanovi, koji su ujedno i najskuplji, posebno ako su locirani u blizini fakulteta. Veći stanovi su nešto povoljniji, ali samo ako vam ne smeta da imate nekoliko cimera. Evo koliko će vas to koštati.
Idemo redom. Garsonjera u Beogradu može da se iznajmi već za 100 evra, ma i nešto manje čak, ali ako vam je budžet toliko mali, nemojte očekivati da je odlično opremljena, da je nameštaj nov i da je lokacija idealna. Za ovu sumu uglavnom dobijate garsonjeru u suterenu, skromnije opremljenu i u rubnim delovima grada. Za nešto bolju, bliže centru grada, potrebno je već od 150 evra.
U Beogradu možete da iznajmite jednosoban stan za 200 evra, jednoiposoban za 250, dvosobni za 300...
U Novom Sadu ne iznajmljivanje garsonjere kreće se od 100 do 150 evra, a za opremljenu garsonjeru u novogradnji potrebno oko 140 evra. Jednosoban stan košta od 130 do oko 160 evra, a dvosoban 180 do 220 evra.
Niš je jeftiniji, a cene zakupa kreću se od 70 do 170 evra , dok je u Kragujevcu još povoljnije, od 70 do 200 evra, a najtraženije su garsonjere i jednosobni stanovi.
Panika zbog poreznika stavila znak pitanja na cene
Ono što je u ovom trenutku neizvesno jeste, da li će te cene od septembra ostati na istom nivou, odnosno da li će se nešto u ovoj oblasti promeniti. I ako su najavljene kontrole još uvek je neizvesno u kojoj meri će se to odraziti na cene na tržištu izdavanja. Ako i dođe do poskupljenja, odnosno do prebacivanja tereta poreza na zakupca, sigurno se to neće desiti odjednom i u svim slučajevima, jer neće svi stanodavci odmah odreagovati i prijaviti porez.
Sada je stanje takvo da je pod zakupom ili u ponudi za zakup ukupno oko 260.000 nekretnina u Srbiji, a od toga je oko 74.000 samo u Beogradu. Pripadajući ugovor o zakupu postoji tek za jedan odsto tih nekretnina. Tako mali broj ugovora je pokazatelj zablude koja postoji kod većine stanodavaca, a to je da će ako potpišu Ugovor o zakupu morati da plate porez. Ne, poreska obaveza nastupa samim činom izdavanja stana, odnosno dobijanja nekih prihoda na osnovu izdavanja, bez obzira da li ugovor postoji ili ne. Ugovor je samo papir kojim se pismeno definišu svi dogovoreni uslovi i koji kasnije štiti i stanodavca i stanara, u slučaju međusobnog spora.
Ako bi se kontrole pooštrile, podstanari koji mesečnu kiriju plaćaju 200 evra bez ugovora, uz taj dokument, plaćali bi 240 evra. Oni koji plaćaju 150, takoreći prekonoći bi trebalo da računaju i na veću cenu – 180 evra.
Stanje na terenu - naš reporter u potrazi za stanom
Kako bi se iz prve ruke uverili kako izgleda traženje stana u ovom trenutku, telefonirali smo vlasnicima nekoliko oglašenih nekretnina i otišli da pogledamo stan.
Cene su sada onakve kakve smo u tekstu naveli, ali su stanodavci oprezniji i različite stvari ih zanimaju. Prvo, zanima ih čime se bavite, kako bi procenili da li ćete biti vezani za stan kad ga iznajmite ili ćete, čim vam se nešto ne svidi, spakovati kofere.
Dalje, zanima ih, da li biste u slučaju da je ugovor obavezan, bili voljni da snosite deo tih troškova.
Obilazeći jedan lep stančin na Novom Beogradu, vlasnik je u jednom trenutku zapitao da li smo voljni da potpišemo ugovor. Na trenutak smo pomislili - odlično, za 150 evra mesečno, bez obaveznog depozita, imaćemo i podstanarski ugovor. Međutim, vlasnik nije imao na umu baš takvu vrstu obaveze, već je smatrao prikladnim da njegov advokat sastavi ugovor kojim bi se podstanar obavezao da neće napustiti stan godinu dana?!
Bilo je, doduše, i vlasnika stanova kojima je samo bilo važno da procene da ste odgovorna i pouzdana osoba, koja im neće ostaviti, po odlasku, gomilu neplaćenih računa i ruiniran stan.
Reč poreznika
U Poreskoj upravi Srbije, u razgovoru za Halo oglasi nekretnine, rekli su da preduzimaju aktivnosti kako bi poreski obveznici koji žele da poštuju zakon to mogli jednostavno i lako da urade. Istovremeno, kako kažu, preduzimaju i aktivnosti kako bi obezbedili izvršenja koja su usmerena na one koji uporno ne poštuju propise.
Oni su pozvali vlasnike nekretnina koji zarađuju na osnovu izdavanja tih objekata, da podnesu odgovarajuću poresku prijavu i plate pripadajući porez.
Ukoliko stanodavac nije podneo poresku prijavu, a Poreska uprava ima saznanja da ostvaruje prihode po tom osnovu, objašnjavaju, poreznici će ta saznanja proveriti, utvrditi zakonitosti i pravilnosti ispunjavanja poreske obaveze.
Ako se u poreskoj kontroli utvrde nepravilnosti ili propusti, poreskom obvezniku se nalaže da ih otkloni.
Poreznici su, u kampanji koju su pokrenuli, ne bi li povećali naplatu ove vrste poreza, kroz motivisanje stanodavaca da plate porez na izdavanje, izradili flajere, a pozivali su i građane da putem Poreskog alarma koji se nalazi na portalu ove institucije, prijavljuju one na koje sumnjaju da imaju stanare a za njih ne plaćaju porez.