Zgrade će imati upravnike, a građani veću odgovornost
Život građana koji stanuju u stambenoj zgradi uskoro bi mogao da se promeni, jer će svako ko živi u zgradi morati da se prilagodi pravilima koja propisuje novi Zakon o stanovanju. To sledi čim Skupština Srbije usvoji ovaj zakon koji je trenutno u javnoj raspravi. Kako najavljuju iz nadležnog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI), novi zakon će doneti strože regulisan sistem, ali i transparentniji.
Kako sada stvari stoje, konačno će se u oblast stanovanja zavesti red - zgrade će dobiti upravnike, upravnici će za svoj rad odgovarati skupštini stanara, a upravnika bira vlasnik objekta koji tu odluku opet donoosi na skupštini stanara.
Halo oglasi nekretnine pitali su za vas pomoćnicu ministra u Ministarstvu građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе, Jovanku Atanacković šta se menja po novom Zakonu o stanovanju. Ona je dala odgovore za naše čitaoce, uz ogradu da kako zakon još nije usvojen, postoji mogućnost da dođe do pojedinih izmena u procesu, u odnosu na sadašnji nacrt.
HO: Da li je tačno da će vlasnici stanova moći od lokalne samouprave da traže hitno iseljenje stanara koji ne plaća kiriju ili račune? Da li lokalna samouprava sada dobija veća ovlašćenja?
Atanacković: I sada postoji odredba o hitnom iseljenju iz stana ili zajedničkih prostorija u zgradi u koje se neko bespravno useli. To nije novina i predstavlja jednu od nadležnosti jedinica lokalnih samouprava u oblasti stanovanja. To je regulisano Zakonom o lokalnoj samoupravi. U Nacrtu Zakona o stanovanju procedura iseljenja je regulisana, a regulisana je i u važećem Zakonu o stanovanju. Mi ćemo je sada uskladiti sa procedurom opšteg upravnog postupka, kako su i zahtevale organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava.
HO: Kojim zakonom će zapravo sada biti regulisana prava i obaveze podstanara? Udruženje podstanara skreće pažnju da je po Zakonu o obligacionim odnosima otkazni rok za podstanara osam dana, a po Zakonu o stanovanju 90 dana. Podstanari su u panici, ne znaju šta ih čeka. Kako će to biti regulisano?
Atanacković: U Nacrtu zakona ova pitanja se ne uređuju, već je sve prebačeno na Zakon o obligacionim odnosima. Međutim, pitanje otkaznog roka ćemo ipak regulisati ovim zakonom.
HO: Da li će biti regulisana obaveza vlasnika stana da sklopi ugovor sa podstanarom, a zatim i da ga overi u sudu?
Atanacković: Ova materija će se regulisati Zakonom o obligacionim odnosima.
HO: Možete li da objasnite koncept održivog razvoja stanovanja, kao i stambene zajednice i kako se ona formira?
Atanacković: Koncept održivog razvoja stanovanja je jasno definisan u Nacrtu zakona (član 2) i to kao opšti interes, čime se usmerava i razvoj ka naprednim standardima stanovanja, posebno vezano za energetsku efikasnost. Stambena zajednica se zasniva na osnovu zakona a to je regulisano članom 17. stav 1.
HO: Možete li da objasnite ko su upravnici, ko ih postavlja, bira. Takođe, gde će se održavati sastanci skupštine, kako će se donositi odluke? Da li stanari sami biraju upravnika?
Atanacković: Upravnici izvršavaju odluke skupštine stambene zajednice i trebalo bi da budu sposobni da taj posao rade na najbolji način po stambenu zajednicu . Postavljanje upravnika je u nadležnosti vlasnika i ta odluka, kao i sve druge, donosi se na skupštini stambene zajednice. Ako vlasnici ne ispune tu navedenu obavezu, onda se nameće profesionalni upravnik, sve dok se vlasnici ne dogovore o tom pitanju između sebe.
HO: Ima li razlike u organizaciji zgrada zavisno od broja stanova. Kako je to zamišljeno?
Atanacković: Nema razlike. Budući da se u toku javnih rasprava odustalo od nametanja profesionalne uprave za zgrade sa 30 i više posebnih delova.
HO: Kako su regulisana prava stanara u odnosu na zajedničke delove zgrade?
Atanacković: Pravo neometanog korišćenja zajedničkog dela kojim se ne ometa pravo korišćenja od strane drugog korisnika, kao i pravo prečeg prenosa i slično.
HO: Kako će se plaćati održavanje zgrade po novom zakonu? Preko Infostana, drugačije?
Atanacković: Plaća se na način kako odluče vlasnici, a to podrazumeva i plaćanje preko objedinjene naplate, ako se za taj način vlasnici opredele.
HO: Kada je reč o hitnim intervencijama – ko odlučuje šta je hitno, budući da je stanaru koji ima problem uvek sve hitno?
Atanacković: Hitne intervencije su definisane Nacrtom zakona, a vrste radova će se detaljnije propisati podzakonskim aktom iz člana 40. stav 3.
HO: Da li su propisane kazne za stanare koji se ne upišu u registar stambenih zajednica?
Atanacković: Da. Međutim, to nije na takav način da se kažnjavaju pojedini vlasnici, već se kažnjava stambena zajednica koja se nakon rešenja inspektora ne registruje. To je regulisano članom 116.
HO: Kakve probleme očekujete u praksi?
Atanacković: Prilagođavanje građana promenama, pre svega zbog potrebe za povećanjem njihove odgovornosti. Isto važi i za jedinice lokalne samouprave i za druge relevantne aktere. To pre svega jer će sistem sada biti strože regulisan i transparentniji.