U Novom Sadu Liman najtraženiji za najam, a depozit gazdi možete dati na rate
Najezda studenata iz provincije u potrazi za privatnim smeštajem u punom je jeku, a tržište nekretnina, pored prestonice, veoma je živo i u Novom Sadu. Potražnja za adekvatnim smeštajem usijala je telefone vlasnika stanova, a ukoliko tražite smeštaj u Novom Sadu, hvatate poslednji voz za dobar i šarenolik izbor.
Budući da se bliži kraj leta, početak nove školske godine i još važnije - ispitnog roka, studenti su “u cajtnotu” kad je reč o nalaženju stana i u ovo doba godine veliki broj njih grozničavo traži sebi smeštaj. Halo oglasi nekretnine su tu da pomognu da vam ovaj mučan, ali važan posao bude što jednostavniji. Evo pregleda ponude i cena stanova za izdavanje u Novom Sadu.
Liman, Grbavica i centar najtraženiji
Studenti, već tradicionalno, najviše traže stanove za iznajmljivanje na Limanu, Grbavici, Sajmištu, Bulevaru oslobođenja i u centru. Prvi i najvažniji kriterijum im je, kako se u praksi pokazalo – lokacija. Studentima je veoma važno, i zbog komfora i da ne bi gubili vreme, da im stan bude u blizini fakulteta ili studentskog restorana. Eventualno, ukoliko nije baš blizu, da je dobro povezan linijama gradskog prevoza.
I kvadratura je važna...
Najtraženiji, ali i najskuplji su stanovi male kvadrature, za jednu osobu, a cena je nekoliko desetina evra veća ukoliko su te nekretnine locirane pored fakulteta ili menze. Ako tražite mali stan, naš savet je da budete brzi jer njihovi vlasnici lako nalaze stanare zbog nižih troškova za komunalije. Za garsonjeru na Limanu ili u centru potrebno je mesečno izdvojiti oko 130 evra. Nešto je jeftinija Grbavica, oko 110, dok je okvirna cena garsonjera na Telepu ili Detelinari oko 100 evra. Važan faktor je i opremljenost, pa ako svojoj deci želite da žive u odlično opremljenoj garsonjeri računajte da najam košta oko 180 evra.
Jednosoban stan je nešto skuplji i kreće se od 120 do 200 evra za mesečno iznajmljivanje, s tim što je najskuplje na Limanu i u centru, a u ostalim delovima cena pada. I jednoiposobni stanovi su veoma traženi, a cena se kreće od 150 do 220 evra, zavisno od toga da li je na periferiji ili u centru i od opremljenosti.
Veći stanovi od 180 do 400 evra, ali pazite na komunalije
Nisu ni veliki stanovi u Novom Sadu bez klijentele, ali uz ogradu da njih mahom iznajmljuje više studenata, pa žive kao cimeri. Dobra strana iznajmljivanja dvosobnih, trosobnih i četvorosobnih stanova jeste što svako može da ima svoju sobu sa jedne strane, a sa druge, mogu da podele troškove za kiriju i komunalije. Nesumnjivo je dobra strana i to što veliki stanovi, bez obzira što u njima živi više ljudi, jesu prostrani i nema osećaja da je u njima tesno. Ako smo vas ubedili, evo i koliko vam para treba da ih iznajmite. Dvosoban stan, okvirno, mesečno može da se iznajmi za 180 do 300 evra, dok za trosoban studenti moraju da izdvoje od 180 do 400 evra, zavisno od lokacije i opremljenosti. Budite spremni i da uračunate bar još oko 100 evra na troškove za komunalije, a i ova cifra može da varira nekoliko desetina evra gore i dole.
Sobe već od 50 evra
U Novom Sadu je, prema podacima našeg portala www.halooglasi.com/nekretnine bogata i ponuda soba za iznajmljivanje. Pa ako vam ne smeta da vaš student živi takoreći sa vlasnikom stana, možete time “profitirati” jer je najam sobe jeftiniji u odnosu na stan. Čak i kad je cena sobe i stana ista, kad ste iznajmili sobu ne plaćate troškove za komunalije. Mane su što svaki vlasnik ima svoja pravila doma koja nameće vašem detetu, a sa druge strane, ako gazda sarađuje imaćete kontrolu nad kretanjem deteta. Mesečno iznajmljivanje soba u Novom Sadu može da košta od 50 do oko 100 evra. Odlično opremljenu sobu sa klima uređajem možete da iznajmite po prosečnoj ceni od 75 evra, dok, podvlačimo, troškove za komunalije snosi vlasnik stana.
U startu dupli trošak
Najveći problem za džep prilikom iznajmljivanja stana, uglavnom je taj što vlasnici, kako bi se zaštitili od nesavesnih podstanara, traže i depozit uz prvu mesečnu kiriju. To znači da se trošak u prvom mesecu duplira, ali je za vlasnika stana to garant da nećete napustiti nekretninu, a da niste platili račune ili da ćete nadoknaditi ukoliko ste, zbog nemara, uništili neki komad nameštaja. Neki vlasnici pristaju da se dogovore da im depozit isplatite u dve ili čak tri rate, pa je mnogim roditeljima, koji izdržavaju studenta, to veliki ustupak.
Lift, centralno grejanje, lokacija...
Sudeći po oglasima, lokacija je jedan od osnovnih kriterijuma kada se formira cena stana, ali to sigurno nije jedini i presudan uslov. Kad biraju, studentima više odgovaraju stanovi bez centralnog grejanja, jer su troškovi novosadske Informatike ponekad previsoki. Radije bi birali zgradu koja ima lift, posebno ako je stan smešten na trećem, četvrtom, petom ili nekom višem spratu. Klima je bitan faktor, kao i kablovska televizija, dok je oko fiksnog telefona mišljenje podeljeno.