Bolovanje za trudnice i porodilje – evo šta sve treba da znate
Ukoliko ste u drugom stanju ili je to stanje kojem težite u narednom periodu, vreme je da počnete da razmišljate i o delu koji se u prvi mah možda i ne čini najbitnijim – a to je administracija. Kako i kada je potrebno da otvorite trudničko bolovanje, u kom trenutku ono prelazi na porodiljsko i kakva su vam prava tokom tog perioda, pokušaćemo da objasnimo.
Za početak bi valjalo da napravimo razliku između trudničkog i porodiljskog bolovanja. Prvo ne moraju da koriste sve žene, već samo one koje to moraju iz zdravstvenih razloga. Sa druge strane, porodiljsko bolovanje je obaveza svih. Trudnica mora da otvori porodiljsko bolovanje 45 dana pred porođaj, ili najkasnije 28 dana pre zvaničnog termina.
Za obe vrste odsustva, cilj je da se zaštiti zdravlje žene, bilo u toku trudnoće ili neposredno nakon porođaja, kao i da se obezbedi mogućnost da se neguje beba. Evo i koje uslove za to morate da ispunite.
Imate li pravo na trudničko bolovanje?
Na samom početku, vredi istaći ko zapravo ima pravo na trudničko bolovanje, a tu su žene koje su u radnom odnosu kod poslodavca ili same svoje gazde, odnosno preduzetnice. To mogu da učine već kad saznaju da su u drugom stanju, a mogu i kasnije. Važno je samo da im u prva dva meseca bolovanje otvori njihov ginekolog, uz obrazloženje o sprečenosti za rad. Nakon tog perioda potrebno je da zaseda lekarska komisija, koja će odlučiti da li treba produžiti porodiljsko bolovanje, a ono može da traje, pod određenim okolnostima, sve do porođaja, kada će se preliti u porodiljsko odsustvo. Pitanje koje se tu nameće, jeste, na koliku naknadu trudnice i porodilje mogu da računaju, u slučaju da koriste sve ove mogućnosti koje im zakon daje.
Naknade za vreme trudničkog odsustva
Ako je vaš slučaj u fazi trudnoće, naknada na koju možete da računate zavisi od toga da li ste u prethodnih godinu dana bili zaposleni ili niste. Ako nemate 12 meseci radnog odnosa pre odlaska na trudničko bolovanje, onda vam je osnov za naknadu zarade – minimalac i to za sve mesece u kojima niste radili.
Ako ste radili u prethodnoj godini, onda je vaša osnovica dvanaestomesečni prosek. Računa se period pre meseca u kom ste otvorili bolovanje, a nije neophodno da je radni odnos od 12 meseci bio kod istog poslodavca.
Naknadu za trudničko bolovanje će u prvih mesec dana da snosi poslodavac iz sopstvenog novca. Poslodavac bi trebalo da isplati 65 odsto od utvrđenog osnova, a Republički fond za zdravstveno osiguranje ostalih 35 odsto na teret republičkog budžeta. Već od drugog meseca, RFZO preuzima i 65 odsto od utvrđenog osnova dolazi od novca za obavezno zdravstveno osiguranje, a 35 odsto iz budžeta, iz RFZO.
U obračun naknade zarade ulaze sva primanja koja ste ostvarili u prethodnih 12 meseci.
Ono o čemu bi još trebalo da povedete računa, jeste rok, jer zakon ne ograničava, odnosno ne propisuje rok za poslodavce u kojem bi trebalo da dokumentaciju dostave RFZO-u. Zato se u praksi dešava da ne podnesu dokumentaciju u skorijem roku, čime se odlaže ostvarivanje prava trudnica. Ovaj deo se na kraju svodi na ličnu odgovornost, pa i same trudnice moraju da se pozabave i da podsećaju poslodavca da ispuni obavezu što pre.
Procedura
Ponovićemo, ako želite na trudničko bolovanje, morate biti zaposleni ili preduzetnica. A ako to jeste, onda je potrebno da prikupite i potrebnu dokumentaciju. Pored zdravstvene knjižice, potreban je nalaz ginekologa u kojem obrazlaže bolovanje, ali i potvrda o privremenoj sprečenosti za rad zbog održavanja trudnoće. Poslednji dokument, odnosno potvrdu, potrebno je da predate poslodavcu, koji će vam po tom osnovu odobriti bolovanje.
U kojoj fazi je zahtev, to mogu da provere online na sajtu RFZO. Tu piše kada je poslodavac podneo zahtev i za koji mesec, takođe navedeno je i kada je isplata naknade ili stoji da je obrada u toku.
Ako produžavate trudničko bolovanje, potrebno je da imate uput ginekologa za lekarsku komisiju, zatim pozitivnu ocenu te komisije, i na tom osnovu doznake ginekologa.
Porodiljsko bolovanje i nega deteta
Ako se približava termin porođaja, trudnice mogu i automatski da se prebace na porodiljsko bolovanje. Koliko će imati prihoda to zavisi od toga da li je zaposlena imala platu vezano 18 meseci pre otvaranja trudničkog bolovanja, ili porodiljskog ako nije koristila trudničko. Ako jeste, imaće 100 odsto nadoknade tokom porodiljskog odsustva. Osnovica se izračunava na osnovu osnovice na koju su uplaćeni doprinosi na zaradu, a to je zbir u poslednjih 18 meseci, koji se deli sa 18.
Porodiljsko odsustvo može da traje od dana kad se otvori, dok dete ne napuni tri meseca. Na to se nadovezuje odsustvo zbog nege deteta koje traje do isteka godinu dana od otvaranja porodiljskog. Odsustvo zbog nege deteta u velikoj većini slučajeva koriste majke, a sporadično i očevi koji na to takođe imaju pravo.