U Nišu legalne agencije spremne da tuže „divlje“
4.8.2015.
Analizirajući sva tri grada nameće se zaključak da su problemi slični, a pored trenutnog letnjeg zatišja kada je tražnja za stanovima u pitanju, čini se da se tek očekuju akcije u cilju gašenja agencija koje rade “na divlje”, odnosno koje nisu upisane u Registar posrednika. One nisu stekle odgovarajući licencu za taj posao koja je odmaja ove godine neophodna, te samim tim nisu ni na spisku licenciranih posrednika koji je objavljen na sajtu Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija www.mtt.gov.rs.
Evo detaljnog izveštaja iz Niša, koji za naše čitaoce prenosi Saša Iskrenović iz niške agencije KODEKS.
Nelojalna konkurencija i u Nišu
Iskrenović počinje svoju priču tako što naglašava da u Nišu i dalje rade osobe i firme bez osnova, zatim licencirani agenti, ali mimo firmi – samostalno, ali i advokatske kancelarije, građevinske firme, projektni biroi, geometri bez upisa u Registar posrednika.
On je naglasio da to nije fer u odnosu na agencije koje su ispunile obaveze po Zakonu o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti, što nije bilo lako ni jeftino, a danas su, kako tvrdi, u situaciji da ima se podsmevaju “kolege” koje rade na crno.
“Nezvaničnim saopštenjima je do 01. juna ove godine odložena primena odredbi Zakona koje se tiču mogućnosti rada posrednika u odnosu na upis u Registar, te smo mi koji ispunjavamo uslove sa nestrpljenjem očekivali da se to i dogodi i da se tržište očisti od nestručne i nelojalne konkurencije”, rekao je Iskrenović.
Zbog najava da će se zakon strogo primenjivati, kaže on, mnogi nelegalni posrednici su prvo obustavili reklamiranje, a potom su poskidali obeležja firmi.
“Doduše, nastavili su da rade, ali pritajeno, samo popodne, iza zaključanih vrata, bez obeležja firmi, samo sa poverljivim klijentima… To je dovelo do velikog ogorčenja među legalnim posrednicima”, ukazao je naš sagovornik.
“Divlje” agencije se predstavljaju kao legalne
Posrednici koji nisu upisani u Registar posrednika i koji nemaju agente sa licencama rade punom parom, tvrdi Iskrenović i dodaje da se oni reklamiraju, čak i kao VIP firme, posluju bez ugovora o posredovanju, reklamiraju nekretnine sa nepreciznim podacima…
Posrednici koji su upisani u Registar posrednika, objašnjava on, imaju obavezu da vode EOP evidenciju, za svaku nekretninu traže i upisuju katastarske parcele, pravdaju se klijentima zašto im traže na uvid lična dokumenta, dokumenta o vlasništvu…
“Zbog čega često ispadaju nekooperativni, nepoverljivi klijenti odlaze, sa druge strane klijenti su zainteresovani samo da pronađu nekretninu, odnosno kupca – zakupca i ne osećaju potrebu da razlikuju legalnog od nelegalnog posrednika”, dodaje on.
Agencije spremne da tuže “divljake”, kazne i do 3 miliona dinara
Iskrenović kaže da u razgovorima s kolegama čuje da isti problemi postoje i u drugim gradovima, te ističe spremnost legalnih agencija da presaviju tabak i tuže one bez licence.
Zaprećene kazne po važećem Zakonu o oglašavanju, podseća on, kreću se od 20.000 do 50.000 dinara za fizička lica, preko 100.000 do 1.000.000 za preduzetnike, do 300.000 do 3.000.000 dinara za pravna lica.
Po Zakonu o posredovanju u prometu i zakupu nepokretnosti novčanom kaznom u visini od dvostruke do petostruke vrednosti uobičajene posredničke nadoknade kazniće se za prekršaj pravno lice, preduzetnik, fizičko lice, odnosno odgovorno lice u firmi ako obavlja posredovanje bez upisa u Registar posrednika, odnosno bez položenog stručnog ispita.
Uz prekršajnu kaznu, može mu se i zabraniti posredovanje u prometu, odnosno zakupu nepokretnosti od jedne do tri godine, kao i zaštitna mera javnog objavljivanja presude.
Naš sagovornik podseća da od 01. avgusta stupa na snagu i Zakon o inspekcijskom nadzoru po kome će inspektori uz nalog suda moći da kontrolišu i da li se u privatnim prostorijama obavlja neka privredna delatnost.
Kvadrat u Nišu od 600 do 1.200 evra
Promet nekretnina u Nišu ostaje i ove godine bez posebnih oscilacija, a ponuda i potražnja su mahom uravnoteženi, kaže Iskrenović.
“Cene su na nivou prošlogodišnjih. Kao i svakog leta, manje se traže stanovi koji su sa centralnim grejanjem. To će se promeniti sa dolaskom hladnijih dana”, navodi on.
Prema njegovim rečima, leto je i period kad se kao kupci pojavljuju oni koji su na privremenom radu u inostranstvu, a na jesen se očekuje veća tražnja manjih stambenih jedinica - garsonjera i jednosobnih stanova koje će kupovati za decu koja se upisuju na studije na niškim fakultetima.
“Savet takvim kupcima je da požure sa kupovinom, jer će takvi prostori biti deficitarni. S druge strane, savet prodavcima stanova bez centralnog grejanja je da ne čekaju hladne dane, jer će tada potražnja za takvim stanovima opasti”, rekao je Iskrenović.
Trenutno, dodaje on, nije sezona kupovine placeva, jer je uobičajeno da se ti prometi obavljaju u rano proleće i kasnu jesen. Međutim, ovo je period kada je aktivno i tržište kuća, jer lepo vreme omogućava da se obave mnogi dodatni, odnosno završni radovi.
U Nišu, kaže Iskrenović, privatni investitori grade na više lokacija. Jeftinija izgradnja je na periferiji, a skuplja u centru grada.
“Novogranja stambenog prostora se trenutno kreće u rasponu od 600 do 1.200 evra po kvadratu. Mada, oseća se nedostatak državnih investicija”, zaključio je on.
Izvor: Halo oglasi