Velika potražnja za stambenim i poslovnim objektima nastaviće se i 2023.
Tokom 2022. godine u Srbiji je zabeležena rekordna potražnja stambenih, poslovnih i logističkih prostora, a stručnjaci za nekretnine ocenjuju da će se ova pojava nastaviti i tokom naredne godine. Rast potražnje za pomenutim prostorima javlja se kao posledica rusko-ukrajinskog rata, povećanja cena energenata i životnih potrepština, ali i kao posledica inflacije. Još jedna značajna činjenica jesu i uslovi na radnom mestu, pa se pojedine firme odlučuju da zaposlenima obezbede različite prostore za rad kako bi se očuvala njihova produktivnost.
S druge strane velike firme se neretko odlučuju za iznajmljivanje stanova ili većih stambenih prostora u kojima će boraviti njihovi zaposleni iz drugih država. Pored stambenih prostora veće korporacije sve češće iznajmljuju prostrane poslovne prostore, jer im je cilj da stvore korporativnu jedinicu u kojoj će zaposleni biti usredsređeni jedni na druge.
Porast potražnje za poslovnim prostorom ogleda se i u činjenici da je u toku izgradnja ovakvih vrsta objekata u iznosu od 200.000 kvadratnih metara i to samo na teritoriji Beograda. Cene ne miruju ni kad je u pitanju izgradnja poslovnih i logističkih objekata, a njihov porast praćen je različitim uslovima – prilivom velikog broja stranaca, koji dostiže skoro 100.000, podizanjem stambenih kredita i visokim cenama iznajmljivanja stanova. Rast cena građevinskog materijala još jedan je od faktora koji utiču na porast cene iznajmljivanja ali i kupovine stambenih i poslovnih objekata.
Rast cena nekretnina jasno je uticao i na porast kamatnih stopa, pa su i one dovedene do vrhunca. Iz banaka, koje posluju u Srbiji ističu da bez obzira što je u toku porast kamatnih stopa, to neće uticati na redovnu otplatu kredita, kao ni na pad potražnje za nekretninama. Kako kažu, tokom 2023. godine može se očekivati da će banke biti strožije kad je u pitanju odobravanje kredita, a zbog rasta euribora krediti će biti malo skuplji. Takođe, prema njihovim rečima to neće značajno uticati na potražnju za stambenim i poslovnim prostorima.
Značajna činjenica jeste i da se u Beogradu 70 odsto stanova kupi iz ličnih sredstava, a prema istraživanju domaćih banaka u Beogradu se u toku jedne godine proda oko 20.000 stanova. Iako se čini da je ovaj broj i više nego dovoljan, on je jako mali s obzirom da se govori o gradu koji ima dva miliona stanovnika. Da li će neko kupiti stan za lične potrebe ili potrebe svoje firme zavisi prvenstveno od posla kojim se bavi i finansija sa kojima raspolaže, pa su kupci najčešće zaposleni u oblasti IT industrije.
Opremanje i lokacija poslovnog prostora
Kada je reč o opremanju poslovnog prostora vlasnici firmi se neretko odlučuju i za keš kredite kako bi kupili svu potrebnu opremu za svoju firmu. Između ostalog tu su kupovina nameštaja, sredstava za rad kao što su kompjuteri, štampači i ostale radne mašine i sl.
Cena iznajmljivanja i kupovine poslovnog prostora uslovljena je njegovom lokacijom. Istraživanja su pokazala da su najskuplji poslovni prostori bliži centru Beograda, ali i poslovni prostori na Novom Beogradu, koji su na poziciji blizu biznis centra. Poslovni prostori su na tim lokacijama dvostruko skuplji za iznajmljivanje nego na ostalim delovima Beograda.
Za iznajmljivanje poslovnih prostora najviše se odlučuju inostrane firme, koje žele da posluju na više lokacija, pa je neretka pojava da imaju više svojih filijala na području jednog grada. U jednom takvom sistemu lokacije zaposlenih su podeljene po sektorima, pa svaki sektor ima različitu adresu poslovanja.
Tokom 2022. zabeležen je i porast broja domaćih firmi koje se odlučuju za to da zaposleni budu na različitim lokacijama. Smatra se da je ovakav način rada bio zastupljen tokom pandemije korona virusa, kada je ograničen broj zaposlenih mogao da bude na radnom mestu, a kasnije je većina firmi usvojila ovaj model poslovanja.
Poslodavci koji žele da pronađu adekvatan poslovni prostor moraju da se naoružaju strpljenjem ali i finansijama s obzirom da će porast potražnje za takvom vrstom objekata biti u porastu i tokom 2023. a smanjenje potražnje nije ni na vidiku.
Iz banaka Srbije najavljuju da su spremni da pruže finansijsku podršku za razvoj različitih vrsta privrede i biznisa, kao i da je 20 odsto finansijskog fonda uloženo u izgradnju ili renoviranje, pa je to dobra prilika za investitore i kapital.
Potražnja za logistikom je u porastu tokom poslednje dve godine, jer su kompanije nastavile sa ulaganjem u toj oblasti. Ova pojava značajno utiče i na povećanje cene stambenih nekretnina, napominju iz domaćih banaka. Kako navode, banke su spremne da svoje kredite koncipiraju tako da zaštite klijente i samu banku bez obzira što je sada teže finansirati određene projekte nego što je to bilo prethodnih godina.
Bez obzira što su cene nekretnina blizu „pika“ na vidiku je porast potražnje za stambenim i poslovnim objektima i tokom 2023. godine, a nameće se pitanje – hoće li ih biti dovoljno za sve?