5 načina da predstavite sebe kao idealnog kandidata
Poslali ste gomilu radnih biografija na različite adrese, išli ste na brojne razgovore za posao, ali nikako da se poslodavac odluči za vas? Sigurno ste se mnogo puta zapitali šta nije u redu, pomislili da je sve namešteno, a možda je zapravo problem u tome da niste sebi priznali da je propust vaš. Da ste na razgovoru za posao istakli osobine koje krase idealnog kandidata, sigurno je da bi bili daleko uspešniji u nalaženju posla.
Kandidati obično imaju veoma ograničeno vreme da ostave što bolji utisak na poslodavca i da ga motivišu i na neki način „nateraju“ da se odluči baš za njega. Zato je sve na vama i u vama važno, jer je sve utisak. Evo nekoliko naših saveta kako da se predstavite, pa da poslodavac ima sve razloge da pomisli da ste baš bi najbolji izbor.
Poslovno oblačenje
Odelo ne čini čoveka, ali ga definitivno predstavlja u društvu. U tom smislu pobrinite se da ste obučeni u skladu sa poslovnom praksom kompanije u kojoj konkurišete za neku poziciju. Prvi, vizuelni utisak, mora biti takav da čak i fizički pripadate tom kolektivu. To ne znači da, treba da se obučete preterano formalno, ukoliko vaša pozicija a i kompanija ne zahteva takav stil. Najbolje je da, pre nego što se pojavite, proverite kakav odevni stil neguje kompanija u kojoj želite da radite.
Džaba odeća, bez pravog stava
Kad ste rešili garderobu, a i propratne detalje, poput urednih nokriju, frizure, obuće, vreme je da se posvetite i onom unutrašnjem delu, a pre svega mislimo na stav. Prvo pravilo je da gledate u oči osobu s kojom razgovarate i da pokažete samopouzdanje. Ovo je klizav teren, jer možete da pokažete „preteran stav“, da se mnogo hvalite i da ispadnete nadmeni. Potrudite se da date odmerene i precizne odgovore, jasne i nedvosmislene, ali da istovremeno ne izgledate ni preplašeno ni arogantno, već tačno negde između te dve opcije.
Informacije
Važno je da na razgovoru pokažete i šta znate o kompaniji. Pokažite da ste se interesovali za tu firmu a ne za bilo koji posao. Ukoliko se niste bar iole raspitali o kompaniji u koju odlazite, poslodavac verovatno ima utisak da niste dovoljno zainteresovani za posao. Zatim predstavite ono što vi znate da radite, jer je svakom poslodavcu to najbitnije. Posebno istaknite one veštine koje se uklapaju u profil firme i pozicije za koju konkurišete. Ako ne znate baš sve, pokažite spremnost da učite i da se usavršavate. Takvom kandidatu, poslodavci su spremniji da daju poverenje, a kad jednom steknete poverenje, vi ste osoba na koju se šef može osloniti.
Društvene mreže
Trend je da poslodavci sve više proveravaju potencijalne kandidate na društvenim mrežama. Zato se pobrinite da vaši profili na Fejsbuku, Tviteru, Linkdinu ili nekoj trećoj mreži budu pristojni. Sklonite sve kompromitujuće fotografije. Niko ne želi zaposlenog koji je pod dejstvom alkohola, koji se raspravlja na ružan način sa ljudima preko društvenih mreža. To ne znači da ne smete da imate privatne fotografije. Ali te fotografije treba da pokazuju pozitivan stav, radost, druženje.
Ljubav, vera, nada...
Ništa vam ne vredi ako ne verujete u sebe. Pokažite sve tri emocije – ljubav prema poslu, veru u sebe i nadu da će vaš poslodavac to prepoznati. Ne morate da znate baš sve. Ali ako ste spremni da učite, poslodavac može da vas oblikuje prema svojim potrebama.
Savet plus - poštujte vreme
Daćemo vam i jedan ekstra savet – potrudite se da na razgovor za posao dođete na vreme. Ukoliko kasnite na sam razgovor za posao , poslodavac će vas smatrati neodgovornim, a to nije poželjna osobina. Sad smo vam sve rekli i na vama je da krenete u lov na posao. Držimo vam palčeve!