Čemu mogu da se nadaju poslodavci – kojih kadrova će biti najviše?
Kad je već završen upis na fakultet, ostaje da se napravi presek koja su to usmerenja najviše tražena, jer su upravo to kadrovi kojih će, kroz nekoliko godina, najviše biti na tržištu rada.
Kada je reč o najtraženijim fakultetima, u Srbiji godinama unazad postoje samo mala odstupanja, dok su glavni trendovi prilično stabilni. U ovoj, 2021. godini, kao i prethodnih dominiraju fakulteti sa kojih izlaze IT stručnjaci, medicina je standardno visoko na lestvici svršenih srednjoškolaca, a sve je popularnija i psihologija, što je blago iznenađujuće, budući da ne vlada tolika tražnja za ovim kadrom kao za IT strukom i lekarima. Tako je, bar sudeći prema beogradskom Univerzitetu, za čije su se indekse do skoro lomila koplja, a planirano je da oko 15.000 studenata, u prestonici stiče znanje i zvanje visokoobrazovanog kadra.
Perspektiva – prvi kriterijum
Današnji srednjoškolci su sve više pragmatični, i pri izboru fakulteta još kako razmišljaju koliku će im zaradu u perspektivi donositi ta profesija. Zato i ne čudi što su IT usmerenja na različitim fakultetima neprikosnovena, kada je reč o tražnji. Takvih smerova ima i na Elektrotehničkom fakultetu, Fakultetu organizacionih nauka, Matematičkom fakultetu… Dobra strana je što IT stručnjaci mogu da rade i od kuće, ali i za bilo kod poslodavca u svetu i uvek postoji tražnja. Zato ne čudi što su smerovi koji u biti sadrže neku od IT komponenti brojni. Komplikacija je i tradicionalna oštra konkurencija kako bi se položio prijemni isput.
Kada je reč o Medicinskom fakultetu on je bez sumnje u brojnim državama u top tri najtraženija. Perspektive dobre ima i u finansijskom i statusnom smislu. Pored brojnih prilika za zaposlenje, budući da u Srbiji ima sve više privatnih klinika. Baviti se medicinom podrazumeva širok spektar konkretnih poslova – od Doma zdravlja, bolnice, privatne klinike, do istraživačkog naučnog centra, laboratorija… Otvara se i mogućnost odlaska u inostranstvo. Zdravstveni radnici su traženi i u Evropi, a pandemija korona virusa je dodatno povećala tražnju za lekarima, različitim specijalistima i naravno, medicinskim osobljem sa srednjom i višom stručnom spremom.
Stomatolozi su takođe traženi i imaju posla i u privatnoj praksi, a srazmerno s tim raste i interesovanje za ovaj fakultet. Mogućnost zarade u perspektivi je iznad proseka, iako su stomatološke usluge u Srbiji znatno jeftinije nego u evropskim zemljama.
“Klasika” ne izlazi iz mode
Godinama unazad postoji stabilna tražnja za Mašinskim fakultetom, budući da su potencijalni poslodavci privredna društva i u zemlji i inostranstvu. Postoji više različitih smerova, a dobra strana je što i oni koji u startu imaju manje bodova, mogu da upišu fakultet ako polože prijemni ispit. Slično je i kada je reč o Matematičkom fakultetu. Mada, tradicionalno je najpopularniji smer programiranje, koji ipak spada u IT usmerenja, matematika je velika oblast koja pruža brojne mogućnosti.
Svakako, ne možemo govoriti o tradicionalnom višegodišnjem interesovanju za pojedine fakultete, a da ne pomenemo Pravni fakultet i Ekonomski fakultet. Izbor budućeg zanimanja je veliki i gotovo da nema kompanije ili javnog sektora gde u svakom momentu nije tražen dobar pravnik.
Izuzetak od pravila – psihologija
Psihologija nesumnjivo dobija na popularnosti, iako se ne može reći da je za ovaj izbor glavni pokretač perspektiva za buduće zaposlenje i velika zarada. Ovaj fakultet je tražen, pre svega jer sve više mladih pokazuje interesovanje za temu, za rad sa ljudima i decom. Zato ne čudi što je teško upisati ovaj fakultet, jer je interesovanje veliko, a broj slobodnih mesta mali.
Dobra alternativa je pedagogija. Ovo usmerenje, iako tako ne izgleda na prvi pogled, nudi brojne mogućnosti za rad u zemlji, a često su naši stručnjaci traženi i u inostranstvu.
Školarine
Za one koji nisu uspeli da se upišu na budžet, cifre mogu biti visoke, pa bi već sada trebalo da razmišljaju kako da ispune uslove da sa samofinansiranja pređu na budžet. Evo koliko je okvirno novca potrebno za one koji iz svog džepa finansiraju studije, u želji da jednog dana budu kadrovi koje će poslodavci tražiti.
Na prvom mestu su smerovi na kojima se nastava odvija na engleskom jeziku, pa je tako za buduće lekare, stomatologe i farmaceute, potrebno za godinu izdvojiti 7.000 evra, 5.000 i 3.000 evra.
Kada je reč o studijama na srpskom jeziku, na smeru za softversko inženjerstvo na Elektrotehničkom fakultetu, godina košta oko 2.000 evra, a sledi ga Arhitektonski fakultet sa sličnom cifrom. Može se proći i sa oko 450-500 evra po godini, ali na tehničkom fakultetu u Boru, ili na Rudarsko-geološkom fakultetu.