Staklenim zidom pregradite sobu ili radni prostor
Renoviranje stana je ozbiljan poduhvat, a od svakog prostora možete napraviti pravo malo „čudo“ samo ako ste spremni da u to uložite dovoljno truda i novca. U prethodnim tekstovima smo vas proveli kroz nove trendove u renoviranju, predstavili smo vam šta sve možete da napravite od gipsanih ploča, koje su najmodernije pločice, podovi, koje vrste grejanja su najisplativije i kako da izaberete pravu klimu. Danas ćemo vam predstaviti nešto malo drugačije. Za ovaj poduhvat je, pored novca, potrebno da imate i viziju. Reč je o staklenim zidovima.
Bilo da su stakleni zidovi spoljni ili smešteni u unutrašnjosti objekta, poslednjih godina, ovakav tip enterijera postao je izuzetno popularan. Ranije je korišćen mahom za poslovne objekte, kancelarije, hotele, restorane. Međutim, sve više se koristi i kada je reč o privatnim stanovima.
U vašoj privatnoj kući ili stanu, ako imate zidove od stakla, imaćete moderan i funkcionalan prostor. Ako su ti zidovi unutrašnji, to će prostoriji dati potrebnu dubinu i vizuelno ćete imati veći prostor, a ako je reč o spoljnom zidu, imaćete sjajan pogled. Staklo koje se najčešće koristi je termoizolaciono, pre svega zbog performansi, jer zadržava toplotu u prostoriji pa će vam doneti uštede i na računima za struju.
Jedno od pitanja koje se često postavlja, pored odnosa cene i kvaliteta, jeste i pitanje privatnosti ukoliko ugradite staklene zidove. Ali ne brinite. To se lako da rešiti, primera radi, dobrom zavesom, mat ili mlečnim staklom i slično. Kada smo to rešili, da vidimo gde sve možete da koristite staklo i koliko to može da košta.
Spoljni zid
Ono što sve češće možemo da vidimo na zgradama prestonice, jeste stakleni spoljni zid, odnosno deo zida. Ne samo što ovakav izbor otvara prostor, već takođe pruža mogućnost da iz te prostorije imate neverovatan pogled – bilo na grad, na reku, kako vam je već pozicionirana zgrada.
Cena se kreće od oko 180 evra po metru kvadratnom do 220 evra, računajući i montažu. Cena može da bude i viša ali i niža, zavisi od vas i od vašeg izbora stakla, obrade, vrste brave... Ono što je izvesno, to je da spoljni zid daje stanu, čak i ako nije luksuzno sređen, finu luksuznu notu.
Zastakljivanje spavaće sobe
Stakleni zid će naći primenu i kao pregrada spavaće sobe, jer su to ponekad zaista odlična rešenja. Zastakljivanje spavaće sobe umesto zidova od gipsa ili cigle je novi trend koji sve više hvata maha. Takvi zidovi takođe pružaju zvučnu i toplotnu izolaciju, pored svetlosti. Zaista, prva stvar na koju možete da računate ukoliko zastaklite spavaću sobu umesto da je odvojite nekim od klasičnih rešenja za zid, jeste svetlost. Dizajneri tvrde da je ovo poslednjih godina veoma popularna ideja. To je zapravo način da istaknete svoju prostoriju. Svetlost ćete svakako dobiti, a ukoliko biste ipak voleli stakleni zid kao modni detalj, ali i privatnost u spavaćoj sobi, uvek je na raspolaganju mat staklo. Takav zid možete kombinovati i sa drvenim materijalima, kao i sa pvc okvirima, mada su oni, kada je reč o unutrašnjosti, bolje rešenje za poslovni prostor nego za privatan stan.
Radni prostor u stanu
Da bismo se osećali prijatno u svom domu ili na radnom mestu, potrebno je da imamo prostoriju sa puno svetlosti koja nam ostavlja utisak većeg prostora. A kada moramo povremeno ili stalno i da radimo u svom domu, onda je najbolje da oni koji imaju uslova naprave bar malu prostoriju za rad. Ukoliko radni prostor u svom domu ogradite staklenim zidovima, imaćete osećaj da ste zaposleni u nekoj multinacionalnoj kompaniji.
Svakako, to je vaš mali ograđen prostor u kojem možete da završavate svoje poslove, primate klijente, a ono što je adut ovakvog zida jeste što se postavlja jednostavno i brzo, pa tako nema grubih građevinskih radova.
Pregradni zidovi, bilo da pravite spavaću sobu ili radni prostor, mogu biti i najčešće jesu izrađeni od kaljenog stakla debljine 8 ili 10 milimetara, a ređe se koriste i oni od 12 milimetara. Postavljeni su uglavnom na ultratankom štoku od aluminijuma. Mogu da budu dupli, sa srednjom ili višom klasom zvučne izolacije. Cena unutrašnjih zidova se kreće od oko 90 do 110 evra po kvadratnom metru.
Terase i balkoni
Najčešći vid zastakljavanja je zapravo stavljanje staklene površine na terasu ili balkon. To se najčešće radi u kombinaciji sa PVC okvirima, a košta prema dimenzijama i površini. Na primer, cena PVC prozora za zastakljivanje terase sa montažom je 80 do 160 evra po kvadratu, zavisno od broja komora u ramu. Ako koristite klizni sistem cena je od 100 do 200 evra po kvadratu, a toliko košta i aluminijumski prozor sa dvoslojnim izopan staklom. Ukoliko terasu ili balkon želite da zastaklite kaljevim staklom, cena sa montažom, ukoliko je debljina stakla 8 milimetara, iznosi oko 140 evra po kvadratu.