Šta sve možete napraviti od gips ploča
Ako ste se upustili u renoviranje stana ili kuće ili to planirate, onda su ovi tekstovi upravo vama namenjeni. U prethodnom broju smo vas proveli kroz troškove, prednosti i mane podnog grejanja, a sada ćemo se pozabaviti još jednim “trendom” koji se proteklih godina nametnuo u građevinarstvu – gipsanim pločama i šta su sve zamenile u modernom svetu izgradnje.
Gipsane ploče su, slobodno možemo reći, napravile revoluciju u renoviranju objekata. Koriste se gotovo za sve za šta su ranije korišćeni drugačiji materijali u komplikovanijem i skupljem prosesu, koji je takođe podrazumevao i mnogo više prljavštine u stanu. Zapravo, uvođenjem gipsanih ploča u priču, omogućeno je da se brzo, lako i efikasno, i kao što smo rekli, bez mnogo prljavštine, urade neki od radova u stanu koji spadaju u kategoriju grubih. Evo kako se najčešće koriste ove ploče, kakvih vrsta ima i koliko koštaju.
Postavljanje novog zida
Gipsane ploče se najčešće koriste kako bi se pregradila prostorija, odnosno, kako bi se od njih napravio zid. Pored ploča, zid se puni i drugim materijalima poput staklene vune, stiropora... Ovaj metod skraćuje i vreme u odnosu na klasično podizanje zida od cigle i malterisanje. Ono što je potrebno da imate jesu gips ploče određene debljine, kao i metalne profile, takozvani roštilj, koje ćete postaviti i u njih zašrafiti ploče. Pregradne zidove možete da radite sa jednostrukom ili dvostrukom podkonstrukcijom. Možete da koristite dva sloja gips kartonskih ploča i dvostruku podkonstrukciju na zidovima sa većim opterećenjem, čime ćete zapravo dobiti zid debljine slične onim zidovima koje biste zidali opekom. Jednostruka podkonstrukcija daje zid od oko 10 centimetara. Tu je, naravno, materijal kojim ćete napuniti prostor između dve ploče kao zvučnu i termo izolaciju, a to može biti, recimo, staklena vuna.
Ravnanje zidova i plafona
Gips se koristi i za ravnanje zidova, spuštanje plafona, kao završni sloj kod unutrašnje izolacije. Neki su čak od obrađenog gipsa pravili i ormane, mada je više reč o izuzecima, nego o novom trendu u ovom slučaju. Ono što je svakako jedan od novih trendova, jeste spuštanje dela plafona u trouglastom obliku, od gipsa i postavljanje osvetljenja unutar tog gipsanog trougla. Pored zidova, spuštanje plafona za osvetljenje je druga najčešća upotreba gips ploča.
Čak i ako ne spuštate središnji deo plafona kako biste napravili zanimljivo osvetljenje, gips ploče se koriste i za klasično ravnanje ispucalog plafona ili za njegovo kompletno spuštanje. Takođe, mnogi koriste upravo ovaj materijal da naprave police, koje kasnije fino obrade i ostave kao komad nameštaja. Gipsane police mogu i obojiti nekom od jačih boja i tako postići efekat.
Tri vrste gips ploča
Gips ploče možete najčešće naći u tri vrste, različitih debljina – vatrootporne, vodootporne i klasične, a najčešće se koriste ploče debljine 9,5 milimetara i one koje su 12,5 milimetara. Od toga kojoj vrsti pripada, zavisi i cena ploče, a kreće se od oko 1,5 evra po kvadratu do oko tri evra po kvadratnom metru. U cenu svakako treba uračunati i šrafove i metalne konstrukcije na koje se pričvršćuju table. Završni sloj su mrežice preko tačke spajanja ploča, a na to onda ide glet masa i krečenje.
Pogrešne pretpostavke o gips tablama
Gips table, odnosno ploče nisu uvek bile toliko popularne, a razlog je niz predrasuda prema njima. Jedna od takvih predrasuda jeste i da su gipsani zidovi tanki, te da nema zvučne izolacije i zato se stiče utisak da su svi zapravo u istoj prostoriji. Pogrešno. Zvuk ne prolazi kroz ovakve zidove, ukoliko imaju dobru izolaciju.
Međutim, nije stvar samo u zvuku, mnogi smatraju da zidovi od gipsanih ploča nisu pogodni da se na njih kače viseći elementi, primera radi, od kuhinje ili police za dnevni boravak. Takođe, pogrešno. Uz pravu tehniku i pravi odabir gips ploča one mogu biti u stanju da izdrže sve veće elemente, komade nameštaja, masivna ogledala. Ovde je važno da, ukoliko imate planove da sami na gipsani zid okačite nešto od tih elemenata, o tome konsultujete stručna lica kako bi odabrali pravu vrstu ploče.
Savet plus
Savet za one koji se upuštaju u radove sa gipsanim pločama jeste da odaberu odgovarajući alat kojim će ih montirati. Iako se gipsane ploče postavljaju lako i koriste se za različite stvari, trebalo bi da se i završni radovi urade kvalitetno. I za te radove je potreban alat kao što je, primera radi, rende za zakošavanje ivica gipsanih ploča, klješta za spajanje profila, posebni skalpeli, mašinice kojima će se seći krugovi na ploči i slično.