5 saveta koji će vam pomoći da ne gubite vreme na poslu
Ako ste već došli na posao i za to primate platu, potrudite se da odradite što efikasnije vreme provedeno na radnom mestu. Ne, nismo pogrešili u rečenici. To što provodite vreme na radnom mestu, ne znači da radite, a sada ćemo vam dati nekoliko saveta kako da ne gubite vreme na poslu.
Odmoriti mozak i izgubiti vreme na radnje koje su beskorisne i samo vas zamore još više nikako nije isto. To znači da je dozvoljeno da u toku radnog vremena imate pauzu i da “napunite baterije”, ali ne i da to vreme posvetite nečemu što će ih još više potrošiti. Evo na šta konkretno mislimo:
Zavisnost od mobilnog telefon
Izuzetno štetna navika, jer je lako postati zavistan od proveravanja SMS-ova i društvenih mreža, te fotografija koje vam društvo šalje. Nikakav problem, samo to ostavite za posle radnog vremena.
Zavisnost od i-mejlova
U opisu posla vam je da odgovarate na mejlove? Sve je u redu ako su dopisi poslovne prirode, no granica je tanka. Lako se sklizne u privatno komuniciranje ovim putem, kojem nije mesto na poslu, posebno ako ste skloni da svaki čas proveravate poštu. Prestanite s tim, i ograničite sebe da poštu proveravate dva puta dnevno i u toku radnog vremena odgovorite samo na onu koja se odnosi na posao.
Ne umete da kažete “ne”
Morate da naučite kolege da poštuju vaše vreme i da ne ulaze u vašu kancelariju kad god im padne na pamet. Ipak, ako vaša dobrota podstiče ljude da vam svakodnevno dolaze i prekidaju vas u poslu, to se na vaš učinak neće dobro odraziti. Uvek imate opciju da na vrata okačite obaveštenje “ne uznemiravaj” i skoncentrišite se na posao.
Ne odbijate nijedan poziv na sastanak
Sastanci služe da vam olakšaju posao, a ne da vas u tome ometaju. Na vama je da ocenite kojim sastancima treba da prisustvujete kako bi svoje radne zadatke bolje obavljali, a kojim sastancima ne treba da prisustvujete, jer su za vaš posao gubljenje vremena. U svakom slučaju, na vama je i da se potrudite da dodate vrednost sastancima koji vam oduzimaju vrijeme i da čak i iz njih izvučete maksimum. I ono vreme koje potrošite pre nego što zakažete sastanak – i tu ima prostora za veću efikasnost, ako izbegnete beskrajno dopisivanje mejlovima kako biste uskladili dan i vreme. Zar nije lakše da jednostavno pozovete telefonom i dogovorite sve što je potrebno.
Donošenja odluka u poslednjem trenutku
Prelomite na vreme, jer odlaganje da donesete poslovnu odluku može samo da pogorša situaciju - Ne možete sve u životu odlagati. Uostalom, zato ste i dobili poziciju koja podrazumeva donošenje odluka, zato su vam data ovlašćenja – da biste mogli da presečete, a ne da gubite vreme na odlaganje obaveza.