Važni koraci prilikom iznajmljivanja stana
Iznajmljivanje stanova tokom studiranja (I deo)
20.9.2012.
Vaša potraga za željenom nekretninom, u kojoj ćete stanovati tokom studiranja, sigurno je već uveliko u toku ili se možda i privodi kraju, jer oktobar i početak nove školske godine samo što nisu. Međutim, ako još uvek tragate za stanom koji želite da iznajmite, ne brinite, vremena ima, a olakšavajuća okolnost je i to što ćete pregledom štampanog izdanja ili posetom sajta Halo oglasi nekretnine u mnogo čemu sebi olakšati ali i ubrzati čitav posao, bez obzira u kom gradu Srbije da se nalazite.
Nakon što pronađete stan koji vam se dopada, morate znati da nije dovoljno samo dati pare stanodavcu i početi sa raspakivanjem stvari. Ukoliko ne obratite pažnju na nekoliko osnovnih stvari, život podstanara može doneti dosta poteškoća, pa ćemo vam predstaviti šta sve morate znati i na šta obratiti pažnju, kada je u pitanju zakup stana.
Plaćanje članarine, provizije i depozita
Iznajmljivanje nekretnine zahteva određene troškove, sa kojima ćete se suočiti već tokom potrage za stanom. Tako vam se na samom početku, može dogoditi da naiđete na neku nekretninu koju je oglasila jedna od agencija u tom gradu i koja će od vas možda zahtevati i plaćanje članarine, kako bi vam pokazala određeni stan ili kuću. Ako vam se ovakva situacija dogodi, savetujemo vas da tu agenciju izbegnete. Naime, nije usamljen slučaj da veliki broj ljudi daje članarinu agenciji za nekretnine, kako bi im ona pronašla stan ili kuću za izdavanje, a nakon toga ne obavi svoj posao, tj. ne pronađe nekretninu, a novac zadrži.
Naravno, danas je situacija na tržištu mnogo bolja i takve agencije su u manjini, a vam mi predlažemo da se svakako odlučite za onu agenciju koja vam neće tražiti plaćanje članarine, već ćete platiti samo agencijsku proviziju i to tek nakon obavljenog posla. Dakle, ukoliko vam agencija pronađe stan i vi se odlučite da baš njega iznajmite, tek onda je pravilo da vi kao zakupac platite agenciji proviziju za završen posao, a ona uobičajeno iznosi 50 odsto od prve kirije. To znači da ukoliko je kirija za stan koji želite da iznajmite 180 evra, platićete agenciji proviziju u visini od 90 evra.
Pored agencijske provizije, na početku je potrebno izdvojiti i novac za plaćanje depozita stanodavcu, koji je uglavnom garancija da ćete iznajmiti stan, ali i način da se stanodavac obezbedi ukoliko se u stanu napravi neka šteta ili ako nakon vašeg napuštanja stana ostanu neplaćeni računi. Takođe, depozit služi i kao novac kojim će vlasnik stana, nakon vašeg napuštanja i prestanka iznajmljivanja, okrečiti i srediti čitav stan. U svakom slučaju predlažemo vam da se detaljno za vlasnikom dogovorite oko ovog novčanog izdatka, kada je izdavanje u pitanju, jer su zahtevi često različiti. Takođe, dogovorite se i na koji način ćete plaćati kiriju, većini stanodavaca odgovara mesečno plaćanje, mada ima i onih koji traže novac i za nekoliko meseci unapred.
Pre zakupa, pogledajte nekretninu
Nakon upoznavanja sa svim troškovima sa kojima ćete se susresti kada je u pitanju iznajmljivanje stana, morate obratiti pažnju na još nekoliko važnih koraka. Pre svega, prvo i osnovno pravilo kod iznajmljivanja stanova jeste, da pre samog zakupa, obavezno ugovorite termin sa stanodavcem kako biste mogli da pregledate željeni stan ili kuću. Ovaj momenat je veoma važan i mnogi podstanari greše kada reše da se usele u stan bez prethodno detaljnog razgledanja, jer je to vaše pravo kao i dužnost stanodavca.
Proverite pravnu dokumentaciju
Prilikom prve posete stanu, savetujemo vam da od stanodavca tražite svu neophodnu dokumentaciju koja se tiče te nekretnine, kako biste se uverili da je on zaista i vlasnik, jer nisu usamljeni slučajevi da osobe koje izdaju stanove nisu vlasnici već se samo tako predstavljaju. To se naročito dešava kada se vlasnici stanova nalaze u inostranstvu, pa u njihovo ime rođaci ili prijatelji izdaju njegov stan. Ovo je zakonski dozvoljeno, ali se tada mora posedovati punomoć kao dokaz, koji mora biti overen u sudu. Zbog toga je prilikom pregleda dokumentacije neophodno tražiti i ovaj dokument, ako vam se učini da nešto nije u redu. U Udruženju podstanara savetuju da, ako stanodavac počne da odlaže dan kada će vam pokazati punomoć, odmah odustanete od zakupa, jer očigledno je da to i ne želi da uradi.
Zapišite sve nedostatke i oštećenja u stanu
Nakon što ste se uverili da je pravna strana željene nekretnine korektna i ispravna, nemojte se ustručavati već detaljno pogledajte i u kakvom se stanju nalazi stan, posebno uređaji, stolarija, parket, zidovi, bojler... Tom prilikom imate pravo da stanodavcu ukažete na sve nedostatke, jer morate znati da samo ako se kvarovi utvrde pre zakupa, za njih je odgovoran stanodavac. Ukoliko se zakupi stan i tek onda uvidi kvar, u većini slučajeva vlasnik ili ovlašćeno lice neće hteti da prihvati vašu zamerku, jer će smatrati da ste imali dovoljno vremena da sve pogledate i proverite. Naravno, postoje i oni stanodavci koji će vam izaći u susret i platiti sve ono što se u stanu naknadno pokvarilo, čime nećete imati nikakvih dodatnih troškova.
Obavezno sklopite Ugovor o zakupu
Poslednji, ali možda i najvažniji korak prilikom iznajmljivanja stana jeste sklapanje Ugovora o zakupu, za koji se u Zakonu o stanovanju izričito naglašava da se on zaključuje u pismenoj formi. Ovo je stvar koju mnogi podstanari ne znaju, pa pristaju da stan zakupe na osnovu usmenog dogovora, što vam mi nikako ne savetujemo. Takođe, to što će vlasnik stana napraviti i potpisati ugovor sa vama ne znači da on mora da plaća porez, već će time samo zaštititi sebe i svoju nekretninu. Porez se plaća samo ukoliko se taj uguvor overi u sudu, jer će tada sud jedan primerak proslediti poreskoj upravi. Zbog toga je sklapanje pismenog ugovora važan kako za stanodavca, tako i za vas jer je to jedini način da se zaštitite od neočekivanih i iznenadnih događaja.
U Udrženju podstanara naglašavaju da je najbolje i najpravilnije kupiti dva primerka tipskog ugovora koji se može naći u svakoj knjižari, tako da obe strane imaju po jedan. Ovaj ugovor nije neophodno overavati u sudu, čime se štedi na taksi za overu, već je dovoljno prisustvo dva punoletna svedoka kao i njihovi potpisi, na taj način ugovor dobija snagu sudski overenog ugovora. Takođe, predlažemo vam i da prilikom sklapanja Ugovora o zakupu stana razmenite i fotokopije ličnih karata, jer će vam to u budućnosti skratiti postupak pronalaženja vlasnika, ako dođe do nekih komplikacija.
Takođe, ono što mnogi podstanari ne znaju, naročito oni koji prvi put dođu u veliki grad i iznajme stan, jeste to da prilikom potpisivanja Ugovora o zakupu može da se napravi i Zapisnik o primopredaji stana u kome ćete navesti sve one nedostatke koji se nalaze u stanu. Ovo je naročito važno kod nameštenih stanova, gde su oštećenja nameštaja veoma česta, pa je važno odmah to sve naglasiti stanodavcu.
Važni koraci prilikom iznajmljivanja stanova
· Plaćanje članarine agencijama nije obaveza
· Zakažite termin kada ćete pogledati nekretninu
· Poverite pravnu dokumentaciju stana
· Zapišite sve nedostatke i oštećenja u stanu
· Sklopite Ugovor o zakupu stana
· Napravite Zapisnik o primopredaji stana
· Ako je stan pronašla agencija, platiti agencijsku proviziju
· Ako je potrebno platite stanodavcu depozit
Ako obratite pažnju na sve ove korake koje smo vam naveli, nećete imati skoro nikakvih problema kada je iznajmljivanje stana u pitanju, čak i onda kada ste prvi put u Beogradu ili nekom drugom velikom gradu u Srbiji, gde se nalazi vaš fakultet.
Izvor: Halo oglasi