Ako već dajete otkaz – učinite to sa stilom
Otkaz je teška odluka, jer vam, na ovaj ili onaj način, menja život iz korena. To je i svojevrstan stres kroz koji prolazi svaka osoba koja se odluči na ovaj potez. Naš cilj je da vam pomognemo da ovu odluku sprovedete u delo sa stilom i u skladu sa najboljom poslovnom praksom.
Ako ste već našli drugo zaposlenje, otkaz u kompaniji samo je nova prilika koja vas vodi ka nečemu drugačijem, a logično je da smatrate da će dugoročno to biti bolje za vas. Ipak, nije lako saopštiti poslodavcu da više ne želite da radite za njega. Posebno ako su odnosi unutar firme koju napuštate bili dobri, i ako postoji poverenje poslodavca koje ne želite da izneverite, pa i kolega sa kojima ste delili zadatke. Zato je važno da dobro razmislite o načinu na koji ćete saopštiti ovu vest. Evo i naših nekoliko predloga za “otkaz sa stilom”.
Ne širite trač
Ono što nikako ne biste smeli sebi da dozvolite, jeste da krenu govorkanja pre nego što vaš nadređeni sazna da odlazite. To je veoma loš utisak. Dakle, jezik za zube dok ne saopštite odluku kome bi trebalo da je saopštite, a to je vaš šef. Nije važno koliko su vam bliske kolege, u ljudskoj je prirodi da se takva vest širi “u najstrožem poverenju”. Dok trepnete, vaš šef je već čuo, ali ne od vas, što je dobro tlo da vam trajno zameri što niste bili iskreni.
Budite ljubazni
Ne pokazujte nepoštovanje prema uskoro bivšim poslodavcima. Sve vreme dok traje otkazni rok, važno je da nastavite da se ponašate profesionalno, da budete ljubazni i da ne komentarišete. Vaš otkaz ne treba da zvuči ni kao dobra ni kao loša vest, već više kao promena profesionalnog pravca, novi izazov i slično. Budite zahvalni na prilici koju vam je pružio prethodni poslodavac.
Spremite pismo ili govor
Ne bi bilo loše da se unapred pripremite šta ćete reći. Poslovna praksa je i da pošaljete meil u kojem ćete izraziti zahvalnost na pruženoj prilici. U tom pismu je važno da ispoštujete do kraja poslodavca, ali i da naglasite da vam je bila čast što ste bili deo tog tima.
Nemojte govoriti o razlozima za odlazak. Nemojte ni lagati, jer su vaši poslodavci dovoljno iskusni da to mogu da vide.
Otkazni rok
Pravo vreme za najavu otkaza zavisi od firme do firme, ali neko nepisano pravilo je bar dve nedelje pre odlaska. Potrebno je da znate koja su pravila u kompaniji u kojoj radite. U svakom slučaju, dobar gest je da ponudite svojim poslodavcima da ostanete onoliko dugo koliko im je potrebno.
Ne gubite iz vida činjenicu da je otkazi rok regulisan zakonom u svakom slučaju. Prema Zakonu o radu, otkazni rok traje najmanje kalendarskih 15 dana. Može i da se produži na maksimalnih 30 dana. U slučaju da ste otkaz dali a da ga niste dobili, onda ste i u obavezi da ovaj rok ispoštujete.
Vi možete, primera radi, u svom ugovoru imati posebne odredbe koje bliže određuju šta da radite u slučaju otkaza. Ako imate takav ugovor, onda imate i obavezu da ispoštujete te odredbe.
Obratite pažnju na društvene mreže
Promena posla donosi i uzbuđenje, koje biste ponekad da podelite sa celim svetom. Nemojte! Posebno to nemojte činiti preko društvenih mreža. To se naprosto ne radi, sve dok ne počnete da radite na novom radnom mestu. Zapamtite da ono što ste podelili na mrežama više nije u vašoj kontroli, već je to informacija koja lako može doći i do poslodavca od kojeg odlazite. Tada se može steći i pogrešan utisak da nećete posao koji i dalje radite, obavljati savesno i predano. Uopšte, društvene mreže će otvoriti poligon za različite “doživljaje” napisanog, a prosto nije trenutak za to pre nego što ste i fizički počeli da odlazite u drugu kompaniju.
Ne zabušavajte sa zadacima
Ako se spremate da date otkaz ili ste to već učinili, to ne znači da ne treba odgovorno i posvećeno da obavljate svoje radne zadatke sve dok konačno ne odete iz kompanije. Radite u punom kapacitetu do poslednjeg dana, jer to pre svega govori dobro o vama, što će i vašeg budućeg poslodavca još kako zanimati. U tom slučaju, ni kompanija koju napuštate ne može mnogo toga da vam zameri. Nedovršeni zadaci su loš manir i loš utisak koji će vas pratiti tamo gde možda ne želite da vas bije takav glas.
Imajte uvek u vidu i Zakon o radu koji je jasan kada je reč o otkaznom roku. I da nemate zakonsku obavezu, to ne znači da treba preko noći da odete iz firme. Zato je naš savet da se pridržavate ustaljenog modela ponašanja i otkaznog roka. Način na koji ćete dati otkaz pre svega govori o vama i to je ono što bi uvek trebalo da imate na umu.