Stanovi u Mladenovcu duplo povoljniji nego u Beogradu
Tržište nekretnina u Mladenovcu
4.4.2013.
Mladenovac ima oko 56.300 stanovnika, zajedno sa selima, i predstavlja najmlađi grad u Srbiji, koji je nastao ukazom Kralja Aleksandra Obrenovića 1893. godine, pa je kao takav znatno mlađi od Smederevske Palanke, Topole i Aranđelovca, koji su u njegovoj neposrednoj blizini. Od Beograda je udaljen oko pedeset kilometara, pa iz Mladenovca u glavni grad, veliki broj ljudi svakodnevno dolazi na posao, fakultet, čak i u srednju školu.
Zbog svega toga i ne čudi podatak da se brojni Beograđani odlučuju da prodaju svoje stanove i kupe porodične kuće u Mladenovcu, kao i vikendice na Kosmaju. Jedan od glavnih razloga je povoljnija cena kvadrata u odnosu na beogradsko tržište, pa se za novac koji se dobije od prodaje nekretnine u Beogradu u Mladenovcu može kupiti isti, čak i veći stan, a ostatak novca većina uloži u poboljšanje kvaliteta života, kupovinu automobila, itd...
Kako su nam ispričali u mladenovačkoj agenciji za nekretnine „Activa“ do 2008. godine cene su na tržištu konstantno rasle i dostigle svoj maksimum. Tako je kvadrat novogradnje koštao oko 750 evra, a postojali su i investitori koji su kvadrat cenili i oko 1.000 evra.
Međutim, od 2010. godine, cene su polako počele da padaju, pa se sada novogradnja ceni 100 evra jeftinije, odnosno oko 650 evra po kvadratu. Prometa ima, a on se uglavnom ostvaruje zahvaljujući kreditima, pre svega subvenciji.
Kvadrat novogradnje 650 evra
Novoizgrađeni stanovi, prodaju se po ceni od oko 650 do maksimalno 750 evra po kvadratu. Mnogi od njih, građeni su po svim svetskim standardima, koji podrazumevaju odličnu izolaciju, kamenu vunu, ratničke dimnjake, u koje se usled nestanka struje može postaviti i šporet na drva...
Opština Mladenovac ima 23 naselja, a među najtraženijim za stanovanje, naročito kada je mlađa populacija u pitanju, jeste naselje 25. maj. Ovo naselje je doživelo ekspanziju poslednjih 5,6 godina. Ima dosta stambenih objekata, zgrada različitog kvaliteta, stare, ali i nove gradnje. Kako su nam ispričali u agencijama, ovo naselje je traženije i od samog centra grada.
Za razliku od mladih, koji žele naselje 25. maj, oni malo stariji se pre odlučuju da kupe stan u delu grada pod nazivom „Tozino voće“, jer je kraj mirniji, a cena kvadrata takođe oko 650 evra.
Objekata koji se tek grade u Mladenovcu ima, ali ne onoliko koliko ih je bilo pre. Kao jedan od razloga za to vlasnici agencija navode krizu, ali i to što je 2008. godine, kada je donet nov statut grada Beograda, Mladenovac izgubio status koji je ranije imao. Novim statutom zemljište na kome se gradi u Mladenovcu, sada se ceni isto kao i četvrta, peta i šesta građevinska zona u samom Beogradu, pa su samim tim takse za Mladenovac drastično povećane. S obzirom da je cena kvadrata po kojoj se stanovi prodaju dosta niža od ukupne sume novca koju investitor mora da uloži u izgradnju, malo njih se usuđuje da istu i otpočne.
Stanovi u staroj gradnji mogu se kupiti po ceni od oko 550 evra po kvadratu, što je takođe oko 100 evra povoljnije u odnosu na prethodni period.
Beograđani kupuju kuće i vikendice na Kosmaju
Ono što je Beograđanima, naročito poslednjih nekoliko godina, veoma interesantno jeste kupovina kuća i vikendica na Kosmaju, ali i u naselju koje se zove Koraćica, nedaleko od Kosmaja. Promet jeste manji nego pre dve godine, ali potražnje još uvek ima, potvrdili su nam u agenciji „Love travel“.
Iako je ovaj kraj poznat po prelepoj prirodi, stanovnici, ipak, imaju veliki problem sa vodom, kojom se uglavnom snabdevaju iz okolnih bunara ili cisterni, pa ovo veoma često bude i glavni, ako ne i jedini, razlog za odustajanje od kupovine kuće na ovoj lokaciji. Uprkos tome, vlasnici drže prilično visoke cene nekretnina, pa je za kuću sa bazenom potrebno izdvojiti i do 300.000 evra. Naravno, povoljnijih nekretnina ima, pa je tako za vikendicu, koja zahteva dodatno ulaganje, potrebno izdvojiti oko 15.000 evra, pa naviše.
Za razliku od Kosmaja, prodaja kuća u centralnom, kao i seoskom delu Mladenovca je slabija.
„Kuće se teško prodaju iz dva razloga. Pre svega, vlasnici ne žele da spuste cenu, jer smatraju da su dosta uložili u svoju nepokretnost, a drugi problem su nerešeni imovinsko – pravni odnosi“, ispričali su nam u agenciji „Glecher 21“. Najveći problem sa nerešenim imovinsko – pravnim odnosima je u selima, gde oko 85% domaćinstava nema nikakav dokument o objektu, nemaju građevinsku, ali ni upotrebnu dozvolu, pa samim tim kupci ne žele da ulaze u rizik sa kupovinom takvih nekretnina.
Velika potražnja za iznajmljivanjem stanova
Zanimljiva situacija na mladenovačkom tržištu nekretnina je ta što se poslednjih nekoliko godina oseća izuzetno velika potražnja za iznajmljivanjem stanova. Kako su nam ispričali u agenciji „Glecher 21“, dnevno se javi oko pet do sedam osoba koje žele da iznajme stan, ali je ponuda ipak mala. „To su mladi ljudi, iz okolnih sela, ali i iz samog grada. Najčešće porodice danas žive u zajednici, pa mladi bračni parovi, kao i oni koji planiraju zajednički život, žele svoj svet, ali nažalost ne mogu sebi da priušte kupovinu nekretnine ni uz pomoć kredita“, ispričala nam je Gorana Glišić.
Cene izdavanja se kreću od 80, pa sve do 200 evra, koliko je potrebno za kompletno, luksuznije opremljen, dvosoban stan u centru ili naselju 25. maj. Nenamešteni stanovi su povoljniji, pa je u zavisnosti od spratnosti i stanja u kome se nalazi mesečno potrebno izdvojiti od oko 80 evra, pa naviše.
Cena zakupa, zavisiće i od grejanja, pa je potrebno znati da su objekti u centralnoj zoni grada sa centralnim grejanjem, dok novoizgrađeni objekti imaju grejanje na gas. Tako stanovi do 40m² imaju gasne peći, a oni veći radijatore sa kotlom, pri čemu svako ima svoj merač i zna tačno koliko potroši.
Poslovni prostori – kvadrat svega 400 evra
Drastičan pad cena oseća se jedino kod prodaje poslovnog prostora. Posećenost tržnih centara je sve manja, pa se u ponudi nekretnina veoma često nalaze lokali čija je cena sa nekadašnjih 1.500 evra po kvadratu, sada pala na svega 400, a i niže, naveli su nam u agenciji „Glecher 21“.
Kada je iznajmljivanje u pitanju, situacija je dobra u samom centru grada, gde je uglavnom nemoguće naći prazan lokal, ali samo nekoliko metara dalje, iako je mesečni zakup od 50 do 100 evra, prostori su prazni.
Proverite status nekretnine i na dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora
U Mladenovcu, u agenciji za nekretnine„Glecher 21“, naveli su nam da pri svakoj realizaciji, tačnije kupoprodaji stanova, kuća, poslovnog prostora veoma detaljno pristupaju proveri dokumentacije. „Čak i na dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora, iako smo već jednom to učinili nakog sklapanja predugovora između kupca i prodavca, ponovo proveravamo status nekretnine u katastru, kako bismo utvrdili da je sve u redu. Naime, dešava se da u tih nekoliko dana prodavci nekretnina stave hipoteku na stan ili kuću i onda kupac posle bude u problemu. Zbog toga i na sam dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora, vršimo ponovne provere“, ispričali su nam u ovoj agenciji, a mi prenosimo vama kao jedan od veoma korisnih saveta.
Ako nekretninu, bez obzira da li je u pitanju stambeni ili poslovni prostor, kupite uz pomoć neke od mladenovačkih agencija za nekretnine, znajte da agencijska provizija iznosi u proseku tri odsto, a veoma često zna da se spusti i na dva. Plaćanje provizije obaveza je kupca, mada često bude i stvar dogovora, gde kupac i prodavac podele iznos po pola.
Dakle, kako navode u agencijama, zima je prošla i tržište se polako budi, zainteresovanih kupaca ima sve više, a da li će lepše vreme doneti i veći promet, čitajte u Halo oglasi nekretnine & građevinarstvo.
Izvor: Halo oglasi