Stanar i vlasnik - kako postići balans u pravima i obavezama?
Kada ste vlasnik stana, ono što vam je svakako važno jeste da zadržite neki vid kontrole, dok je vašim stanarima bitna privatnost i što manje vašeg uplitanja. Naći balans nije uvek lako, ali pokušali smo da napravimo nekoliko pravila kako bi ova situacija bila što povoljnija za obe strane.
Broj stanara utvrditi unapred
Ovaj savet se odnosi na broj ljudi koji će živeti u iznajmljenom stanu. Važno je, ako ste stanar, da u prostoru imate tačno onoliko cimera koliko ste dogovorili, da ne “švercujete” nikoga. Dakle, ako vas je dvoje, poželjno je da nemate i trećeg koji gostuje nekoliko meseci, a kojeg niste prijavili vlasniku stana. Ovo se posebno odnosi i na eventualno iznajmljivanje tuđeg stana trećim licima. Tako ćete izgraditi odnos poverenja, koji je vašem stanodavcu veoma važan. U svakom slučaju, stanodavac nema pravo da kontroliše koliko gostiju primate, kada dolazite i odlazite – to je vaša privatnost i ona je nepovrediva jer ste taj stan iznajmili i privremeno je dakle vaš.
Posete - samo uz najavu
Vlasnici stanova, razumemo koliko rizika nosi da nepoznatim ljudima izdajete svoju nekretninu. Ipak, suzdržite se od nenajavljenih poseta jer na njih nemate pravo. Svaki odnos zavisi od ljudi, pa ako takav odnos izgradite sa stanarom, to je u redu, ali se u praksi veoma retko dešava. Pravilo je da obavestite stanara ukoliko ulazite u stan i to bar jedan dan unapred, da ne ulazite bez preke potrebe, niti da to radite često pod različitim izgovorima. Ne budite naporni, prihvatite rizik. Uostalom, zato ste i naplatili depozit.
Obezbeđenje = depozit
Skoro svaki vlasnik stana traži bezbednosni depozit u visini jedne mesečne kirije, kako bi se obezbedio. Taj novac bi trebalo da pokrije troškove za slučaj oštećenja, neplaćanja računa i slično, kad stanar bude napuštao iznajmljeni stan. Ukoliko nema nepravilnosti i odstupanja od dogovora, depozit će biti vraćen. Stanar i gazda mogu da se zaštite od neprijatnih situacija tako što će sačiniti zapisnik – šta sve ima od predmeta u stanu i u kakvom su stanju, kako kasnije ne biste imali nesporazum i neprijatne situacije.
Popravke – obaveza gazde
Sve što se pokvari dok je zakupac u stanu popravlja gazda, osim ukoliko stanar nije direktno nešto pokvario ili uništio. Ovo je pravilo koje u praksi funkcioniše, osim u pojedinim slučajevima kad gazde pokušavaju da izbegnu ovu obavezu. Ali vlasnik je onaj koji radi sve popravke u stanu i snosi troškove istih. Ukoliko se stanari i dogovore sa vlasnikom da sami nešto popravljaju, vlasnici su ti koji snose trošak ili tako što isplate majstore ili ih isplate stanari, ali to odbiju od naredne kirije. Stanar plaća troškove jedino ako je nešto oštećeno njegovom nepažnjom.Za svaki slučaj ovo treba naglasiti u ugovoru, kao i vreme za koje će se naknadni kvarovi otkloniti.
Pravila su i stvar dogovora
Možete kao stanar i vlasnik stana imati poseban dogovor – to je ipak vaš međusoban odnos. Gazda može da vam kaže koje stvari ne bi voleo u svom stanu, kao što je npr bušenje zidova i kačenje slika i sl. i tako vam staviti do znanja da niste dobrodošli ako to ne nameravate da ispoštujete i to je u redu. Isto tako, i vi možete da podvučete liniju koliko želite da dozvolite da gazda ima uvid u vaš život i šta ga se ne tiče, te da tražite takvog stanodavca.