Uvedeno elektronsko podnošenje zahteva za katastar
Šalter u katastru koji je godinama važio za jedan od najomraženiji u Srbiji i ispred kojeg je čekanje u redu znalo da se oduži, promenio je ovaj status i to zahvaljujući uvođenju novog servisa, takozvane elektronske pisarnice "RGZ eGateway". “Halo oglasi nekretnine” su se raspitali šta to znači za građane i državu, kao i kojom dinamikom će biti moguće obaviti sve poslove u katastru, ali ovoga puta iz svog doma, putem računara.
Od početka 2016, pored brojnih promena, uvedena je elektronska pisarnica za elektronsko podnošenje zahteva za izdavanje lista nepokretnosti, kopije plana i kopije plana vodova, koja ima najmanje po jednu dobru stranu i iz ugla građana i iz ugla države.
Kraj čekanja u redu na šalterima?
Redovi ispred šaltera u katastru u Srbiji bili su nadaleko poznati i mnogi su u šali govorili da moraju da uzmu dane godišnjeg odmora kako bi strpljivo dočekali svoj red i obavili posao.
Moglo bi se reći da je e-pisarnica građanima skratila vreme za dobijanje neophodne dokumentacije, te da će oni koji su ranije već imali posla sa katastrom, sada, moći da odahnu.
Od januara ove godine, koji god zahtev i posao građani da imaju da obave u Republičkom geodetskom zavodu, to će moći da učine od kuće preko interneta. Moći će i dalje sve da obave i na šalteru u katastru, ali u elektronskoj formi.
Takođe, aplikacija "RGZ eGateway" treba da omogući bezbednu razmenu poruka i podataka, kao i integraciju portala eUprave sa sistemima - RGZ Pisarnica, e-Građevinska dozvola, e-Plaćanje i IS Trezor. Dakle, sve službe Republičkog geodetskog zavoda, na celoj teritoriji Srbije, biće u mogućnosti da prime elektronske zahteve i elektronskim putem na njih da odgovore.
Bolja kontrola i manje korupcije
Kako je već najavljivano iz Republičkog geodetskog zavoda, e-pisarnica će takođe omogućiti i pregled ko je i kada podneo zahtev, ko ga je obrađivao, kada je završen, videće se još i koliko je vremena bilo potrebno da se završi taj predmet, da li je možda nešto nedostajalo...
Elektronska pisarnica bi, kako se očekuje, trebalo da podigne transparentnost rada RGZ na najviši nivo, i da ga prilagodi evropskim i svetskim standardima u toj oblasti.
Veća transparentnosti uveliko će doprineti i smanjenju korupcije u ovoj oblasti. Glavni izvor korupcije je u svim sličnim institucijama, upravo nerešavanje predmeta, a nadležni koji su predstavljali pisarnicu, potpuno su uvereni da su takvoj praksi stali na put. Takav sporan način rada će, tvrde oni, biti onemogućen.
Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković izjavio je ranije da u katastru nije bilo uhvaćenih na delu, koji su primili mito, ali je uveren da je takva praksa ranije postojala.
“Sporost i neefikasnost sistema su osnova za razvoj korupcije. Iako u katastru nije niko uhvaćen na delu da prima mito niti je prijavljen, jasno je da korupcije ima. Svi sve znaju, zna se cena, znaju se ljudi koji to rade... Uvođenjem e-pisarnice sigurno ćemo mnogima ukinuti dodatne prihode, zato je i bilo dosta opstrukcija i kočenja da se konačno krene s ovim sistemom“ – izjavio je on.
Kad vam nešto nije jasno – pitajte zaposlene
Neposredno pred pokretanje e-pisarnice, Republički geodetski zavod testirao je taj projekat kako se ne bi dogodilo da se, kad sistem profunkcioniše, pojave greške i uoče nedostaci.
Nije samo sistem prolazio kroz probe i provere, već je RGZ organizovao i obuku zaposlenih da bi znali da taj sistem i koriste. Zaposleni će biti na raspolaganju građanima i moći će da ih upute na koji način se i šta popunjava.
RGZ je organizovao obuku za zaposlene iz cele Srbije, koji, na tim obukama, obrađuju dokument, kače PDF i dokument se preko servisa potpisuje, pa stranka dobija elektronski potpisani dokument.
Obuka za zaposlene u službama katastra traje tri dana, od čega se jedan dan obučavaju administratori službi, a jedan dan administratori iz RGZ-a.
U Srbiji ima ukupno 170 službi katastra, a najmanje će toliko biti i polaznika obuke, s obzirom da iz svake službe mora da bude najmanje jedan predstavnik.
Pristup ovom servisu se nalazi na sajtu Republičkog geodetskog zavoda, u delu „Elektronsko podnošenje zahteva“.
A koliko ste vi čekali u redu?
U 2014. godini prema istraživanju koje su sproveli NALED i američki USAID o čekanju u redovima katastar je bio ubedljivo najlošiji, jer se u redu čekalo 61 minut, dok je drugo mesto pripadalo Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, na čijim se šalterima u proseku čekalo 55 minuta. Nadamo se da će ova nova funkcionalnost doprinetu drastičnom smanjenju ovog proseka, kada je katastar u pitanju.