Ugovor o kupoprodaji - najvažniji korak pri kupovini stana
2.4.2014.
Nakon što su sve stavke iz predugovora ispoštovane, na red dolazi kupoprodajni ugovor, isplatata kompletne sume novca prodavcu i na taj dan će kupac, od prodavca, dobiti ključeve od stana. Takođe, ako u čitavom postupku učestvuje agencija za nekretnine, prodavac će agentu dati ključeve od nekretnine, nakon čega sledi potpisivanje kupoprodajnog ugovora i njegova obavezna overa u sudu.
Na dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora, prodavcu je potrebno isplatiti i preostalu sumu novca, ali i zatražiti svu dokumentaciju koja se tiče te nekretnine. Pravnik i stručni saradnik Halo oglasi nekretnina, Tamara Jurenić savetuje da nakon što se prodavcu isplati čitava suma novca, za stan koji se kupuje, potrebno je od prodavca zatražiti i potvrdu da je stan isplaćen u celosti, a mi vam savetujemo da novac isplatite preko računa. Ova potvrda obavezno mora biti overena u sudu.
Neophodni podaci u ugovoru
Prilikom overe ugovora u našim sudovima, veoma često, se građani vraćaju neobavljenog posla, upravo zbog neznanja šta sve od podataka mora da sadrži ugovor o nepokretnosti. Zakon o prometu nepokretnosti, dopunjen je članom 4a i kao takav stupio je na snagu još 1. januara 2010. godine, u kome se, precizno propisuje šta je sve neophodno od ličnih podataka kupca i prodavca, kao i od podataka o nepokretnosti, a sve to u cilju sprečavanja prodaje jedne nepokretnosti više puta. Podaci iz ugovora i predugovora se, u sudovima, unose u centralni Registar i na taj način se vodi posebna evidencija o svim overenim ugovorima.
Da vas službenik suda ne bi vratio sa šaltera, veoma je važno da unesete sve neophodne podatke u svoj ugovor. Prvenstveno, naglasite koja vrsta ugovora je u pitanju, tj. da li se radi o kupoprodajnom, poklonu ili nekoj drugoj vrsti ugovora. Od podataka koji se tiču prodavca/kupca nepohodno je u ugovoru imati: ime i prezime, prebivalište ili boravište i JMBG, kao i podatke o zakonskom zastupniku fizičkog lica, ako ga ima. Međutim, ako je kupac ili prodavac pravno lice, onda je potreban: naziv i sedište pravnog lica, matični broj, ime zastupnika pravnog lica, njegovo prebivalište ili boravište i JMBG.
Propusti se sve više nalaze i kod podataka o samoj nepokretnosti, koje je takođe, potrebno precizno uneti u kupoprodajni ugovor. Ukoliko je ona objekat (stan, kuća) neophodno je imati: opštinu, mesto, ulicu i broj, sprat, broj stana, katastarsku opštinu i broj katastarske parcele, odnosno ogdovarajuće podatke iz javnih knjiga o nepokretnosti i pravima na njima. Ukoliko predmet ugovora nije objekat, već recimo zemljište onda podaci o nepokretnosti moraju sadržati: opštinu, mesto, katastarska opština i broj katastarske parcele, odnosno odgovarajuće podatke iz javnih knjiga o nepokretnostima i pravima na njima.
Ako ugovor, koji se donosi na overu, ne sadrži neki od navedenih podataka moraće ponovo da se sačini novi ugovor, kako bi se napisalo sve što je neophodno i kako bi se na taj način ispunili zahtevi za overu ovog veoma važnog dokumenta.
Od prodavca prikupiti sve potvrde i plaćene račune
Na dan potpisivanja kupoprodajnog ugovora, prodavac je u obavezi da dostavi sve račune, potvrde i obračun o izmirenim komunalnim troškovima koji opterećuju predmetnu nepokretnost: električna energija, RTV pretplata, Infostan, održavanje, telefon, porez i tome slično. Ovo je obaveza prodavca, a agencija za nekretnine ovim poslovima uglavnom koordinira, dok u mnogim gradovima Srbije i završava sve umesto prodavca, kakav je slučaj recimo u Pančevu, Jagodini, Aranđelovcu...
Nakon overe kupoprodajnog ugovora i isplate ostalog novca kupac i prodavac će ponovo posetiti stan, gde će prodavac ili agent za nekretnine i zvanično predati kupcu ključeve od stana, odnosno omogućiće mu da uđe u posed stana. Tek tada je kupac pravno i formalno vlasnik te nekretnine.
Primer kako izgledaju predugovor i kupoprodajni ugovor možete pogledati ovde.
Izvor: Halo oglasi