Uknjižene i legalizovane kuće tražene u skoro svim delovima Beograda
Kuće u Srbiji (II deo) - Beograd
8.11.2012.
U odnosu na prodaju kuća u većim gradovima Srbije, na beogradskom tržištu se kuće prodaju po dosta većim cenama. Razloga za to je mnogo, jer na cenu prevashodno utiče njihov status: da li su upisane u katastar nepokretnosti (uknjižene) ili su predmet legalizacije, kao i ako su u izgradnji da li se grade na osnovu odobrenja za izgradnju (građevinska dozvola) ili bez nje. Vrlo često vlasnici kuća, koje su predmet legalizacije, u Beogradu, nude takve objekte po istoj ceni kao i one koje imaju svu neophodnu dokumentaciju, što je u startu nerealno, naveli su nam u agenciji za nekretnine „Gordon“.
Pored toga, na cenu utiče i opšte stanje, kvalitet gradnje, veličina placa, postojeća infrastruktura (saobraćajnice, vodovod i kanalizacija, trofazna struja, telefon...), kao i to da li se taj objekat nalazi sam na placu, ne većem od tri do 5 ari. Prema rečima anketiranih vlasnika agencija za nekretnine, cene po kojima se kuće prodaju jesu u padu i to za oko 20ak odsto u odnosu na neki raniji period, ali su i dalje vlasnici veoma često neskromni i žele da svoju nekretninu prodaju po mnogo većoj ceni, u odnosu na onu koje diktira tržište.
Kupci najviše traže kuće koje se mogu kupiti na kredit, dakle one sa urednom dokumentacijom, koje su uknjižene i legalizovane, ali je takvih i najmanje u ponudi, jer je većina još uvek predmet legalizacije. Interesovanja za kupovinu ima na skoro svim lokacijama, a iako se u Beogradu nalaze kuće čije su cene duplo, čak i troduplo veće u odnosu na druge gradove, većinski promet se ostvaruje uglavnom samo za one nekretnine koje koštaju od 50.000, pa do oko 150.000 - 200.000 evra, ispričali su nam u beogradskim agencijama za nekretnine. Naravno, svaki deo grada poseduje i luksuznije kuće za koje je potrebno dati i preko 500.000 evra, često i više, pa ekstra luksuznih nekretnina koje koštaju i preko dva miliona evra ima i to na nekoliko lokacija u gradu, ali se njihova prodaja ređe ostvaruje.
Plac u Zemunu oko 30.000, a na Vračaru i do 80.000 evra po aru
Kada je u pitanju beogradsko tržište, na samom početku mora se napraviti velika razlika između kuća koje se kupuju za svakodnevno stanovanje, od onih koje vlasnici nameravaju da prodaju nekom od investitora, koji će na tom placu napraviti novi, najčešće stambeni, objekat. „Ovu razliku je veoma važno napraviti, jer je ona uglavnom i osnovni kriterijum za određivanje konačne cene nekretnine. To objašnjava i što stara kuća u samom centru grada, potpuno spremna za rušenje, ali na placu koji je interesantan investitorima, košta mnogo više u odnosu na noviju kuću u nekom od perifernih naselja“ naglasili su nam u beogradskoj agenciji za nekretnine „Vijana home“. Dakle, ako se plac nalazi na odličnoj lokaciji i ako se vodi kao gradsko – građevinsko zemljište (na kome je dozvoljena gradnja) njegova cena će biti prilično visoka, bez obzira da li se na njemu nalazi novija ili potpuno oronula kuća.
Zbog toga, najbolji reper da se odredi cena kuće u Beogradu, jeste da se sazna koja je cena zemljišta na toj lokaciji. Tako je u širem centru Zemuna ar zemljišta oko 20.000 - 30.000 evra po aru, pa cene kuća veoma često koštaju i preko 150.000 evra, dok su na ekskluzivnijoj zemunskoj lokaciji Pregrevici kuće veoma često duplo, ako ne i troduplo skuplje. Povoljnije nekretnine mogu se naći u zemunskom naselju Altina, gde se kuća od 240 kvadrata, na 3.5 ara placa prodaje za 90.000 evra, ali je potrebno izvršiti legalizaciju.
Cena zemljišta u centralnom delu grada, kao i na Vračaru, skuplja je od Zemuna i kreće se oko 70.000 - 80.000 evra po aru, rekli su nam agenciji „Vijana home“, dok je na Dedinju za ar placa potrebno dati i preko 100.000 evra. Međutim, promet skupih, luksuznih kuća nije veliki, jer će kupci koji imaju veliku sumu novca pre kupiti zemlju, pa sami sagraditi kuću kakvu žele, nego kupovati gotov objekat.
Zanimljiv je podatak da se na Dedinju više proda kuća nego na Senjaku, koji je po cenama nešto povoljniji, pa je za kuću od 6 ari placa potrebno oko 800.000 evra, rekli su nam u agenciji „Vijana home“.
Još uvek nema porasta cena na levoj obali Dunava
Iako most preko Dunava, koji će spojiti Borču sa Zemunom, polako ulazi u završnu fazu, još uvek se ne oseća povećana potražnja za kućama u naseljima na levoj obali Dunava, kao što su Borča, Kotež, Krnjača, potvrdili su nam u ageciji „Gordon“. Takođe, promene nema ni kada su cene u pitanju, a kupci se uglavnom interesuju da li je teren močvaran, da li ima podzemnih voda, kao i da li je rešena gradska kanalizacija, što je u ovom delu Beograda još uvek veliki problem.
Za novoizgrađenu kuću od 450m², na Zrenjaninskom putu, koja je uknjižena i poseduje etažno grejanje potrebno je izdvojiti oko 160.000 evra. Takođe, sve više se prodaju i „horizontale kuća“, odnosno jedan sprat, ali one kupcima nisu interesantne. Tako je na levoj obali dunava u Borči u Centru 3 za sprat kuće u staroj gradnji, od 100m² potrebno izdvojiti oko 80.000 evra, dok će u Borča Gredi takva kupovina biti povoljnija. Međutim, za kuću u Centru 3, po ceni od oko 70.000 – 80.000 evra moguće je kupiti i čitavu novoizgrađenu kuću, površine oko 100 kvadrata, koja poseduje garažu, struju, vodu i kanalizaciju. Naravno, niža cena kuća, ukazuje i nezavršen postupak legalizacije, pa su uglavnom zbog toga cene šarenolike i različite.
Slična situacija je i u skoro svim perifernim delovima grada, naročito Malom i Velikom Mokrom Lugu, kao i Kaluđerici, gde se velike spratne, čak i uknjižene, kuće mogu kupiti po cenama od oko 50.000 - 60.000 evra pa naviše. Naravno ukoliko objekat nije u procesu legalizacije cene su veoma često i povoljnije. Skuplje kuće nalaze se u porodičnom beogradskom naselju Mirijevu, gde cena uknjiženih spratnih kuća, većih kvadratura, veoma često prelazi 100.000 evra.
Bežanijska kosa - uvek atraktivna za kupovinu kuća
Potražnja za kućama na ovoj lokaciji je skoro svakodnevna, rekli su nam u beogradskoj agenciji „Akropola“. Dobra gradnja, tipske kuće, sa odličnim rasporedom prostorija je ono što kupci žele, pa zbog toga i najviše traže ovaj deo grada. Njihova cena se zavisno od kvaliteta gradnje, kao i da li su uknjižene ili ne, kreće od oko 150.000 evra pa naviše. Cena kvadrata u ovom delu Beograda nije u većem padu, pa se tako i pre oko dve, tri godine, kao i sada ovde mogla kupiti kuća i za 600.000 evra, naveli su nam u ovoj agenciji.
Crvene karingtonke, čuvene kuće u ovom delu grada, sa kvadraturom od oko 170m², mogu se kupiti po ceni od oko 170.000 evra. „Kupcima se više isplati da kupe kuću od stotinak kvadrata, nego stambenu jedinicu, jer za istu sumu novca umesto trosobnog stana, dobiće mnogo veću nekretninu, ali i dvorište“, naveli su nam u agenciji. Zbog toga su u najvećem broju kupci mlađi, porodični ljudi, kojima je potreban komfor za odrastanje njihove dece.
Nedaleko od Bežanijske kose, nalazi se i naselje Ledine u kome se mogu pronaći dosta povoljnije kuće, pa se već za oko 50.000 evra može naći novija kuća od 100 kvadrata. Međutim, više od polovine ovog naselja čeka na legalizaciju, pa se kupci najčešće zbog toga i dvoume kada požele da ulože novac u kuću u ovom delu grada.
Predlog zakona o legalizaciji čeka skupštinsko razmatranje
Proces legalizacije u Beogradu još uvek traje i ovih dana se, kako je ministar građevinarstva i urbanizma Velimir Ilić najavio, očekuje da će se na dnevnom redu skupštinskog zasedanja naći i Predlog zakona o legalizaciji, koji bi trebao da olakša i ubrza čitav postupak.
Dakle, interesovanje potencijalnih kupaca za kuće postoji na skoro svim lokacijama u Beogradu, ali se generalno završi malo prodaja. Svakako najveći problem je to što kupci imaju strah od kupovine neuknjiženih i nelegalizovanih objekata, pa se u agencijama nadaju da će nakon završene legalizacije doći i do porasta prodaje kuća.
Brzo i jednostavno pronađite uknjiženu kuću
Kako bi vam potraga za kućom, bez obzira na grad, bila olakšana, ukucavanjem željene lokacije na sajtu www.halooglasi.com/nekretnine nakon otvaranja liste oglasa, uz pomoć dodatnih filtera sa leve strane, možete, između ostalog, izabrati da gledate oglase samo za one kuće koje su uknjižene. Na taj način ćete sebi olakšati, ali i ubrzati čitav proces kupovine kuće.
Izvor: Halo oglasi