Uvođenjem notarijata smanjen broj sporova u vezi sa nekretninama
Intervju: Predsednik Javnobeležničke komore Miodrag Đukanović
19.5.2015.
Kada je reč o nekretninama, koje sve poslove gradjani moraju da obave kod notara?
Izmenama i dopunama Zakona o javnom beležništvu iz januara 2015. znatno je sužen broj ugovora koji se sačinjavaju isključivo u formi javnobeležničkog zapisa. To su sada ugovori o raspolaganju nekretninama poslovno nesposobnih, sporazum o zakonskom izdržavanju, ugovori o hipoteci i založne izjave ako sadrže izričitu izjavu volje obaveznog lica da se na osnovu te izjave može, po dospelosti obaveze, neposredno sprovesti prinudno izvršenje.
A ostali ugovori o nekretninama?
Za sve ostale ugovore o prometu nekretnina, iz porodičnog zakonodavstva i iz Zakona o nasleđivanju, predviđena je mogućnost solemnizacije. To znači da ugovor može da sastavi neko drugi, ali ga notar mora solemnizovati, odnosno pravno potvrditi tu nejavnu ispravu. Time je strankama omogućeno da i same sastave ugovor i solemnizuju ga kod notara.
Za koje još poslove se građani mogu obratiti notarima?
Pored potvrđivanja nejavne isprave ugovora o kupoprodaji nekretnina, o poklonu, doživotnom izdržavanju, razmeni nekretnina, deobi bračne imovine, kod javnog beležnika mogu se overiti i založne izjave, brisovna izjava, saglasnost supružnika, različita punomoćja koja se odnose na nekretnine. Takođe, pored solemnizacije naslednopravnih ugovora, poput onih o doživotnom izdržavanju, o ustupanju i raspodeli imovine za života, moguće je kod notara sačiniti i testament, overiti nasledničku izjavu, punomoćje za zastupanje u ostavinskom postupku…
Koliko košta usluga notara ako je ugovor sastavljen drugde, odnosno ako je reč o solemnizaciji?
Za solemnizaciju ugovora o kupoprodaji nekretnine koji sami sačine, a čija je vrednost pravnog posla 4.207.000 dinara (35.000 evra), nagrada javnog beležnika je 15.120 dinara, dok je sudska taksa ranije iznosila 23.170 dinara. Za vrednost posla od 8.414.000 dinara (70.000 evra) nagrada za notara iznosi 25.920 dinara, dok je sudska taksa iznosila više od 33.670 dinara. Za vrednost posla od 12.051.220 dinara (100.000 evra), nagrada iznosi 30.240 dinara, a sudska taksa je iznosila 39.070 dinara.
Ima li izuzetaka, olakšica…?
Javnobeležničkom tarifom su propisane olakšice pa, recimo, lica sa invaliditetom, deca bez roditelja, primaoci socijalne pomoći, plaćaju polovinu iznosa nagrade. A visina nagrade zavisi od vrste i vrednosti pravnog posla. Od početka rada notara, nekoliko puta je smanjivana.
Na koji način notar kontroliše ugovore u vezi sa nekretninama?
Prilikom solemnizacije, javni beležnik proverava da li je predmetna nekretnina upisana u listu nepokretnosti, pa ako nije, da bi overio ugovor, traži na uvid sve isprave koje će dokazati pravni kontinuitet do osobe koja je upisana u listu nepokretnosti, dakle, neophodan je pravni osnov sticanja. Zatim, ako je nekretnina stečena u braku, neophodna je i saglasnost supružnika za raspolaganje i opterećenje nekretnine. Proverava se takođe i da li je ona bila predmet pravnog prometa uvidom u sistem za registrovanje prometa nepokretnosti, čime se sprečavaju duple prodaje istih stanova. Zato je uvođenjem notarijata, smanjen broj sporova vezano za nekretnine.
Šta se još proverava, bez obzira na vrstu ugovora?
Prilikom sačinjavanja javnobeležničkog zapisa ili solemnizacije, notar je dužan da ispita da li stranke imaju pravnu i poslovnu sposobnost za preduzimanje tog pravnog posla, kao i da li su ovlašćene da preduzmu taj posao. Takođe, dužan je da ispita i da li je posao uopšte dozvoljen.
Kako je, nakon višemesečne rasprave, rešeno pitanje podele nadležnosti sa advokatima?
Nadležnost advokata i beležnika je suštinski različita, jer advokati pružaju pravnu pomoć, a notari obavljaju javna ovlašćenja poput sastavljanja javnobeležničkih zapisa, potvrđivanja privatnih isprava, overe potpisa, te depozitne poslove… Ti poslovi su različiti i nisu konkurentni.
A koja su preklapanja nadležnosti sa sudovima?
Prema Zakonu o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa, overava ih javni beležnik, ali je takođe predviđeno da do 1. marta 2017. godine građani mogu po svojoj slobodnoj volji taj posao da obave i u sudu ili opštinskoj upravi. U gradovima i opštinama za koje nisu imenovani javni beležnici, jedino u sudovima i opštinskim upravama i mogu, za sada, da obave taj posao.
A poslove vezano za nekretnine?
Punomoćja, izjave i saglasnosti koje se odnose na nepokretnosti, i do marta 2017. godine, moraju biti overene kod javnog beležnika.
Izvor: Halo oglasi