Zapisnik o primopredaji važan kod nameštenih stanova
25.4.2013.
Iznajmiti namešten stan, zahteva mnogo više pažnje i opreznosti, od iznajmljivanja nenameštenih nekretnina. Zbog toga, nije dovoljno samo se dogovoriti sa gazdom oko načina plaćanja, već je potrebno obratiti pažnju na još nekoliko stvari.
Ono što mnogi podstanari ne znaju, naročito oni koji prvi put dođu u veliki grad i iznajme namešten stan, jeste to da prilikom potpisivanja Ugovora o zakupu, koji nikako ne smete preskočiti, možete sa vlasnikom stana napraviti i Zapisnik o primopredaji.
Zapisnik o primopredaji služi da bi se u njemu naveli svi oni nedostaci koje vidite u stanu, pre svega oštećenja na nameštaju, ali i svim ostalim stvarima i uređajima. Na ovaj način će stanodavac biti upoznat unapred sa svim i neće kasnije moći da kaže da ste vi nešto pokvarili, pa samim tim i zahtevati od vas da isto i popravite, tj. platite popravku ili zamenu.
„Nakon što ste se uverili da je pravna strana željene nekretnine korektna i ispravna, nemojte se ustručavati već detaljno pogledajte i u kakvom se stanju nalazi stan, posebno uređaji, stolarija, parket, zidovi, bojler... Tom prilikom imate pravo da stanodavcu ukažete na sve nedostatke, jer morate znati da samo ako se kvarovi utvrde pre zakupa, za njih je odgovoran stanodavac. Ukoliko se zakupi stan i tek onda uvidi kvar, u većini slučajeva vlasnik ili ovlašćeno lice neće hteti da prihvati vašu zamerku, jer će smatrati da ste imali dovoljno vremena da sve pogledate i proverite. Naravno, postoje i oni stanodavci koji će vam izaći u susret i platiti sve ono što se u stanu naknadno pokvarilo, čime nećete imati nikakvih dodatnih troškova“, objasnio je advokat i zastupnik Udruženja podstanara „Velegrad“, Mirko Mirković.
Važno je naglasiti da se, za razliku od Ugovora o zakupu, Zapisnik o primopredaji stana ne može kupiti u knjižari, ali ga isto tako ne morate ni samostalno praviti, već ga jednostavno možete pronaći i preuzeti sa sajta Udruženja podstanara „Velegrad“, u rubrici „Priručnik za podstanare“.
Kako bi Zapisnik bio validan, advokat Mirko Mirković, savetuje da dokument overite u sudu ili opštini, a ako stanodavac to odbije, onda je dovoljan potpis dva punoletna lica – svedoka, sa obaveznim upisom JMBG iz ličnih karata.
Čak iako iznajmljujete prazan stan, u udruženju podstanara „Velegrad“ savetuju da sve nedostatke navedete u Ugovoru o zakupu stana, dakle nije potrebno praviti Zapisnik o primopredaji, ali je potrebno navesti sve nedostatke u ugovoru i time se zaštiti od eventualnih neprijatnosti.
Izvor: Halo oglasi