Spoljašnja ili unutrašnja izolacija – šta je bolje
Sa hladnijim danima koji su nam stigli značaj izolacije vaše kuće se drastično povećava, i kada je reč o toploti kuće ali i računa za grejanje. Značajna ušteda električne energije može da se ostvari tako što ćete uložiti u dobru izolaciju vaše kuće ili stana i ovo je ulaganje koje će vam se kroz par godina već vratiti. Zavisno od okolnosti, mogućnosti i novca kojim raspolažete, možete se odlučiti da izolacija bude unutrašnja i spoljašnja. U ovom tekstu ćemo vas provesti kroz obe varijante, a vi ćete zatim, prema svojim potrebama, zaključiti koja je prava za vas.
Najpre je važno da znate da se izolacija naplaćuje po kvadratnom metru. Sam materijal košta od 10 do 20 evra po kvadratu. Cena zavisi od toga da li vam je potrebna skela, koju vrstu materijala koristite i naravno, pre svega od površine objekta ili dela objekta na kojem radite izolaciju. Radovi, baš iz tog razloga, mogu da traju od pet do mesec dana. Proračuni kažu da sa dobrom izolacijom možete smanjiti troškove i do 40 odsto, a savet stručnjaka je da ovakve radove izvodite pre obimnih kiša i lošeg vremena. Zato se ovi sunčani dani čine kao idealni za to. Takođe, ako vam se učini da sve možete samostalno da završite, ipak predlažemo da potražite pomoć majstora, kako ne bi bilo propusta i kako biste hladnu zimu dočekali spremni i u toplom.Evo i razloga zašto bi trebalo da radite spoljašnju i unutrašnju izolaciju.
Spoljašnja izolacija – štedi prostor, „šminka“ kuću
Ako živite u kući zavisite samo od sopstvene volje, pa možete da birate da li ćete raditi spoljnu ili unutrašnju izolaciju. Za spoljnu će vam, sva je prilika, biti potrebna skela, a posebno ako živite u višespratnici.
Mnogi su mišljenja da je izolacija sa spoljne strane mnogo bolja opcija. Kao razloge, navode pre svega to što kad se radi izolacija, automatski se radi i nova fasada pa kuća izgleda lepše. To je takozvana „šminka“ vašeg doma.
Takođe, važno je i to što se spoljnom izolacijom ne smanjuje unutrašnji životni prostor. Ono što je komplikacija, jeste potreba da se koristi skela i što radovi zavise od vremenskih uslova, a zbog troška za fasadu i cena je veća.
Posvetićemo malo više pažnje unutrašnjoj izolaciji, koju možete raditi praktično tokom cele godine.
Unutrašnja izolacija - možete raditi samo jednu sobu
Ako živite u stanu onda vam je jednostavnije da uradite u svom domu unutrašnju izolaciju, nego da čekate saglasnost svih stanara za spoljašnju izolaciju i fasadu. Imajući u vidu da nemaju svi dovoljno novca, lako može da se desi da taj dan, kada će radovi početi, ne može doći skoro. Zato je, recimo, jednostavnija unutrašnja izolacija.
Ukoliko stan izolujete sa unutrašnje strane, ostvarićete značajnu uštedu. Niža cena izvođenja je svakako prednost, kao i činjenica da ne utičete na promenu spoljnog izgleda zgrade, ali i činjenica da unutrašnju izolaciju ne morate izvoditi u celom stanu, već je možete izvesti u samo jednoj prostoriji.
Sa druge strane, ako se izolacija radi iznutra, to će smanjiti prostor i to po svim zidovima za oko 10cm. Trebalo bi imati u vidu i da postoji mogućnost stvaranja „toplotnih mostova“ na spojevima zida koji se izoluje. Zato je potrebno posebno vreme i pažnju prilikom izvođenja radova posvetiti uglovima prostorije kako se nebi stvarala kondenzacija i buđ.
Vodite računa i o tome da, prema Pravilniku o tehničkim normativima za zaštitu visokih objekata od požara, izolacioni materijal koji se postavlja sa unutrašnje strane mora biti negoriv.
Koristite prirodne materijale
Kada je reč o materijalima koje biste koristili za izolaciju, na tržištu se mogu pronaći raznovrsni materijali koji su pogodni za izolaciju, a to su: stiropor, stirodur, vuna (kamena ili staklena mineralna) ili kombinacija navedenih.
Naš savet je da koristite prirodne materijale, bez veštačkih primesa. Poenta je da materijal onemogućava gubitak toplote zimi i da obezbeđuje prijatnu atmosferu unutar objekta leti, zatim da bude otporan na vodu. Naravno, kod prirodnih materijala nekretnina diše, što je veoma važna prednost.
Ne radite preko vlažnog zida
Prilikom postavke proverite vlažnost zida na kojem ćete raditi izolaciju, jer ako postoje vlažna mesta, potrebno ih je sanirati pre postavljanja izolacije i sprečiti dalje vlaženje zida.
Ako radite sa spoljne strane, nemojte odmah nakon padavina, dok je zid vlažan.
Izolacija se najčešće izvodi u sistemu sa oblogom od jedne gipskartonske ploče na metalnoj potkonstrukciji sa ispunom od kamene vune. Ako želite da u vaš objekat postavite vunu, kamenu ili staklenu, znajte da se ovaj materijal pokazao kao odličan izolator koji omogućava objektu da diše, nezapaljiv je i nepromenljiv.
Izolaciju je dobro uraditi i uz pomoć stiropora, jer je čitava investicija povoljna, a kvalitetna. Kako bi izolacija bila najkvalitetnija potrebno je da debljina ovog izolacinog materijala bude 8cm. Preko stiropora obavezno je postavljanje mrežica, pa tek na kraju završnog sloja.