Stara ili nova gradnja – šta se više isplati?
Godinama unazad na tržištu provejava predrasuda kako je stara gradnja znatno kvalitetnija od nove, jer nova ne ispunjava standarde. Međutim, to nije baš sasvim tačno. Danas na tržištu postoji izuzetno kvalitetna novogradnja, kao uostalom i izuzetno kvalitetna stara gradnja, a izuzetaka naravno ima na obe strane.
Komfor i kvalitet
Najčešće novogradnja podrazumeva i primenu najsavremenijih standarda, pa tako neke nove zgrade imaju kvalitetnu hidro, termo i zvučnu izolaciju, energetski pasoš što znači da štede utrošak energije što znači niže troškove za komunalije. Takve zgrade su, naravno, kvalitetnije od stare gradnje, a sve je dobro isplanirano i prilagođeno potrebama savremenog života. Sa druge strane, činjenica je da ima i investitora koji ne poštuju standarde, ali zato imaju i nižu cenu. Za vas kao potencijalnog kupca, najvažnije je da imate nekoga iz struke, ko bi umeo da napravi razliku kada je konkretna gradnja u pitanju.
Naravno, za kompletnu sliku, nije dovoljno voditi računa samo o stanju u kojem je stan, nego i o pratećoj infrastrukturi. Stari stanovi su često oni koji su smešteni u jako urbanim naseljima i često mogu imati problem sa sa parking mestom, pogotovo u starom delu Beograda. Novoizgrađeni stanovi su ili van centra ili imaju svoj parking ili garažu, kao veliku prednost, pa parking mesto, uglavnom, nije problem.
Zašto stara gradnja znači i dodatne troškove
Stara gradnja je većim delom izgrađena od prirodnih i izvornih materijala, koji su svakako kvalitetni. Stari stanovi i kuće najčešće nemaju izolacionu fasadu, iako doduše imaju deblje zidove koji služe kao izolacija kako zimi od hladnoće, tako i leti od preteranog zagrevanja stambenog prostora. Kad kupujete stan u staroj gradnji u centru Beograda, to najčešće znači da je u pitanju salonski stan, sa debelim zidovima. To znači i veliku uštedu u grejnoj sezoni. Sa druge strane, to takođe znači i trošak za renoviranje, jer je retko koji stan prilagođen vašim potrebama, jer su i prostorije možda prevelike, i potrebno je pregrađivati. Često je značajna stavka o kojoj bi trebalo voditi računa i nova stolarija.
Procene su da bi za renoviranje u proseku trebalo da planirate oko 200 evra po kvadratu. Ako je nekretnina takva da je „zrela“ za renoviranje, ona mora biti ipak značajno jeftinija da bi kupac, nakon što investira, bolje prošao nego da je kupio novi stan. Zapravo, najbolje rešenje je da, ukoliko razmišljate o staroj gradnji i nađete stan koji je za renoviranje, napravite sami spisak kako bi što preciznije isplanirali troškove renoviranja, ali i vreme potrebno da se završe radovi. Svaki slučaj je ipak individualan i ni ova stavka nije univerzalna, već zavisi od vaše situacije.
Kome se više isplati novogradnja?
Čak i kad se u obzir uzmu troškovi renoviranja, tržište jasno govori da je kvadrat stare gradnje jeftiniji od kvadrata novo izgrađenog objekta. Međutim, opet dolazimo do toga da svaka roba ima svog kupca i sa dubljim kao i sa plićim džepom. I to sa dobrim razlogom. Jer, ukoliko je kupac stana u novoj gradnji, osoba koja prvi put stiče nekretninu na svoje ime, dobiće značajnu olakšicu po osnovu obaveznog plaćanja poreza na dodatu vrednost. PDV iznosi 10 odsto od vrednosti nekretnine. Najčešća situacija kada kupujete novogradnju je takva da je investitor u cenu stana već uračunao PDV koji je on prethodno platio, dok vi nakon kupovine stana imate samo da pokrenete postupak za povraćaj poreza, odnosno da refundirate tih 10 odsto, ukoliko je to vaš prvi stan u vlasništvu. I od tog novca možete najčešće kompletno i da opremite svoj novi stan u koji niste morali da ulažete sredstva za renoviranje i da prolazite kroz prateće muke sa majstorima.
Sa druge strane, osobe koje prvi put stiču nekretninu, a kupuju stari stan, takoće imaju poresku olakšicu. Oni su obveznici poreza na prenos apsolutnih prava koji iznosi 2,5 odsto vrednosti stana, odnosno iznosa iz kupoprodajnog ugovora. Kod nas je Zakonom regulisano da ovaj porez plaća prodavac, ali je praksa takva da taj trošak gotovo u 100 odsto slučajeva, padne na kupca.
To su neke od osnovnih razlika na koje smo vam ukazali, a vaše je da u skladu sa vašom situacijom odaberete sebi najbolju opciju. U svakom slučaju, Halo oglasi savetuju da pažljivo proverite dokumentaciju, proces uknjižbe i sve prateće procedure do trenutka kad bi stan i formalno postao vaš.