5 saveta kako da pregovarate o plati
Razgovor za posao je sam po sebi veoma zahtevan, ali često se potcenjuje sve što posle razgovora usledi. Primera radi, vrlo brzo po dobijanju zaposlenja trebalo bi da dobijete na mejl ponudu plate. Tome prethode pitanja na samom razgovoru, ali bi trebalo i da usledi pravi odgovor na taj mejl, posebno u slučaju kada “pucate” na više nego što je u mejlu navedeno.
Veština pregovaranja nije primenljiva uvek, ali svakako pomaže da za sebe izdejstvujute najbolji mogući ishod u trenutnim okolnostima. Evo naših predloga.
- Spremite se za pitanje “koliko trenutno zarađujete”
Pitanje kolika vam je bila plata kod prethodnog poslodavca, odnosno, koliko trenutno zarađujete je “vruć krompir”. Prirodno je da vam novi poslodavac ponudi nešto veću, ali ne drastično veću zaradu od one koju već imate.Zato bi možda trebalo preduhitriti poslodavca, a to možete samo ukoliko imate preciznu informaciju kolika je plata u toj kompaniji za poziciju na koju konkurišete. Ako vaša plata sa prethodne pozicije nije “reprezentativna” za poređenje, moraćete da imate argumet koji će govoriti u prilog da to nije uporedivo. Na primer, da je na novoj poziciji potreban veći stepen odgovornosti, truda, znanja i veština, te da je pozicija sama po sebi više plaćena od one na kojoj ste bili.
- Precizna cifra ili „od do“ odgovor
Među HR stručnjacima postoji neslaganje kada je reč o pitanju koliko platu očekujete. Neki smatraju da je potrebno da se izjasnite precizno, a neki da je ipak bolje da navedete “od – do” cifre. Mi smo od onih koji smatraju da je bolje reći da očekujete između 40.000 i 60.000 dinara, nego da kažete, očekujem 50.000 dinata.
I odgovor poslodavca je signal za vas. Očekuje se da se u ovoj opciji poslodavac odluči za “zlatnu sredinu”. Međutim, dosta govori o firmi ako se odluči za najmanji mogući iznos, kao i za najveći mogući.
- Mejl je nekad dobro rešenje
Nekada je zaista dobro rešenje da povišicu tražite mejlom. Neki stručnjaci za ovu oblast smatraju da je odnos moći jasan kad se direktno pregovara, pa je onda često traženje povišice neuspešno. Hijerarhija je, smatraju, manje važna kada ste na distanci.
- Diskutujte otvoreno
Spremnost na kompromis je dobra osobina, ali ne u svakom trenutku i na svakom mestu. Poželjno je da prilikom pregovora o plati diskutujete otvoreno i pokažete stav. Naravno, procenite i svoju pregovaračku snagu. Ako ste potpuni početnik u poslu, bez obzira što ste bili dobar student, vaša pregovaračka moć je daleko manja od profesionalca koji godinama radi na sličnim pozicijama.
- Beneficije
I ako se dogodi da ne možete da ispregovarate veću platu, možda bi trebalo da razmislite o beneficijama, koje bi to mogle da nadoknade. Na primer, možda poslodavca određene stvari ne bi puno koštale, a vama bi svakako puno značile. Možda vašem budućem poslodavcu nije problem da vam plati teretanu, u koju biste svakako išli. Možda mu nije problem da vam plati životno osiguranje ili da uplaćuje i privatnu penziju, jer mnoge kompanije imaju takvu poslovnu politiku. Možda ćete dobiti službeni auto, telefon ili tablet, što će smanjiti vaše troškove po tom osnovu.