Aktivno traženje posla - preuzmite inicijativu
18.5.2012.
- Prvi korak koji je potrebno da preuzmete jeste da sebi jasno postavite ciljeve vezane za karijeru. Pre svega je potrebno da procenite svoju stručnost, znanja, veštine ali i mane, kao i posao koji želite da radite. Budite objektivni pri proceni svojih mogućnosti i posla na koji aplicirate kako biste ispunili sve zahteve koje poslodavac postavlja.
- Napišite kvalitetan CV, sa što jasnijim informacijama o Vašim kvalifikacijama, veštinama i radnom iskustvu. Redovo ažurirajte Vašu radnu biografiju, prilagodite je svakom poslu na koji konkurišete, promovisanjem i isticanjem svih Vaših kvaliteta koji su važni za to radno mesto.
- Ukoliko imate mogućnost, nabavite preporuke od Vaših profesora ili bivših poslodavaca. To je svakako način da se izdvojite od drugih kandidata i da privučete pažnju poslodavca.
- Koristite socijalne mreže, poznanstva i prijateljstva. Povežite se sa ljudima iz Vaše struke. Kretanjem unutar tih poslovnih krugova povećavate sebi šansu da saznate za neki konkurs ili imate mogućnost da Vas neko primeti.
- Volontiranje, praksa i honorarni poslovi takođe predstavljaju dobar put za stvaranje novih poslovnih kontakata kao i sticanje radnog iskustva. To je prilika da pokažete poslodavcu koliko vredite, nakon čega je moguće da ostvarite stalni radni odnos.
- Koristite internet, dnevnu i nedeljnu štampu, ekonomske magazine. Posećujte blogove i forume, kao i sajtove poslodavaca u čijim kompanijama biste želeli da radite.
- Napravite listu firmi za koje ste zainteresovani i kontaktirajte ih iako nemaju raspisan konkurs. Na taj način pokazujete inicijativu i ostvarujete mogućnost da Vas kontaktiraju kada im se ukaže prilika za nekim radnim mestom.
- Vodite evidenciju o svim konkursima i radnim mestima na koje ste aplicirali, kao i o drugim važnim informacijama koji Vam mogu biti od značaja ukoliko Vas kontaktiraju.
- Upišite neki kurs, radite na sebi, ne dozvolite da se profesionalno zapustite. Usavršavajte se, širite svoje vidike.
- Pokrenite profesionalni blog. Pokažite da ste stručnjak u svojoj oblasti. To je način da pokažete drugima koliko znate i koliko ste u stanju da pružite.
- Pripremite se dobro za intervju. Saznajte što više informacija o poslodavcu, kompaniji, njenim uslugama i konkurenciji. Vaša informisanost biće odraz vaše motivacije i zainteresovanosti.
- Nemojte se obeshrabriti ukoliko loše prođete na intervjuu. I takva iskustva su veoma dragocena jer iz njih možete da otkrijete koje su Vaše slabosti i da tada poradite na njima. Analizirajte gde ste pogrešili kako biste poboljšali svoj nastup u narednom intervjuu.
- Nikada ne odustajte, čuvajte optimizam i nadu. Budite istrajni u potrazi za poslom i uspeh je zagarantovan.
Izvor: Halo oglasi