Zašto su cene kirija povećane?
Na meti visokih cena našli su se svi koji su početkom ove godine želeli da sebi priušte stan po pristupačnoj ceni. Dolazak rusko-ukrajinskih izbeglica bio je okidač za trend izdavanja stanova po enormno visokim cenama, a stanodavci u Srbiji inostranim državljanima ponudili su stanove po duplo skupljim tarifama. Negativan rast cena odrazio se ne samo na one koji su primorani da u našu državu dolaze kako bi bežali od rata već i za domaće stanare, koji moraju izdvojiti veliku sumu novca mesečno za kiriju.
Stanodavci kažu da su cene stanova posledica poskupljenja energenata i prehrambenih namirnica, pa je veliki broj stanara doživeo da mu se posle deset ili petnaest godina poveća kirija. S obzirom da se plate nisu povećale, sve je manje stanara koji mogu sebi priuštiti stanove po većim cenama. U poslednjih nekoliko meseci neretko se dešava da stanodavci daju prvenstvo stanarima koji su u stanju da kiriju plate više. Čini se da tržište nekretnina postaje licitacija, a u trci za stanom počinje umesto da važi ona stara: „ko pre devojci, njegova devojka“, u praksi se primenjuje pravilo „ko više ponudi“.
Naravno, cena igra najbitniju ulogu, pa ukoliko se stanodavcu ukaže stanar koji je u stanju da mu plati više, neretka pojava je i da se prvobitnom stanaru vraća kapara, kako bi se u stan uselio onaj sa većom ponudom. Na taj način nastaje anarhija na tržištu nekretnina, a u ovoj borbi sve je manje onih, koji mogu da ponude više.
Kako se zaštititi od naglog povećanja kirije?
Uzimajući u obzir trenutnu situaciju najefikasniji način zaštite od povećanja kirije je potpisivanje ugovora na duži vremenski period. „ Pri samom potpisivanju ugovora važno je razumevanje same sadržine istog,“ ističe vlasnik agencije za nekretnine Radojčić Real Estate Group, Stevan Radojčić. Cilj takvog ugovora jeste transparentan i korektan odnos između stanodavca i stanara. Pomenuti dokument je i sigurnost koju stanodavac dobija prilikom boravka u stanu i on ga osigurava da neće doći do naknadnih vrsta uslovljavanja od strane stanodavca.
„Prema pravilima agencija za nekretnine, ugovor na duži vremenski period podrazumeva minimalno trajanje od 2 do 3 godine. Time je stanar obavezan na godinu dana sigurnog boravka u izabranom stambenom prostoru,“ kaže Radojčić. On napominje i da međusobno poštovanje normi sprečava raskid ugovora u uslovnom periodu koji je godinu dana.
S tim u vezi, ukoliko dođe do raskida ugovora otkazni rok za stambene prostore je 30 dana, dok je za poslovne 60 do 90 dana: „ U dogovoru sa stanodavcem formiraju se prethodno pomenuti uslovi pre potpisivanja samog ugovora, na taj način su jasno definisana prava i obaveze stanara i stanodavca,“ napominje Radojičić.
Ugovori imaju svoju dobru ali i lošu stranu: „Jedina manjkavost ugovora jeste što njime nije obuhvaćena konstantna cena stana, pa istu stanodavac vremenom može menjati. Ipak i u takvim slučajevima stanar može ispoštovati otkazni rok, u zavisnosti od trajanja ugovora,“ objašnjava vlasnik agencije za nekretnine Radojčić Real Estate Group.
Kako sprečiti poskupljenje cena stanova?
Poskupljenje osnovnih životnih potrepština, inflacija, povećanje cena energenata i velika konkurencija među stanarima osnovni su faktori koji doprinose povećanju cena stanova. U poslednje dve godine jedan od bitnijih faktora koji utiču na cenu stanova bila je lokacija, pa se podrazumevalo da što je lokacija bliža centru to je i cena stana veća. Sada, gotovo da je „mrtva trka“ između stanova na periferiji i onih u centru grada. Cene su drastično različite, ali se ovoga puta stanovi na periferiji izdaju po cenama za koje su se ranije mogli iznajmiti luksuzni stanovi i to u samom centru Beograda.
Tokom prethodne godine iz Građevinske komore rekli su da se pad cena nekretnina očekuje krajem 2021. godine i stabilizacija početkom 2022. ipak ova očekivanja nisu urodila plodom, prvenstveno zbog rusko-ukrajinskog rata, ali i zbog povećane cene građevinskog materijala. Međutim i razvoj sive ekonomije i nelegalnih poslova su uticali i na rast cena nekretnina. Izdavanje stanova, koji su deo ilegalne gradnje i te kako je uticalo na to da se prilikom izdavanja stana razgovara o ogromnim ciframa.
Agenti za nekretnine gotovo da imaju pune ruke posla kad je u pitanju izdavanje stanova, a njihov zadatak jeste da ubede buduće stanare da je stan adekvatan, ali i da opravdaju cenu koju stanodavac nudi. Upravo visoke cene i prosečnih stanova su ono što otežava agentima za nekretnine da ispred stanara opravdaju i daju valjane razloge zbog kojih se stan izdaje po ponuđenoj ceni.
„ Nažalost, na ovaj loš trend ne mogu uticati agencije za nekretnine, jer cenu isključivo određuje stanodavac, agencije mogu proceniti cenu vrednosti nekretnine i naći adekvatan prostor za stanare, a na kraju važi tradicija ko više ponudi,“ zaključuje Radojičić.
Ukoliko se takav trend nastavi nužno bi bilo da nadležne institucije preuzmu stvar u svoje ruke i da zakonski propišu prava i obaveze stanodavaca i stanara kako bi se nerealno visokim cenama nekretnina stalo na put, kažu stručnjaci.