Zamenite elektro i vodovodne instalacije kada renovirate stan
Kompletno renoviranje stana podrazumeva više faza, a kad stignete do one u kojoj bi trebalo dovršiti električarske poslove, obaviti vodoinstalaterske zahvate i izlepiti pločice u kuhinji i kupatilu, negde ste na sredini ukupnog posla. Svaki od ovih „poslića“ može da traje po nekoliko dana, a troškovi se mogu nakupiti gotovo na 1.000 evra. Zavisi najviše od vas i vaših prohteva.
Ako ste se već upustili u renoviranje stana i pratite nas poslednjih nekoliko brojeva, to znači da ste do sada završili grube radove, te da je sada red da završite i lepljenje pločica u kihinji i kupatilu, električarske i vodoinstalaterske poslove. Serijal koji su Halo oglasi nekretnine spremili za vas, provešće vas kroz kompletno renoviranje vašeg životnog prostora. Ovaj broj je rezervisan za vodoinstalaterske i električarske poslove, kao i keramiku, koja dolazi nakon menjanja instalacija.
Električarski poslovi
Radovi na elektro instalacijama, kad završite rušenje zidova i eventualno postavljanje, tj izgradnju novih, se izvode tako što se postavljaju kablovi u zid i razvlače se do mesta gde ćete montirati prekidače i utikače, odnosno rasvetu. Kad se stan omalteriše može kompletno da se poveže, ali da se ne pusti struja još. To se radi tek kad se završe molerski radovi, kad se okreči stan, montiraju se prekidači i utikači, sijalice, lusteri.
Ovlašćeni serviser Ilija Tepavac iz firme City elektro objašnjava da vodovodni radovi i struja počinju pre malterisanja, a završavaju posao tek kad se završi malterisanje i krečenje.
„Električar dolazi među prvima, a odlazi među poslednjima“, rekao je Tepavac i dodao da posao traje tri do pet dana, dok sitni električarski poslovi mogu da se obave i za jedan dan.
Naplata posla zavisi od firme, jer, kako je rekao, neko naplaćuje po sijaličnom mestu, neko pogleda stan i oceni. Ali, cena najviše zavisi od toga šta konkretno hoće vlasnik stana, da li menja kompletne osigurače, na stan od 60 kvadrata, za ovu vrstu posla potrebno je oko 300 evra. Za one koji imaju posebne želje, pa na primer žele ugradnu rasvetu, cena može biti i oko 100 do 150 evra viša.
Vodoinstalaterski poslovi
Paralelno sa dolaskom električara, planirajte i dolazak vodoinstalatera koji bi vam sredio kupatilo, zamenio dotrajale cevi i eventualno izveo vodu i do nekih drugih delova stana, gde je to moguće. Ovi radovi mogu da traju nekoliko dana, a najviše zavise od toga da li je potrebno rušiti deo zida, da li kod komšija ima curenja i slično. Ovo je jako osetljiv posao jer nestručan posao i loša montaža može dovesti do kasnijih posledica- curenja vode ili pucanja, pa dobro obratite pažnju kome ćete prepustiti ovaj deo prilikom renoviranja stana.
Trend se i u ovom poslu promenio, pa sad retko ko radi metalnim cevima, koriste se plastične cevi koje su dugotrajnije i manje podložne oštećenju, odnosno korodiranju što je glavni nedostatak metalnih. U unutrašnjosti Srbije, na primer, da vam vodoinstalater završi svoj deo posla u kupatilu, može da košta od 10.000 dinara, a u Beogradu su cene više pa je startna oko 20.000 dinara.
Neke firme kompletne usluge sa svojim materijalom, pvc cevi i kanalizacija, naplaćuju od 200 do 300 evra.
U firmi Duca vodoinstalater, nisu želeli da pričaju o ceni, jer se to, kako su rekli, formira na licu mesta zavisno od situacije i obima posla. Oni su za Halo oglasi nekretnine objasnili da je najbitnije u njihovom domenu da se postave cevi i da podni sliv u kupatilu bude najniži u stanu.
„Imali smo više situacija da postave vrata i da onda kažu nama da odradimo posao, a to je pogrešno i otežava nam“, rekli su nam u toj firmi uz objašnjenje da bi trebalo da se prvo odredi visina poda.
Kasnije, objašnjavaju, na ploču se stavlja po pravilu 2-3 centimetara stiropora, pa košuljica (cement i pesak) a zatim se lepi parket ili pločice.
Radovi, kako navode, mogu da traju tri-četiri dana u najboljem slučaju.
Keramičarski poslovi
Postavljanje pločica u kupatilu i kuhinji su posao koji dolazi kad završite elektro i vodoinstalaterske radove. I za ovu vrstu posla potrebno je da odvojite nekoliko dana. Cena ugradnje se kreće zavisno od materijala koji se koristi za ugradnju, pa ako se koristi lepak, to po kvadratnom metru košta od 3,5 do pet evra, a ukoliko ih majstor ugrađuje koristeći beton cena može ići i do osam evra po kvardatu. Skidanje starih pločica je 1-2 evra po kvadratu. Postavljanje na pragovima i stepenicama, kao i završnih lajsni je od 4-6 evra po dužnom metru.
Ono o čemu vi morate voditi računa jeste da li su pločice krive. Ako jesu, kupili ste drugu klasu i tu vam majstor ne može pomoći, on ih ne može ispraviti. Cena samih pločica je od oko 400 dinara po kvadratnom metru pa do nekoliko hiljada dinara. Za taj novac kupujete domaće pločice u drugoj klasi, a ako vas zanimaju kvalitetnije italijanske, one koštaju od oko 1.800 dinara za kvadratni metar pločica.