Veliko poskupljenje najma nekretnina pogodiće najviše studente
Veliki rast cena nekretnina zabeležen je tokom poslednjih nekoliko godina, a sudeći po trenutnom stanju na tržištu novonastala situacija je u najvećoj meri pogodila studente. Upravo zbog mladih i njihovih obaveza na fakultetima cene su najviše u periodu od sredine avgusta do sredine oktobra.
Cena zakupa formira se na osnovu istih ili sličnih ponuda, opremljenosti stana, starost zgrade, lokacije i infrastrukture okruženja. Ubedljivo su najskuplji manji stanovi, a najtraženiji su zbog niskih mesečnih troškova.
Za prosečan stan od približno 50 kvadratnih metara ranije je trebalo izdvojiti do 250 evra mesečno, dok je sada cena istog stana blizu 400 evra u proseku. U Beogradu je gotovo nemoguće naći stan za koji je potrebno mesečno izdvojiti 200 ili manje evra. Neke od tih „jeftinijih“ varijanti mogu se pronaći u Kumodražu, Kaluđerici, Železniku, Batajnici ili Krnjači. Iz agencija navode da je najveći problem što roditelji žele da im deca žive u blizini fakuteta, koji su u većini slučajeva u centru grada, a to povećava cenu zakupa.
Rast cena zabeležen je u svim delovima grada, bez obzira da li se radi o staroj ili novoj gradnji. U proseku stanovi oko 60 kvadratnih metara koštaju od 400 do 600 evra i to kada su u pitanju Palilula, Vračar ili Novi Beograd. Cene se kreću i do 5.000 evra, koliko je jedan četvorosobni penthaus na Dedinju.
Sa početkom rata u Ukrajini došlo je i do velike migracije stanovništva, te je dosta Rusa i Ukrajinaca utočište pronašlo u Srbiji. Kako se oni u većoj meri odlučuju za iznajmljivanje, a ne kupovinu stanova to govori da ne planiraju da se zadržavaju u našoj zemlji. Za nekretnine su spremni da izdvoje veliku sumu novca, što pravi pometnju na domaćem tržištu. Stanovi poskupljuju u rekordnom roku, pa ljudima treba objasniti da je za par meseci došlo do velikog rasta cena.
Kako je u ostalim gradovima?
Rast cena zakupa nekretnina u Beogradu uslovio je i druge gradove, te je i u njima došlo do velikih promena.
Kada je u pitanju Užice, pored rasta cene građani se suočavaju sa malom ponudom, a kako u najvećoj meri stanove iznajmljuju studenti oni često odbijaju da napuste stan, kako ga ne bi „izgubili“ tokom letnjih meseci.
Slična situacija je i u Subotici, gde je najveća potražnja za jednoiposobnim stanovima, a na cenu utiče više faktora, poput lokacije i opremljenosti. Za nameštenu garsonjeru u ovom gradu mesečno je potrebno izdvojiti od 130 do 150 evra, dok se dvosoban stan može naći za 150 evra i više.
U Zrenjaninu stanarine se kreću od 100 do 300 evra u zavisnosti od veličine i opremljenosti stana.
Kragujevac je grad posebno privlačan studentima, pa se stan može iznajmiti i za 100 evra, u udaljenijem delu grada. U Šapcu vlada najveća potražnja za malim, ali sređenim stanovima, jer su kirije tokom proteklih godina porasle za 50 odsto.
U Nišu stanodavac vam mesečno može tražiti od 100, do 1.200 evra. Nišlije takođe imaju priliku da ugoste Ruse, Beloruse i Ukrajince, čiji je priliv sada manji u poređenju sa periodom kada je počeo sukob u Ukrajini.
Iznajmljivanje nekretnina u Novom Sadu poslednjih meseci postalo je pravi luksuz. Za stan od 60 kvadrata u centru grada treba da izdvojite oko 500 evra, dok se duplo manji stan može pronaći i za 200 evra mesečno.
Na našem tržištu zabeležen je veliki porast cena, pa nam ostaje da vidimo hoće li se trend opadanja cene nekretnina, koji je zabeležen u Sjedinjenim Američkim Državama i Nemačkoj „preseliti“ i kod nas.