Šta sve podrazumeva agencijska provizija?
Agencijska provizija u Srbiji iznosi tri odsto od kupoprodajne vrednosti nekretnine. To znači da ako stan košta 60.000 evra, agenciji je, za obavljen posao, potrebno platiti proviziju od 1.800 evra. Ova suma novca veoma često je i manja, naročito ako su u pitanju povoljnije nekretnine.
Na pitanje ko u Srbiji, prilikom kupoprodaje, plaća proviziju odgovori su različiti. Naime, u Beogradu i Novom Sadu ovo je obaveza kupca, dok recimo u Obrenovcu, Subotici, Kragujevcu, Jagodini i u još mnogim gradovima naše zemlje, troškove snosi prodavac.
Kako biste tačno znali šta sve obuhvata agencijska provizija, odnosno šta sve plaćate kroz tih tri odsto, predstavićemo vam u nastavku teksta.
Ušteda vremena
Razlog zbog koga se brojni kupci odlučuju za usluge agencije, jeste ušteda vremena. Naime, svaka proverena agencija detaljno istražuje tržište nekretnina, pa čak iako ne znate gde biste kupili stan, odnosno nije vam toliko važna lokacija, agencija će vam u kratkom roku predstaviti šta je od stanova ili kuća u ponudi, jer će umesto vas uraditi selekciju i dati vam realnu sliku sa tržišta. Na taj način ćete iz njhove sužene i precizno odabrane ponude (po vašim kriterijumima), izabrati one koji vam se učine interesantnim i posetiti ih.
„Kada klijent dođe da pogleda ponudu stanova on izabere tri ili, recimo, maksimalno pet stanova koje će pogledati, a mi smo pre toga obradili 50, 60, nekada i više nekretnina“, naveli su nam u beogradskoj agenciji za nekretnine „Vijana home“. Od agenata ćete, između ostalog, dobiti i savete o čitavoj infrastrukturi naselja, da li u okolini ima škola, vrtić, marketi...
Pravna sigurnost
Osim uštede vremena, agencija klijentu daje pravnu sigurnost, što je prilikom kupovine nekretnine, naročito stanova iz otkupa, odnosno stare gradnje, svakako najvažnije. Ponuda nekretnina koja se pokaže klijentima, prošla je i pravnu proveru. Na taj način je kupac zaštićen, jer je agencija umesto njega detaljno proverila svu dokumentaciju, vlasništvo nad stanom... Pored provere dokumentacije, od agenta ćete saznati i u kakvom se stanju nalazi sama nekretnina, kao i da li su potrebna i kolika ulaganja u nju.
„Kada kupac odluči koju nekretninu želi, svakom kupcu i prodavcu, prilikom davanja kapare, odnosno pre samog potpisivanja predugovora dajemo primerak na kome se nalaze stavke - šta sve treba obe strane da urade“, navode u agenciji „Vijana home“. Agencija od prodavca zahteva da sve račune za komunalije svede na nulu i da dokaze o uplati, račune i obračune dostavi kupcu. Takođe, ukoliko se ustanovi da nešto od dokumentacije fali, prodavac je u obavezi da sve prikupi, kako bi se promet obavio bez problema. Naglašava se da je potrebno izvaditi list nepokretnosti ne stariji od pet dana, nekada i manje, dostaviti sudski overenu izjavu bračnog druga, izvod iz matične knjige rođenih, umrlih, ako je potrebno... Takođe, kada su u pitanju kreditni kupci, agencija naglašava prodavcu i da je u obavezi da potpiše založnu izjavu.
Sve dok dokumentacija nekretnine ne bude potpuna, kao i dok se svi troškovi od strane prodavca ne izmire, agencija neće dozvoliti da se krene u samu realizaciju, što takođe ide u korist kupca.
Dodatne usluge pravnika plaća prodavac
U okviru agencijske provizije uključeni su i troškovi pravnika, koji prvenstveno podrazumevaju standardnu proveru dokumentacije i krojenje predugovora i kupoprodajnog ugovora, pa ukoliko kupac plaća provizuju, on snosi navedene troškove.
Međutim, ako postoji nešto na čemu se, kada je sama dokumentacija u pitanju, mora dodatno raditi, onda je to trošak koji snosi prodavac. „To je recimo situacija kada je u pitanju, ugovor o doživotnom izdržavanju i kada prodavac mora sve sam da sredi, pa kupac nema ništa sa tim, već samo želi urednu dokumentaciju kako bi kupio taj stan“, objašnjavaju u ovoj agenciji za nekretnine. Tada prodavac u saradnji sa pravnikom rešava sva pitanja i to je automatski i njegov samostalni trošak.
Posao agencije za nekretnine zvanično prestaje onda kada se kupac uvede u posed stana, ali čak i nakon toga agencija je na raspolaganju svojim klijentima, pa joj se možete obratiti za svaku vrstu pomoći ili savet, a to se najčešće javlja u momentu prijave poreza, ili recimo uknjižbe stana.
Takođe, od agencije ćete dobiti i savet šta sve od papira treba da prikupite i gde da odete kako biste preneli račune na svoje ime, pre svega Infostan, struju i telefon. Iako se ovi poslovi rade nakon ulaska u posed, agencija vam je i tada na raspolaganju za konsultacije.
Nacrt zakona o prometu nepokretnosti u proceduri
Ko će sve moći da se bavi posredovanjem u prometu nepokretnosti, znaće se veoma brzo, jer je zvanično od 18. pa sve do 27. marta Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija pokrenulo javnu raspravu o Nacrtu zakona o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti.
U nacrtu se navodi da će svaki posrednik, odnosno agencija ze nekretnine, morati da sklopi ugovor sa osiguravajućom kućom, kako bi svaki klijent bio zaštićen u slučaju prevare. Posredovanjem u prometu nepokretnosti moći će da se bave samo oni koji su za taj posao kvalifikovani, dakle imaju položen stručni ispit - licencu i deo su agencije za nekretnine, koja će uredno, kao privredno društvo, biti registrovana u Ministarstvu trgovine. Dakle, samostalni agenti više neće moći da postoje.
Još jednom vam napominjemo da se detaljno raspitate i pronađete dobru i stručnu agenciju za nekretnine, jer je u vašem gradu sigurno ima.
Izvor: Halo oglasi