Zašto je superzaptivenost zgrade važna?
Energetska efikasnost
14.3.2013.
Kako uštedeti energiju u stanu, naročito tokom hladnih dana, tema je o kojoj smo već nekoliko puta do sada pisali, pa ćemo vam ovom prilikom otkriti i zašto je važno da sama zgrada ili kuća u kojoj živite bude dobro zaptivena.
Svedoci smo da se na samom tržištu beleži sve veća cena energenata, pa je ušteda energije postala prioritet bez obzira na vrstu objekta. Novi zakoni gradnje, između ostalog, donose i nove propise, koji za cilj imaju gradnju energetski efikasnih objekat, pa je dobra zaptivenost novih zgrada sastavni deo energetskog koncepta. Maksimalne uštede energetski efikasnih sistema kao što su moderni sistemi grejanja i kvalitetni prozori, mogu se ostvariti jedino ukoliko je zaptivenost zgrade dobra.
Šta predstavlja zaptivenost?
Za sve vas koji se prvi put susrećete sa ovim građevinskim izrazom, uz pomoć stručnog tima Centar pasivna kuća, predstavićemo vam šta termin znači, kao i koje su njegove najvažnije karakteristike. Naime, kroz šupljine u konstrukciji svake zgrade vazduh struji i na taj način zgrade „dišu“. Taj prolaz vazduha kroz šupljine konstrukcije nije moguće kontrolisati, te često imamo ili previše ili premalo svežeg vazduha. U unutrašnjost zgrade sa vazduhom ulazi zvuk, prljavština i prašina koji u velikoj meri mogu sniziti komfor stanovanja. Kako bi zgrada bila komforna i energetski efikasna neophodno je uzeti u obzir i zaptivenost zgrade. Zaptivenost se izražava brojem izmena vazduha na sat (1/h), a što je najvažnije ona se može meriti i to testom propustljivosti vazduha, poznatijim kao „Blower door“.
Šta je to „Blower door“ test?
„Blower door“ tj. test propustljivosti vazduha je merenje zaptivenosti zgrade na osnovu razlike u pritiscima. Šta to znači u praksi?
Neophodno je najpre napraviti razliku pritisaka u zgradi (podpritisak ili nadpritisak). Po dostizanju određenog pritiska meri se količina vazduha koja je neophodna za održavanje tog pritiska. Ta količina vazduha koja se uduva u prostor izađe nekontrolisano kroz šupljine i procepe u konstrukciji zgrade (spojevi konstrukcije sa prozorima i vratima, kamini…).
Ventilatorom se isisava vazduh iz zgrade i održava se konstantna razlika u pritiscima od 50Pa. Količina vazduha koju ventilator isisa u zgradu ulazi kroz šupljine u konstrukciji. Pri takvoj razlici pritisaka je moguće definisati slaba mesta u konstrukciji pomoću termokamere, anemometra i generatora dima.
U Centru pasivna kuća preporučuju merenje zaptivenosti ovim testom, kada je vazdušno nepropusni sloj još uvek dostupan i moguće je vršiti određene korekcije bez dodatnih troškova. Merenje jedne porodične kuće traje u proseku oko tri sata, a praksa je pokazala da je to investicija koja se veoma brzo isplati.
Za sva detaljna pitanja, kao i kontakt firme koja će uraditi ovakav tekst možete kontaktirati Centar pasivna kuća ili posetiti njihov sajt www.pasivnakuca.rs.
U kakvoj vezi je zaptivenost zgrade sa ventilacijom?
Standardna ventilacija prozorima rezultira lošim kvalitetom vazduha u prostoriji i ogromnim ventilacionim toplotnim gubicima. Dodatni ventilacioni gubici nastaju ulaskom-infiltracijom hladnog vazduha kroz šupljine konstrukcije. Loša zaptivenost zgrade uzrokuje „curenje“ toplote van zgrade i ulaz hladnog vazduha što rezultira neujednačenim površinskim temperaturama, kondenzacijom i pojavom buđi na pojedinim mestima.
Kako bi jedna zgrada bila energetski efikasna neophodno je da se ventilacioni toplotni gubici smanje na najmanju moguću meru, tj. zgrada treba da bude dobro zaptivena, broj izmena vazduha treba biti: n50<3h-1. Kako bi se postigla ova vrednost neophodno je prozore ugrađivati pomoću zaptivnih traka-RAL montaža.
Informišite se na vreme o svemu, pre nego što krenete u proces same kupovine nekretnine, jer je kvalitet onoga što kupujete mnogo važniji od recimo lokacije na kojoj se stan nalazi. Zbog toga je provera koliko je objekat energetski efikasan na prvom mestu, a jedan od najboljih načina da to utvrdite jeste upravo i uz pomoć testa propustljivosti vazduha.
Kada može pomoći „Blower door“ test?
1. Pre kupovine nekretnine treba proveriti tehničko stanje zgrade
2. U fazi pripreme rekonstrukcije treba definisati kritične tačke na kojima će se raditi
3. Po završetku izvođenja radova treba proveriti zaptivenost zgrade u svrhu sertifikovanja
Izvor: Halo oglasi, Centar Pasivna Kuca