U SAD-u pale cene stanova. Da li će se preliti i u Evropu?
Do pre godinu dana domaći i strani mediji pisali su o tome kako su cene nekretnina u Americi otišle u „nebo“, a stručnjaci nisu predviđali njihov skoriji pad. Savet koji su često delili klijentima odnosio se na to, da ukoliko poseduju sredstva kupe stan ili kuću i time obezbede svoju budućnost. Međutim, situacija se poslednjih meseci ipak promenila i cene stanova su pale za 0,77 odsto od jula meseca, što je prvi pad u poslednje tri godine.
Iako ovaj broj ne izgleda kao da cenu nekretnine može značajno umanjiti radi se o najvećem padu na tom tržištu od januara 2011. godine. Pitate se verovatno zašto je došlo do toga, kada kod nas cene nekretnina rastu vrtoglavom brzinom?
Nedostižan rast hipotekarnih stopa doveo je do toga da tržište nekretnina postane gotovo nepristupačno velikom broju ljudi. Cene nekretnina porasle su posebno od početka pandemije korona virusa, dok je ponuda bila veoma slaba, a stope na hipoteke visoke.
Trenutno je dostupnost stanova na najnižem nivou tokom poslednjih 30 godina. Za kupovinu stana srednje veličine u Americi potrebno je nešto više od 30 odsto srednjeg prihoda domaćinstva , pored učešća od 30 odsto. To je znatno više nego tokom perioda pre pojave korona virusa.
Sa druge strane, cene su porasle između juna i jula zbog toga što se tržište prilagođava porodicama, koje kupuju veće kuće, a porast je posebno zabeležen tokom letnjih meseci jer preferiraju da se sele u periodu kada deca ne idu u školu. Upravo zbog toga svi padovi cena nekretnina desili su se u mesecima od jula do februara.
Kuće u San Hozeu i Kaliforniji zabeležile su veći pad u odnosu na ostatak Sjedinjenih Američkih Država, što je za 10 odsto niža cena. Nakon njih zabeležen je „dobar“ pad i u Sijetlu (7,7 odsto), San Dijegu (5,6 odsto), Los Anđelesu (4,3 odsto) i Denver sa malo nižim rezultatom.
Iako je došlo do neočekivanog pada cena, one su bile za 14, 3 odsto više u julu ove godine nego u istom mesecu 2021. godine, međutim najveći rast dogodio se tokom prvih pet meseci ove godine, a onda je došlo do velikog skoka kamatnih stopa.
Šta treba da znate ako planirate da kupite nekretninu u Americi?
Kupovina nekretnina u Americi znatno se razlikuje u odnosu na Evropu. Najveća razlika je u tome što u Americi postoji centralna baza podataka, te da se preko 99 odsto nekretnina nalazi u nekoj agenciji. Pored toga, tamo kupac ne plaća proviziju nego to čini prodavac, što značajno olakšava troškove prilikom kupovine.
Nakon što pronađete adekvatnog agenta za nekretnine i raspitate se u banci oko kredita (ako ga planirate) počnite da razgledate stanove koji odgovaraju vašim potrebama. Prodavcu dajte svoju ponudu, a nakon što je on prihvati budite spremni da date od 1 do 3 odsto od vrednosti stana za depozit.
Zakažite inspekciju kako biste proverili da li je sve u redu sa stanom, a banka će sama proceniti da li je vrednost nekretnine slična sa onim što ste vi ponudili prodavcu. Tokom kupovine trebali biste da budete u stalnom kontaktu sa bankom, a tri dana pred zatvaranje transakcije dobićete račun, odnosno tačan iznos novca koji treba da prosledite vašoj kompaniji ili advokatu koji vam pomaže. Takođe, dan pred zatvaranja ugovora imate mogućnost da pogledate nekretninu i da proverite da li sve u dobrom stanju.
Ovakvu situaciju možete očekivati ako se odlučite na kupovinu stana u Americi. Pored pomenutih troškova možete očekivati pretplatu poreza, osiguranje i troškove dobijanja hipoteke. Veoma je bitno da imate tim profesionalaca koji će vam pomoći da prođete kroz čitav proces kupovine.
Za sada je neizvesno da li će i u Evropi doći do pada cena nekretnina, kao što je to slučaj u Americi, a nama ostaje da pratimo tržište i reagujemo shodno novonastaloj situaciji. Za sada je blagi pad zabeležen u Nemačkoj, a sudeći po trenutnoj situaciji kod nas, stručnjaci ne najavljuju promenu u nekom skorijem roku.