Život sa cimerom - udobnost za male pare
Mladi koji napuštaju rodna mesta zarad studija uveliko se ovih dana trude da sebi u novom gradu nađu odgovarajući smeštaj. Ono što im ne ide na ruku, jesu i dalje visoke cene zakupa stana, ali za one koji bi ipak hteli malo komfora ima rešenja, koje i džep roditelja može da podnese. Halo oglasi nekretnine provešće vas kroz iznajmljivanje velikih stanova za više osoba, odnosno sa cimerom – prednosti i mane.
Ako ste kod roditelja živeli u velikoj kući i imali svoj prostor, vama neće biti dobro u nekoj od gradskih garsonjera. Zato je naša preporuka da se oprobate u suživotu sa cimerom/cimerkom. Pod uslovom da ste načelna pravila u startu definisali, ova opcija je veoma dobra iz nekoliko razloga koje ćete naći budete li pročitali tekst do kraja.
Koliko cimera, toliko puta i manji troškovi
Ako imate bar jednog cimera a možda i dva, vi za možda čak i manje novca nego što bi morali da odvojite za garsonjeru, možete da iznajmite dvosoban, trosoban, lepo namešten i komforan stan. Dvosoban stan u Beogradu možete iznajmiti po ceni od 240 do 300 evra, što, složićete se nije malo, ali ako vas je recimo dvoje, to je 120 do 150 evra po osobi uz pun komfor.
Veliki trosobni stanovi u prestonici mogu da se iznajme po ceni od 230 evra pa sve do 450 evra i više ako želite luks varijantu. Računica je onda jasna. Tri osobe u takvom stanu mogu da prođu i po ceni zakupa od tek 70 evra po osobi.
U Novom Sadu na primer, udoban dvosoban stan mesečno može da košta oko 200 evra, a i sami možete da izračunate da li vam se u toj varijanti više isplati da nađete dva cimera ili jednog. Prostora u stanu svakako ima.
Niš je dosta jeftiniji, pa tako na primer, dvosoban stan na mesec danas u tom gradu košta od 70 evra ako je na periferiji ili od 100 evra pa na gore ako je u centru. Blizina fakulteta diže cenu, pa tako, recimo, dvosoban stan u blizini Filozofskog fakulteta, košta oko 160 evra mesečno.
Cimeri u Kragujevcu mogu da računaju na po 75 evra po osobi za kiriju ako ih je dvoje, pa do 100 evra za dvosobne stanove. Odnosno, zakup dvosobnog stana u proseku košta od 150 do 200 evra.
Računi na delove
Gazde velikih stanova imaju i velike probleme da izdaju tu nekretninu, jer je zakup skuplji u odnosu na manje stanove, a uz to su još i troškovi režije veći. Primera radi, samo račun za Infostan u Beogradu za stan od 50 kvadrata u centru grada, može iznositi desetak hiljada dinara, što je već prilično nazidana ukupna cena boravka u univerzitetskom gradu za jednog studenta.
Ako ih je, međutim dvoje ili troje, onda je taj trošak tri hiljade po osobi, što i nije tako strašno za udobnost koja je ipak neupitna.
Ono što studentima ide na ruku, jeste što je velike stanove relativno teško izdati, pa su gazde često voljne i da malo spuste cenu. Tim pre što, ukoliko ne izdaju nekretninu, ne samo da gube 200, 300 evra od zakupa, već i sami moraju da plaćaju račune.
Podela posla – velika prednost
Dobra stvar, pored finansijskog momenta sigurno je i to što, ukoliko više ljudi živi u jednom stanu to praktično znači da na vas dolazi red da iznesete smeće svaki drugi, treći, četvrti put, da uvek imate nekoga u stanu da vam pričuva kućnog ljubimca, a i da ne čistite uvek sami, već i tu možete da se organizujete tako da svima bude zabavno i što manje opterećujuće.
Ukoliko je, primera radi, tri cimera u jednom stanu i to iz istog mesta, prednost je i to što onaj jedan koji ide u svoj rodni grad za vikend može da obavi i neke sitne poslove za nekog od ukućana.
Takođe, u tom slučaju, roditelji se verovatno poznaju, što znatno olakšava i slanje novca za kiriju, ali i pakete hrane. Uostalom, u takvoj družini, uvek neko zna da kuva, neko je veštiji u peglanju... Podela posla je, kako se čini, velika prednost.
Kako naći odgovarajućeg cimera ili cimerku?
Ako nemate oformljenu grupu drugarica i drugara sa kojima ste rešili da živite, onda je možda potrebno da prelistate oglase tipa“tražim cimera/cimerku”, kojih inače ima mnogo na portalu www.halooglasi.com/nekretnine
Listajući naše oglase, shvatićete da možete prvo da nađete odgovarajući stan, pa zatim da se bacite na traženje cimera. A možete i obrnuto. Da nađete nekoga sa kim vam je lako deliti obaveze i podstanarski život, pa onda da krenete da tražite stan.
I tu je važno da obratite pažnju na neke stvari, koje naizgled mogu da vam deluju banalno, ali ustvari su važne.
Recimo, ako želite da delite stan sa još jednom osobom, važno je da ta osoba ima nekih sličnih osobina kao i vi. Recimo, pušač i nepušač se moraju dobro organizovati i uklopiti da suživot ne postane previše naporan.
Takođe, važno je i to da oboje imate jedinstven stav i osećaj odgovornosti prema vlasniku stana. Ne želite da živite sa cimerom koji ne plaća kiriju na vreme, a i ne pojavljuje se pred gazdom koji konstantno na vas gleda kao na problematičnu osobu, na primer.